Koszt budowy domu 100 m2 – kosztorys i omówienie

koszt budowy domu ok 100m2

Budowa niewielkiego domu o powierzchni 100 m2 to niemały wydatek. Odpowiednie oszacowanie kosztów jest tutaj kluczowe, zwłaszcza jeśli bierze się kredyt hipoteczny, który najczęściej przyznawany jest w trzech transzach, na kolejne etapy budowy: stan surowy zamknięty, stan deweloperski, wykończenie domu pod klucz. Aby na wszystko starczyło trzeba wykonać dokładny kosztorys nie tylko materiałów, ale także robocizny. Warto więc porównać ze sobą ofertę kilku firm budowlanych, aby wybrać najkorzystniejszą, oczywiście przy założeniu, że w parze z korzystną ceną idzie również jakość wykonania.

Pierwsze formalności zanim przystąpi się do budowy domu

Część środków, przynajmniej na działkę i załatwienie stosownych formalności potrzebnych do budowy domu, czyli wszystkich pozwoleń, warto mieć odłożonych. Przy każdym kredycie hipotecznym konieczny jest wszakże wkład własny. Jeśli chodzi o znalezienie działki to ceny są bardzo różne i zależne od jej położenia. W każdym województwie są inne ceny za m2, a cena zależy również od tego czy jest to działka uzbrojona czy nieuzbrojona, tzn. czy ma w swoich granicach lub tuż obok przyłącza do wszystkich potrzebnych mediów. Koszt działki waha się od 50 tys. zł na wsi bądź w małym mieście do nawet miliona przykładowo w Warszawie, gdzie za m2 trzeba zapłacić nawet 700 zł. Ponadto konieczny jest wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby dowiedzieć się czy nie jest konieczne zastosowanie określonej technologii budowlanej. Wymagane są również badania geotechniczne gruntu, a także mapa geodezyjna. Kiedy takie formalności mamy już za sobą musimy jeszcze zatrudnić kierownika budowy oraz rzecz jasna kupić gotowy projekt domu, projekt z adaptacją (czyli wprowadzeniem poprawek do gotowego projektu) bądź wykonywany przez architekta na zamówienie. Gotowy projekt to koszt ok. 4000 zł, natomiast za indywidualny trzeba zapłacić nawet trzykrotnie więcej. Zatem początkowe formalności razem z działką i projektem będą kosztować nie mniej niż ok. 65 tys. zł.

Stan surowy otwarty

Pierwszym etapem budowy jest rzecz jasna stworzenie fundamentów. Od wykopów, przez wykonanie ław i ścian fundamentowych, izolacji przeciwwilgociowej aż do podbudówki.

W sytuacji gdy teren na wybranej przez nas działce jest grząski, warto zastosować wzmocnienie gruntu za pomocą pali prefabrykowanych.

W przypadku domu o powierzchni 100 m2 koszt wykonania stanu zerowego wyniesie ok. 27 tys. zł. Dalszym etapem w budowie domu będzie wznoszenie ścian nośnych i działowych. Oczywiście potrzebny jest do tego odpowiedni materiał najczęściej wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego. Na dom o powierzchni 100 m2 będzie potrzebne 150 m2 materiału na ściany nośne, o przybliżonej wartości 7 tys zł. Z kolei ściany działowe to koszt ok. 2, 5 tys. zł. Trzeba do tego doliczyć również pracę murarza. Konieczne jest również wykonanie kominów wentylacyjnych. Cały koszt to ok. 50 tys. zł, a ze stanem zerowym już blisko 80 tys. zł

Stan surowy zamknięty

Po wykonaniu drewnianego stropu, kolejnym etapem jest wykonanie dachu. Na jego cenę składa się wykonanie więźby dachowej, poszycia dachu, czyli zastosowanie membrany, a także ułożenie dachówki. Najtańszą opcją jest tutaj blachodachówka, a najdroższą dachówka ceramiczna. Ceny więc za samo wykończenie dachu wahają się średnio od 25 do 50 zł za m2, a w przypadku domu o powierzchni 100 m2, powierzchnia dachu wyniesie 150 m2. W stan surowy zamknięty wliczają się również okna i drzwi, a także brama garażowa. Tutaj ceny mogą być najróżniejsze, zależne od tego czy zastosuje się okna i drzwi z dodatkową izolacją akustyczną i czy wybierze się droższe drewniane ramy. Przy wyborze okien drewnianych bez dodatkowej izolacji, o powierzchni 20 m2 zapłacimy ok. 14, 5 tys. zł. Za te z dodatkową izolacją trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej. Drzwi antywłamaniowe i brama garażowa bez napędu będą stanowiły sumaryczny koszt ok. 5500 tys. zł. Za etap budowy do stanu surowego zamkniętego trzeba by w tym przypadku zapłacić ok. 150 tys. zł.

Stan deweloperski to kolejne duże koszty i wyzwania

W ramach stanu deweloperskiego wykonywane jest ocieplenie i elewacja budynku. Tutaj również możliwe jest wykorzystanie różnorodnych materiałów, np. pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, czy styropianu. Można wykończyć elewację np. tynkiem silkatowym i wełną mineralną w warstwie ocieplenia lub styropianem, na który nakładany jest tynk akrylowy. W pierwszym przypadku koszt wyniesie ok. 180 zł/m2, razem z robocizną, a w drugim 140 zł/m2. W droższej wersji za ocieplenie i elewację domu o powierzchni 100 m2 trzeba będzie zapłacić ok. 27 tys. zł.

Instalacje wewnętrzne i grzewcze w ramach stanu deweloperskiego

Do instalacji wewnętrznych w domu należy m. in. instalacja elektryczna. Jej koszt dzieli się na stały i zmienny. Stały dotyczy tablicy rozdzielczej oraz bezpieczników, natomiast zmienny koszt dotyczy położenia wszystkich punktów elektrycznych, m. in. gniazdek, czy włączników światła. Podobnie w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej cena zależna jest od ilości punktów montażowych. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania koszty obniży zastosowanie ogrzewania podłogowego razem z tradycyjnymi grzejnikami w innej części domu. Oczywiście koszt będzie tu stanowił również piec c. o. i wszystkie jego komponenty.

Tynki i parapety – możliwości wyboru

Wewnątrz konieczne jest wykonanie posadzek, kiedy podłączone zostały już wszystkie instalacje. Konieczna jest ochrona przeciwwilgociowa. Na podkład można kłaść płytki, panele, czy też parkiet, a koszt zależny jest od wybranego materiału. Potem można zająć się położeniem gładzi gipsowej na ściany. Na samym końcu w domu parterowym o powierzchni 100 m2 montuje się parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Można wykorzystać aluminiowe czy też z PCV. Koszt budowy do zakończenia stanu deweloperskiego wyniesie ok. 230 tys. zł.

Etap wykończenia pod klucz

Ostatnim etapem, który w gruncie rzeczy jest najbardziej pracochłonny jest aranżacja poszczególnych pomieszczeń montaż armatury i ceramiki łazienkowej, armatury kuchennej, a także mebli we wszystkich pomieszczeniach. Koszty zależne są od inwencji. Oczywiście znacznie wzrastają w przypadku zastosowania mebli na wymiar, czy mebli kuchennych w zabudowie. Na tym etapie można również zaangażować architekta wnętrz, oczywiście wtedy koszt będzie trzeba zwielokrotnić.

Koszt budowy domu o powierzchni 100 m2

Budowa domu o powierzchni 100 m2, w którym można zaadaptować np. 2 sypialnie, salon, kuchnie, 2 łazienki, a także garaż i pomieszczenie gospodarcze, wyniesie w granicach 300 tys. zł. Jednak do tej ceny należy doliczyć koszt działki, wszystkich pozwoleń i wymaganych dokumentów. Zatem za niewielki dom trzeba zapłacić najmniej ok. 370-380 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja na pokolenia, warto jednak zaciągnąć kredyt i stworzyć wymarzony dom.

Przeczytaj również: https://debowetarasy.pl/ogrodki-dzialkowe-rod-jak-kupic-i-ubezpieczyc-dzialke/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak usprawnić prysznic, czyli części do kabin prysznicowych

Wanna czy prysznic? Przed takim dylematem staje niejeden z nas. Zastanawiasz się właśnie, która opcja będzie lepsza, a może już wiesz, że to właśnie kabina prysznicowa będzie głównym punktem w twojej łazience? Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka przydatnych informacji! Co dadzą ci części do kabin […]

Wybieramy opalarki elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Opalarki elektryczne to bardzo wszechstronne narzędzia, które znajdują swoje zastosowanie w różnych warsztatach i w bardzo szerokim zakresie prac. Dlatego nie może jej zabraknąć ani w warsztatach profesjonalnych, ani w warsztatach domowych majsterkowiczów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w czasie wyboru opalarki elektrycznej. Zastosowanie opalarek Opalarki elektryczne znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu rodzajach prac, stąd […]