DeboweTarasy.pl

Nie taki remont straszny, jak go malują

remont mieszkania

Samodzielnie wykonany remont jest opłacalny, bo dużo tańszy niż przeprowadzony przez ekipę fachowców. Trzeba jednak znać zasady, by przeprowadzić go sprawnie, prawidłowo i bezpiecznie.

Dobre zabezpieczenie to podstawa

Jeśli planujemy poważniejszy remont mieszkania, gdzie będzie sypał się tynk i kurz, warto zaopatrzyć się w duże folie ochronne i dokładnie przykryć nimi meble i wszelkie sprzęty. Jeszcze lepszym wyjściem byłoby je wszystkie wynieść z pomieszczenia, gdzie ma odbyć się remont. Jednak nie zawsze jest taka możliwość, dlatego warto zasłonić dokładnie wszystko, co znajduje się w remontowanym pomieszczeniu. Unikniemy w ten sposób zniszczenia, nadmiernego pobrudzenia i zakurzenia cennych rzeczy.

Wybór dobrej drabiny

Podstawą dobrego remontu jest odpowiednia drabina, która musi być mocna i stabilna. Jeśli jest uszkodzona i zagraża bezpieczeństwu użytkowania, należy ją bezwzględnie wymienić na inną lub ewentualnie naprawić i wzmocnić. Jednakże prowizoryczne, niefachowe przedłużanie drabiny może okazać się niebezpieczne dla użytkownika, dlatego jeśli próbujesz w jakikolwiek sposób przedłużyć, usprawnić lub naprawić drabinę – przed wejściem na nią przekonaj się, czy rzeczywiście jest ona mocna i stabilna. Nie ryzykuj – nigdy nie wchodź na drabinę, co do której masz wątpliwości, czy jest sprawna. I lepiej nie eksperymentuj przy jej naprawie, jeśli nie jesteś fachowcem w tej dziedzinie. Warto też wiedzieć, że samodzielnie wykonana przez nas naprawa drabiny zdejmuje z producenta odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej użytkowania. W tej sytuacji pełną odpowiedzialność za to przejmujemy my sami.

Przygotuj niezbędne narzędzia, zadbaj o porządek!

Jeśli wykonujesz remont własnoręcznie sprawdź również pozostałe narzędzia pod kątem sprawności i bezpieczeństwa użytkowania. Warto też wszystkie narzędzia uporządkować i odpowiednio posegregować w specjalnych skrzynkach narzędziowych lub chociażby w zwykłych kartonach. To znacznie ułatwi szybkie odnalezienie potrzebnego narzędzia w trakcie pracy. Zaoszczędzi też sporo czasu i niepotrzebnych nerwów.

Narzedzia potrzebne do malowania

Pędzle do malowania ścian, sufitów, czy mebli – powinny być idealnie czyste. Zatem jeśli nie są nowe – sprawdź, czy nie są zakurzone lub pobrudzone od farb. Warto je też obejrzeć pod kątem sprawdzenia jakości włosia. Włosy pędzla powinny być jednakowej długości i równo ułożone. Warto zaopatrzyć się w pędzle o różnych rozmiarach. Do malowania dużych powierzchni przydatne są wałki i gąbki na uchwycie.

Przygotowanie podłoża pod malowanie

W celu przygotowania podłoża do właściwego malowania, warto stosować farby podkładowe i gruntujące. Grunt służy do zmniejszenia chłonności podłoża oraz poprawy jego przyczepności. Stosuje się go między innymi do podłoża gipsowego oraz płyt kartonowo-gipsowych. Gruntowanie stosuje się również wtedy, gdy istnieje potrzeba wyrównania podłoża. Pozytywnym jego skutkiem jest także wzmocnienie powierzchni ściany, czego nie można powiedzieć o farbach podkładowych. Farby podkładowe warto zastosować w przypadku, gdy chcemy diametralnie zmienić kolor ściany i zmniejszyć chłonność podłoża.

Przed rozpoczęciem oczyszczania i malowania ścian warto rozłożyć na podłodze gazety lub folię malarską. W czasie malowania sufitu, warto chronić oczy goglami. Na trzonek pędzla wsuń papierowy talerz – w ten sposób zabezpieczysz się przed chlapaniem farby, co w przypadku malowania sufitu jest bardzo istotne.

Farby trzeba chronić przed zabrudzeniem. Do malowania używać tylko niewielkie ilości farb i w miarę potrzeby dolewać, a pozostałą część farby trzymać zamkniętą w puszce lub wiaderku.

Farby olejne są bardzo wytrzymałe, ale wymagają dokładniejszego i dłuższego wietrzenia pomieszczenia niż farby akrylowe. Chociaż wietrzyć je należy bezwzględnie w przypadku wszystkich farb oraz lakierów – zarówno w trakcie malowania, jak i po jego zakończeniu.

Malowanie kaloryferów

Do malowania kaloryferów należy stosować specjalne farby odporne na wysokie temperatury. I oczywiście również wietrzyć pomieszczenie aż do zaniku zapachu.

Malowanie drewna

Malowane powierzchnie drewniane należy przed nowym malowaniem wygładzić papierem ściernym. Najlepiej robić to w ochronnych rękawicach. Wygładzone podłoże należy zmyć i poczekać aż wyschnie.

Aby zerwać ze ściany starą tapetę, należy ją dokładnie zmoczyć i zdrapywać po kawałku. Następnie odczekać aż ściana wyschnie i zagruntować powierzchnię.

Niekiedy jesteśmy zmuszeni dokonywać pewnych napraw podczas remontu. Należy jednak zawsze pamiętać o stosowaniu zasad bezpieczeństwa oraz zakładaniu rękawic ochronnych, jeśli jest taka potrzeba.

W żadnym wypadku nie należy samodzielnie dokonywać wymiany instalacji elektrycznej – ani w całości, ani części, jeśli nie mamy do tego wystarczających umiejętności, ani uprawnień.

Wszelkie ostre narzędzia oraz produkty chemiczne należy trzymać z dala od dzieci. Ponadto dzieci nie powinny przebywać w pomieszczeniach świeżo malowanych, ani lakierowanych tak długo, aż zapachy farb i lakierów całkowicie zanikną.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie wykonywania prac remontowych i zasad bezpieczeństwa należy konsultować się z fachowcami. Lepiej o wszystko dokładnie spytać lub wyczytać w dostępnych źródłach (np. książki, internet), niż denerwować się po fakcie, że coś się źle zrobiło.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

ogrodzenie drewniane

W jaki sposób pomalować ogrodzenie drewniane?

Drewniane ogrodzenie wygląda pięknie i jest ozdobą każdego domu. Niestety z czasem jego wygląd staje się coraz mniej okazały. Drewno jako naturalny materiał ma tendencję do gnicia, jest też podatne na działanie różnych szkodników. Co zrobić, by nasze drewniane ogrodzenie cały czas wyglądało jak nowe? Odpowiedni impregnat załatwi sprawę na wiele lat Właściwie przeprowadzana konserwacja […]

Kiedy należy wykonać badanie betonu?

Tworzenie trwałych i stabilnych budynków jest możliwe tylko dzięki wykorzystaniu dobrych materiałów. Muszą mieć one odpowiedni skład, jak i konsystencję, by fundamenty, ściany oraz stropy były wytrzymałe m.in. na niekorzystne warunki atmosferyczne. W tym celu ważne jest, aby materiały budowlane wybierać jedynie od sprawdzonych dostawców oraz wykonywać badania kontrolne betonu. Wystarczy zaledwie niewielka próbka, by […]