Koszt budowy domu – stan surowy

budowa domu

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie chcą jak najszybciej zorganizować sobie swoje M. Część z nich wybiera prostszy wybór, czyli zakup gotowego mieszkania w bloku a inni wolą wybudować dużo większy dom wolnostojący, w którym będą mieli większą swobodę życia. Jednak wiąże się to z większymi wydatkami niż w przypadku zakupu małego mieszkania w bloku. Stawki stale rosną w górę za usługi oraz produkty. Jednak można wyliczyć średni koszt wybudowania domu w stanie surowym.

Jakie są etapy budowy domu?

Jeśli otrzymaliśmy już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę i mamy już projekt domu to pierwszym krokiem rozpoczynającym naszą budowę jest wykopanie dołu pod piwnicę. Jeśli oczywiście nasz projekt zawiera piwnicę. Kolejno wylewanie fundamentów, zbudowanie całego systemu kanalizacyjnego. Kolejno murarze wkraczają co pracy i ich celem jest wymurowanie wszystkich ścian, kominów, schodów oraz stropu. Kolejnym krokiem jest pokrycie dachowe. Tym zajmują się dekarze. Również oni są odpowiedzialni za okna dachowe oraz rynny.

Jaki jest koszt materiałów potrzebnych do wybudowania domu w surowym stanie?

Właściwie nie da się podać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wyboru inwestora, z jakich materiałów chce mieć wykonaną daną usługę. Jeśli przyjmiemy, że dom ma około 150 m2 to wówczas materiał za wykonanie fundamentów wyniesie około 30 tysięcy złotych. Zakup materiałów na ściany to koszt około 13 tysięcy złotych. Materiał na wymurowanie kominów to koszt rzędu 4 tysięcy złotych. Wykonanie stropu to koszty do 30 tysięcy złotych. Koszt materiału na dach to kwota około 25 tysięcy złotych. Dodatkowo okna i drzwi to kwota około 15 tysięcy złotych. Wszystkie stawki to kwoty obowiązujące na rok 2018 i mogą się różnić w zależności od rodzaju wybranego materiału.

Jaki jest koszt wykonania usługi przez profesjonalną firmę budowlaną?

Przyjmując, że wyliczamy koszt wybudowania domu o metrażu około 150 m2 to zatrudnienie firmy budowlanej, która wykona usługę od A do Z, czyli jej zadaniem będzie wybudowanie domu od zera do stanu surowego to koszt około 80 tysięcy złotych. Ceny są także zależne od regionu, w którym buduje się dom, ponieważ stawki są niestety różne za zachodzie a inne na wschodzie Polski. Przykładowo wymurowanie ścian z betonu komórkowego w województwie lubelskim wynosi średnio 38zł / m2. Natomiast w województwie małopolskim wynosi już o 4 złote drożej. Jeśli mamy zamiar wybudować dom o dużym metrażu to taka różnica sprawi, ze końcowa kwota za wykonanie całej usługi będzie dużo droższa w województwach, w których stawki za bieżący m2 są wyższe.

Jakie są dodatkowe koszty budowania domu w stanie surowym?

Zanim zabierzemy się za rozpoczęcia prac budowlanych to trzeba załatwić wszystkie potrzebne formalności, które niestety są również kosztowne. Do takich niezbędnych wydatków przez rozpoczęciem budowy zalicza się: badanie geotechnicze gruntu, za które inwestor musi zapłacić od tysiąca w górę. Zakup gotowego projektu jest niezbędnym elementem, do tego by rozpocząć budowę domu. Jeśli inwestor decyduje się na tańszą wersję to musi sobie wybrać projekt spośród już gotowych projektów i będzie to koszt rzędu 3 tysięcy złotych. Natomiast jeśli inwestorowi marzy się indywidualny projekt to będzie musiał zapłacić nawet do 15 tysięcy złotych. Czyli 5 razy więcej niż w przypadku projektów już gotowych. Dodatkowo jeżeli działka, na której ma stać dom nie posiada żadnych przyłączy, takich jak woda, prąd czy gaz to również trzeba będzie za to zapłacić. Ceny również są różne w poszczególnych regionach. Jednak średnio można określić je na około 2-3 tysiące za każde przyłącze. Dodatkowymi kosztami są usługi geodezyjne, usługi kierownika budowy, wybudowanie studni, ubezpieczenie budowy czy dokumenty, które będą potrzebne do otrzymania pozwolenia budowy. Za nie także trzeba płacić w urzędach, jeśli chcemy je otrzymać. Co w sumie złoży się także na niemałą kwotę.

Koszt budowy domu w stanie surowym jest zależna od wielkości domu, stawki ekipy budowlanej odpowiedzialnej za postawienie domu, rodzaju i jakości materiału zakupionego na budowę domu a także regionu w którym decydujemy się na budowę domu. Zatem te wszystkie czynniki mają bezpośredni wpływ na końcowy koszt budowy domu.

Przeczytaj również: https://debowetarasy.pl/ogrodki-dzialkowe-rod-jak-kupic-i-ubezpieczyc-dzialke/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Z jakich pustaków budować kominy?

System wentylacyjny oraz odprowadzania spalin jest niezbędny w każdym domu. Dlatego też gdy stawiamy nowy budynek, powinniśmy bezwzględnie poświęcić tej tematyce szczególną uwagę. Zwłaszcza, że zależy od niej nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Niejednokrotnie słyszy się o przypadkach śmierci z powodu zaczadzenia. Dlatego też materiał, z którego będą zbudowane szyby kominowe i same kominy, […]

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Co wybrać?

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to produkty o podobnym przeznaczeniu, ale nieco innej specyfice. Który z nich będzie lepszym wyborem? Zewnętrzne osłony okienne to dziś już powszechny widok nie tylko w sklepach i lokalach usługowych. Chętnie montujemy je również w domach i mieszkaniach – zwłaszcza, jeśli te zlokalizowane są na najniższych kondygnacjach. Ich popularność nie […]