Prace remontowe są łatwiejsze, gdy posługujemy się odpowiednimi narzędziami. Dopasowanie ich do rodzaju powierzchni, wybranych farb, a także typów ścian jest wyzwaniem, ale tylko dzięki dobrze dobranemu wałkowi malarskiemu można osiągnąć zamierzony efekt prac. W dalszej części artykułu dowiesz się jakim wałkiem najlepiej malować ściany i sufity.
Parametry wałków do malowania ścian – podstawowe kwestie
Gdy już mamy wizję aranżacji pomieszczenia, w wyobraźni widzimy kolory i kompozycję, jaką mają tworzyć na ścianach, brakuje już tylko jednej rzeczy: przyboru do malowania. Skręcając w alejkę z narzędziami malarskimi, można odnieść wrażenie przytłoczenia ilością i rodzajami oferowanych produktów. Na co więc zwrócić uwagę? Cechy takie jak średnica czy rodzaj pokrycia wałka to podstawy, od których trzeba zacząć. W dalszej kolejności warto również rozważyć efekt, jaki chcemy uzyskać na malowanych ścianach. Ważny będzie także rodzaj użytej farby oraz rodzaj powierzchni, na której zostanie rozprowadzona. Określając te kryteria, jesteśmy w stanie znaleźć właściwy wałek malarski, który sprawdzi się, idealnie dopasowując do malowanej powierzchni.
Wałek wąski czy szeroki?
Jedną z cech wałka jest jego szerokość. Ustalenie, jaki będzie nam potrzebny, jest ważne ze względu na wygodę korzystania z niego. Dobór zależy od rozmiarów powierzchni przeznaczonej do pomalowania. Szeroki wałek to taki, który mieści się w rozmiarach od 12 do 25 cm. Używa się go do podłóg, sufitów i ścian przez wzgląd na ich gabaryty. Natomiast wąski wałek ma zwykle szerokość od 5 do 12 cm i jest przydatny w malowaniu ram okien, wąskich desek, wnęk drzwiowych oraz okiennych i narożników. Nada się także do wykonywania efektów dekoracyjnych
Poszycie wałka – o co chodzi?
Wysokość poszycia wałka to inaczej runo. Wybór narzędzia z krótszym poszyciem będzie uzasadniony, gdy do malowania przeznaczamy gładką powierzchnię. Polakierujemy nim parkiet, a także pokryjemy farbą ściany wykończone gładzią gipsową. Szarpane powierzchnie łatwiej przyswoją farbę, gdy będzie ona nanoszona wałkami z długim runem. Zatem gdzie konkretnie się nada? Przede wszystkim będzie doskonałym wyborem dla ceglanych ścian, tapet strukturalnych, a także niewygładzonego, nierównego betonu.
Materiał to podstawa
Różne właściwości materiałów, z których wykonywane są wałki, mogą zapewniać różnorodną, zależną od wyboru farb skuteczność w osiągnięciu zamierzonych efektów. Wyróżnia się kilka typów wałków:
– welurowe – przeznaczone do malowania obszernych powierzchni, ale tylko tych gładkich;
– z mikrofibry – o syntetycznym runie, które sprawdzi się przy używaniu farb wodorozcieńczalnych;
– sznurkowe – będą dobrym wyborem dla ścian chropowatych i dużych powierzchniowo. Najlepiej rozprowadzać nimi farby emulsyjne;
– futrzane – dla faktur delikatnie chropowatych (ściany tynkowane, sufity, elewacje, cegły). Atutem jest mniejsza skłonność do rozchlapywania farb;
– gąbkowe – doskonałe do odcięć i powierzchni gładkich (meble, ściany gipsowe). Minusem jest tendencja do pozostawiania smug i przesiąkania farbą;
– gumowe – służą prawie wyłącznie do wykonywania wzorów strukturalnych;
– elektryczne – wyposażone w tryb zasysania farby i tłoczenia jej wężem do wałka. Pilot przy rękojeści wałka umożliwia sterowanie, farba nie rozchlapuje się, więc można zachować czystość pracy, a dodatkowo nie ma potrzeby zakupu kuwety na farbę;
– wałki do odpowietrzania wylewek – ten rodzaj jest wyposażony w kolce i służy do usuwania pęcherzy powietrza z wylewek i warstw klejów.
Kształt odpowiadający powierzchni
Wałki różnią się między sobą kształtem. Każdy z nich będzie przeznaczony do innej pracy:
– wałki do grzejników i rur – wygodne rozprowadzenie farby zapewnią wałki wąskie z długim uchwytem;
– wałki do boazerii i paneli – podobne do wałków przeznaczonych do grzejników. Różnią się środkową częścią, gdzie posiadają dłuższe runo;
– wałki z okapnikiem – czyli wałki z rynienką, do której swobodnie spływa farba, przez co mniej chlapie i brudzi;
– wałki do odcinania kolorów – wyposażone w odchylaną tarczkę pozwalają na precyzyjne nanoszenie farby;
– wałki do efektów dekoracyjnych – zapewniają efekty i wzory specjalne np. spirale na pomalowanych powierzchniach. Wałki te mogą być gumowe, gąbkowe lub po prostu owinięte folią.
Jak zachować czystość akcesoriów?
W zależności od rodzaju farby, inaczej trzeba myć wałki ubrudzone po malowaniu. Jeśli mamy do czynienia z farbami emulsyjnymi (np. akrylowe), wałki można wyczyścić w letniej wodzie. Jeżeli pracowaliśmy farbami rozpuszczalnikowymi, do umycia wałka będzie potrzebny odpowiedni rozpuszczalnik organiczny. Tuż przed myciem narzędzia należy je rozłożyć na części, aby dokładnie doczyścić wszystkie jego elementy.
Jak skompletować narzędzia?
Narzędzia malarskie to duża część sukcesu, dlatego warto dopasować je do rodzaju malowanych ścian.
Kuwety są pojemnikami niezbędnymi przy malowaniu. Do nich wlewa się porcję farby, z której następnie można wygodnie nabierać na wałek. Najczęściej są one wyposażone w platformę służącą do usuwania nadmiaru zebranej na wałku farby. Przy malowaniu kilkoma kolorami pomocne mogą okazać się plastikowe wkłady, które służą do szybkiej zmiany barw.
Jeśli mowa o kratkach, ich podstawową funkcją jest odsączanie nadmiaru farby poprzez zainstalowanie ich w wiaderku z farbą.
Przy malowaniu ciężko dostępnych miejsc, warto skorzystać z kija teleskopowego. Jest to rodzaj przedłużacza do wałka. Najczęściej posiadają one długość 1, 2 – 2 m. Są łatwo rozsuwalne i ustawialne. Jeśli konieczne jest sięganie do wysoko położonych miejsc, można wyposażyć się w drabinki i rusztowania, a także składane schodki.
Innym sposobem na pomalowanie ścian jest użycie do tego odpowiedniego pędzla. Ten sprawdzi się, gdy wystąpi konieczność precyzyjnego nałożenia farby: na małe elementy oraz te o złożonych i zawiłych kształtach.
Malowanie czas zacząć
Pierwszym krokiem niezależnym od rodzaju wybranego narzędzia do malowania powinno być przygotowanie ściany. W przypadku gdy nie mamy do czynienia z surową powierzchnią, należy zadbać o to, by pozbyć się poprzednio nałożonych farb, wszystkich zabrudzeń czy nawet zagrzybień. Aby jak najlepiej przygotować ścianę, trzeba ją umyć i odtłuścić. Pomocne może być zwyczajne mydło z wodą, którym potraktujemy fakturę ściany, a gdy wyschnie, będzie można przejść do kolejnego kroku czyli zaszpachlowania i wygładzenia ubytków. Ściany nowe, a także te, z których pozbyto się wcześniejszych warstw farb, wymagają zagruntowania. Zwiększa to chłonność i przyczepność powierzchni, równocześnie sprawiając, że na malowanym obszarze farba będzie poprowadzona równomiernie. Ponadto jest duże prawdopodobieństwo, że unikniemy pękania czy złuszczenia się farby, a także ewentualnych przebarwień. W sytuacji gdy ściany były już malowane farbą lateksową czy też akrylową, można pominąć gruntowanie. W innym razie należy nanieść grunt długimi ruchami wałka, zaczynając od rogów i pozostawić go na kilka godzin do wyschnięcia.
W skrócie o wałkach
Jeśli dobrze dobierzemy wałek malarski, z pewnością zyskamy kilka cennych atutów. Możemy liczyć nie tylko na zmniejszenie zużycia farby i uniknięcie zacieków czy smug, ale również dokładne, precyzyjne pokrycie wybranej powierzchni farbą.
Tak więc dobierając wałki do rodzaju powierzchni, miejmy na uwadze jej fakturę. Do tej gładkiej wybierzmy wałek z krótszym włosiem (do 10 mm), tymczasem do delikatnie chropowatej – wałek o średnim włosiu (wahającym się między 13 a 15 mm). Natomiast przy nierównych powierzchniach kierujmy się wyborem wałków o długim włosiu.
Wiedząc już, jakich farb użyjemy, dostosujmy do nich również wałek. Do farb wodorozcieńczalnych wykorzystajmy wałek z tworzywa sztucznego. Ten z materiałów naturalnych będzie odpowiedni do farb rozpuszczalnikowych, a wałek z gąbki użyjmy do farby olejnej.
W zależności zaś od załamania powierzchni i rodzaju ścian mamy do wyboru przynajmniej dwa rodzaje wałków. Wałek kątowy przyda się do rogów i kątów, natomiast niechlapiący wałek, który rozsuniemy na długiej rączce będzie idealny do malowania sufitu.
Aby w pełni uniknąć kłopotów z zachlapaniem, zaciekami i niedomalowanymi kątami warto także rozważyć wykorzystanie agragatów malarskich do nakładania różnego rodzaju farb, lakierów. Gwarantują one równomierne rozłożenie farb, szybkie i skuteczne malowanie wielkich powierzchni.