DeboweTarasy.pl

Jak odnowić kaloryfer? – Malowanie kaloryferów krok po kroku

odnawianie, malowanie kaloryfera

Stary kaloryfer, podobnie jak meble, można odrestaurować. Usunięcie starej farby i zacieków oraz pomalowanie na nowo nie wymaga koniecznie demontażu i dysponując kilkoma wolnymi godzinami oraz odpowiednim sprzętem, można zrobić to samodzielnie.

Malowanie kaloryfera – przygotuj potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do odnawiania grzejnika, warto skompletować wszystko, czego będziemy potrzebować. Przygotuj więc: pędzle – klasyczny płaski oraz długi i wygięty przeznaczony specjalnie do malowania grzejników, drewniany klocek, papier ścierny, druciana szczotka, opcjonalnie wiertarka ze ściernicą, miękka ścierka (np. z flaneli), benzyna ekstrakcyjna, folia i taśma malarska, farba oraz patyk lub szpatułka do jej wymieszania.

Jakiej farby użyć do pomalowania grzejnika

Do malowania kaloryfera odpowiednie będą zarówno farby przeznaczone do metalu, jak i uniwersalne farby akrylowe. Jest jednak jedna rzecz, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę. Farba musi być odporna na działanie wysokich temperatur. Przeciętny kaloryfer nagrzewa się maksymalnie do około 30-40 stopni, a więc wybrana farba powinna zachowywać swoje właściwości w tej temperaturze. W przypadku indywidualnego ogrzewania centralnego z piecem węglowym trudniej dokładnie kontrolować temperaturę grzejników, warto więc przyjąć dodatkowo jeszcze większy margines tolerancji. Dedykowane farby do grzejników i rur są w stanie wytrzymać temperaturę nawet 100 stopni bez łuszczenia się, topienia ani zmiany koloru.

Przygotowanie do malowania

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace remontowe czy restauracyjne w domu, należy zabezpieczyć podłogę, ściany oraz znajdujące się w pobliżu sprzęty. Wszystko więc dokładnie pokrywamy folią malarską, przymocowaną za pomocą taśmy. Jeżeli to możliwe, demontujemy termostat, aby nie pokryć go niepotrzebnie farbą.

Etap 1: wyrównywanie i matowienie starej farby z grzejnika

Zawsze przed malowaniem powierzchni należy usunąć starą farbę lub odpowiednio zagruntować podłoże. W przypadku starego grzejnika w domu farbę zdzieramy mechanicznie, równomiernie i po wierzchu, do momentu, aż będzie matowa. To sprawi, że nowa warstwa będzie równo przywierać. Należy owinąć drewniany klocek papierem ściernym – w ten sposób uzyskamy wygodne narzędzie do równych powierzchni. Do miejsc trudno dostępne, jak przestrzeń pomiędzy żeberkami, różnego rodzaju rowki i krawędzie, potrzebny będzie sam arkusz papieru ściernego albo druciana szczotka. Szczotką usuniemy także plamy rdzy, zacieki i nierówności starej farby. Jeżeli dysponujemy wiertarką z końcówkami ściernymi, cały proces matowienia starej farby będzie znacznie szybszy.

Etap 2: przygotowanie powierzchni do malowania

Po zakończeniu ścierania, należy usunąć pył, który powstał przy tej czynności. Do tego posłuży miękka ścierka. Następnie z pomocą czystej ściereczki cały grzejnik przemywamy benzyną ekstrakcyjną, aby powierzchnia do malowania nie miała tłustych śladów ani zabrudzeń.

Etap 3: mieszamy farbę i malujemy

Farbę po otwarciu należy dokładnie wymieszać, aby nie była rozwarstwiona i początkowo zbyt rzadka. Następnie bierzemy przygotowane wcześniej pędzle. Płaskim malujemy powierzchnie łatwo dostępne z przodu i po bokach. Wygięty pędzel do grzejników pozwoli sięgnąć do tyłu i w przestrzenie pomiędzy żebrami.

Podczas malowania należy się upewnić, że pędzel nie gubi włosia, a farbę nanosimy równomiernie. Inaczej detale mogą zepsuć efekt estetyczny, a źle nałożona farba może łatwiej odpryskiwać.

Na jaki kolor pomalować kaloryfer

Zazwyczaj malowanie kaloryfera przeprowadza się przy okazji większego remontu lub kiedy to sam grzejnik wymaga odnowienia. Stara farba może z czasem zżółknąć, mogą pojawić się zacieki, mogła być od początku nałożona nierówno. Najczęściej stosowany kolor to biały. Taki kaloryfer pasuje do każdego wnętrza, wygląda czysto i estetycznie. Można jednak równie dobrze pokusić się na zdecydowaną barwę, która sprawi, że grzejnik stanie się ozdobą wnętrza. Zazwyczaj w takiej roli dobrze wygląda czerń oraz czerwień, mocna, słoneczna żółć, limonka, kobalt. Także odcienie metaliczne mogą się dobrze sprawdzić w salonie, kuchni lub łazience. Wybór zależy od tego, jaki efekt we wnętrzu chcemy uzyskać. Do panujących obecnie trendów świetnie pasować będzie także matowa szarość w jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniu. A jeśli chcemy, żeby dłużej nie było widać żadnych śladów ani zażółceń, ciekawą alternatywą dla bieli są odcienie kremowe.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kocioł gazowy do grzania c.w.u.

Jak za pomocą kotła gazowego zapewnić odpowiednią ilość c.w.u. przy dużym zużyciu wody?

Większość domowych kotłów gazowych to urządzenia realizujące zarówno funkcję produkcji ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynku. O ile w podczas realizacji centralnego ogrzewania ich sposób działania jest w pewnym uproszczeniu taki sam, to w przypadku produkcji ciepłej wody użytkowej istnieją większe różnice i liczby rozwiązań. W jaki sposób zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, tak […]

Comments are closed.