Domy z drewna – Koszt budowy i najważniejsze informacje

dom z drewna

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie we własnym domu. Jeśli nawet jest to niewielki domek jednorodzinny, chętniej zamieszkujemy w nim, niż nawet w pięknych apartamentowcach. Wynika to zarówno z wygody, swobody, jak i nieporównywalnego komfortu zamieszkiwania. Jednakże, co zrobić, kiedy nie stać nas na własny dom?

Koszty budowy domu mogą przytłoczyć wielu z nas. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, jak choćby sprawy urzędowe, projekty, pozwolenia, przyłącza, czy choćby sama budowa. Najczęściej prace budowlane zlecamy firmie budowlanej, która posiada doświadczenie i umiejętności w tym zakresie, co ma zagwarantować nam naprawdę solidny dom. Jednak to dodatkowo podnosi koszty całej budowy, zdecydowanie przewyższając koszty samego materiału. Mimo to wiele osób nadal chętnie decyduje się na własny dom. W jaki sposób? Jak zmniejszyć koszty i wybudować dom nie zadłużając się na resztę życia?

Budowa domu, a cięcie kosztów

Na znaczne ograniczenie kosztów wybudowania własnego domu pozwalają domy drewniane. To szczególny rodzaj budowania, który nie wymaga aż tyle środków finansowych, ani też czasu. To zaś pozwala na to, by wybudować się i zamieszkać w naprawdę krótkim czasie. Na cenę takich domów składa się wiele istotnych elementów. Przede wszystkim, jest to technologia, w jakiej wznoszony jest dom, materiał z jakiego jest budowany, a także rodzaj materiałów. Jeśli zdecydujemy się na bardzo grube belki, będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami, a nie zawsze jest to uzasadnione.

Dla porównania przeczytaj także artykuł: Koszt budowy domu – stan surowy

W jakich technologiach wznosi się domy z drewna?

Do podstawowych technologii, w jakich wznoszone są domy z drewna należą domy szkieletowe oraz domy z bali. Domy wznoszone w technologii szkieletowej są znacznie tańsze niż domy z bali. Wynika to przede wszystkim z ceny materiału. Jednak w obu przypadkach warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, możliwości, a także zagospodarowanie przestrzenne wybranego terenu i jego warunki geotechniczne. Od tego będzie uzależniony miedzy innymi rodzaj fundamentu, na jakim wzniesiemy nasz dom, co z kolei również ma bezpośrednie przełożenie na koszty.

Domy z drewna budowane w technologii szkieletowej

Technologia szkieletowa cieszy się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie największą popularnością. Nie bez powodu. Domy w technologii szkieletowej są jednymi z najtańszych na rynku, a ich wzniesienie jest błyskawiczne i ekonomiczne. Z uwagi na dość niewielką wagę takich domów, można również sporo zaoszczędzić podczas budowy fundamentów. Warto również wiedzieć, że blisko 70% elementów domu szkieletowego powstaje w fabryce, a na teren budowy przyjeżdżają już gotowe elementy, które wystarczy poskładać. Dlatego też budowa trwa tak krótko, a ogromną część prac możemy wykonać sami. Niektóre firmy na naszym rynku sprzedają nawet domy do samodzielnego montażu, do którego dostajemy wszelkie niezbędne elementy oraz instrukcję, jak składać ze sobą ponumerowane elementy. To pozwala na wybudowanie dużego, pięknego budynku często za mniej niż 100 tysięcy złotych!

Pamiętaj o możliwości budowy domu bez pozwolenia, więcej informacji tutaj: Domki bez pozwolenia na budowę

Domy z drewna budowane z bali

To zupełnie inna technologia, w której wykorzystuje się ogromne bale drewniane. Jest to zdecydowanie droższa metoda budowania, co wynika przede wszystkim z ceny materiałów, które są znacznie droższe niż w przypadku domów szkieletowych, ale również z konieczności wynajęcia firmy, która taki dom zmontuje. Bale drewniane są znacznie cięższe niż elementy szkieletowe, przez co nie każdy może samodzielnie zmontować taki dom. Dodatkowo, należy przewidzieć bardziej wytrzymałe fundamenty, które dadzą radę utrzymać większą wagę domu. Ściany wznoszone są albo metodą pióra i wpustu, albo pionowych filarów, pomiędzy które wsuwa się wielkie bale drewna. Należy tutaj przyznać, że domy z tej technologii dość rzadko budowane są w naszym kraju.

Domy z drewna, a koszty mieszkania

Bardzo istotne dla każdego inwestora są nie tylko koszty samej budowy domu, ale również późniejszego w nim zamieszkiwania. Bardzo popularne stają się aktualnie domy energooszczędne i pasywne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że domy z drewna bezsprzecznie zaliczane są do tego rodzaju budynków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że domy z drewna ocieplane są najczęściej wełną mineralną i folią paroizolacyjną. Nie posiadają murów, w które wnikałaby wilgoć i mróz, a które następnie tę zimna temperaturę oddają do wnętrza mieszkania. W przypadku domów drewnianych, wznoszonych w obojętnie jakiej technologii, ogrzać musimy wyłącznie powietrze. Domy murowane wymagają od nas znacznie większego ogrzewania, aby ogrzać również mury. Jeśli nie ogrzejemy murów, będą one bezustannie wyziębiać całe mieszkanie i staną się utrapieniem. Domy z drewna, nawet te bardzo duże, stanowią doskonałą przestrzeń do ogrzewania, nie wymagając przy tym zbyt wiele paliwa grzewczego. Nawet po kilkudniowej nieobecności, ogrzanie wnętrza zajmie bardzo mało czasu. Dzięki temu można zapewnić sobie znacznie niższe koszty utrzymania, a życie w domu z drewna będzie tanie i komfortowe. Podobnie, jak jego budowa.

Może warto zainteresować się budową małego parterowego domu do 100m2? – Przeczytaj artykuł: Koszt budowy domu 100 m2

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Maszyny do wyburzania i rozbiórki

Robot czy człowiek? Poznaj nowoczesne techniki wyburzeniowe

Prace wyburzeniowe i rozbiórkowe charakteryzują się dużą zmiennością, przez co mogą być niebezpieczne. Nawet idealnie zaplanowany projekt może zmienić się na skutek nieprzewidzianych okoliczności. Dziś maszyny wyburzeniowe to już nie tylko młoty i koparki sterowane bezpośrednio przez operatora. Nadchodzi czas na popularyzację zastosowania specjalistycznych robotów.

Jak wybrać projekt domu i na co zwrócić uwagę?

Dom to miejsce, które powinno być naszą strefą komfortu. Jeśli więc planujesz budowę takiego obiektu dla siebie i swojej rodziny, musisz wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Na co zwrócić uwagę, by szybko selekcjonować prezentowane domy? Projekty oferowane przez architektów są niezwykle zróżnicowane. Każdy więc powinien znaleźć opcją dla siebie. Gotowe projekty Studio Krajobrazy, są […]