Ocieplanie pianką PUR – Zalety i wady stosowania izolacji PUR

izolacja pianką PUR

Ciepły dom to w dużej mierze odpowiednio wykonana izolacja, nie dziwi więc fakt że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań z tej dziedziny. Jednym z nich z pewnością jest pianka PUR, którą do ocieplania wykorzystuje coraz więcej osób.

Co daje stosowanie pianki PUR ?

Izolacje pianką to przede wszystkim niezwykle duża szybkość jej wykonania. Pod tym względem materiały takie jak styropian czy wełna mineralna w zasadzie nie mogą z nią konkurować. Ponadto ocieplanie pianką PUR może być wykonywane w bardzo wielu miejscach domu, pod warunkiem wybrania odpowiedniego jej rodzaju.

Jaka pianka na izolacje

Piankę PUR należy podzielić przede wszystkim na dwa główne jej rodzaje – piankę zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. To zaś z kolei jest swoistym wyznacznikiem tego, gdzie najlepiej ją stosować. Piana zamkniętokomórkowa po wyschnięciu staje się niezwykle twarda, dlatego też z powodzeniem może zastępować na przykład styropian stosowany na zewnątrz. Doskonale także nadaje się do izolacji posadzek wykonywanych na gruncie czy też płaskich dachach. Jednakże ze względu właśnie na swoją twardość jest o wiele bardziej narażona na uszkodzenia wynikające ze zbyt dużych napięć. Dlatego też wszędzie tam, gdzie one występują, o wiele lepiej sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, która swoją konsystencją przypomina gąbkę, a ponadto jest bardziej odporna na naprężenia. Dlatego też w miejscach takich jak dachy skośne, podłogi na legarach czy ściany szkieletowe jest ona o wiele lepsza do wykonania prac ociepleniowych.

Jak wygląda ocieplanie pianką?

Ocieplanie pianką PUR to zabieg, który powinni wykonywać profesjonaliści, mający w tej kwestii odpowiednie doświadczenie. Izolacje pianką wymagają bowiem zastosowania odpowiedniego sprzętu natryskowego. Ponadto powinna ona być nakładana równą warstwą, co gwarantuje jej odpowiednie przyleganie jak również właściwą izolację cieplną. Co ciekawe, waga pianki otwartokomórkowej jest znacznie mniejsza niż waga wełny stosowanej do ociepleń, co także nie pozostaje bez znaczenia dla całej konstrukcji domu.

Jak trwała jest pianka PUR

Otwartokomórkowa pianka PUR należy do niezwykle trwałych materiałów izolacyjnych. Ponieważ za odpowiednie właściwości izolacyjne odpowiada w jej przypadku powietrze, nie ma mowy o tym, iż z biegiem lat stanie się bezużyteczna. Jednakże wybierając pianę zamkniętokomórkową należy brać pod uwagę to, iż po latach może ona chronić przed zimnem nieco mniej, właśnie ze względu na utratę właściwości.

Lekka ale bezpieczna

Pianka PUR zaliczana jest do materiałów dość odpornych na ogień. Posiada klasę E, co oznacza, iż wprawdzie może się zapalić jednakże ogień nie rozprzestrzenia się i gaśnie. Nie ma także obaw, iż podczas ewentualnego pożaru izolacje pianką zamienią się w gorące krople, które będą powodowały zapalenie znajdujących się pod ociepleniem przedmiotów.

Jak przygotować się do ocieplania pianką PUR?

Zaletą tego materiału z pewnością jest to, iż izolacje pianką mogą być wykonywane na starsze, już istniejące warstwy. Oczywiście warunkiem jest to, aby zostały one oczyszczone z kurzu jak również aby powierzchnia nie była zawilgocona. Dlatego też ocieplanie pianką PUR bez problemu może być także wykorzystywane do dociepleń w miejscach, gdzie inne zastosowane materiały nie spełniły swojej roli. Grubość warstwy pianki jest uzależniona od rodzaju ocieplanego budynku jak również od wcześniej stosowanych materiałów ociepleniowych czy też warunków atmosferycznych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

rolety żaluzje

Rolety – Jakie wybrać, rodzaje rolet okiennych

Do dekoracji okien coraz częściej wybieramy nie tylko firany czy zasłony, ale również rolety różnego rodzaju. Stały się one tak popularne, że nieustannie przybywa na rynku rodzajów, wzorów, kolorów czy rozwiązań związanych z roletami. Aktualnie, największą popularnością wciąż cieszą się rolety wewnętrzne. Jednak w domach jednorodzinnych, a sporadycznie również w mieszkaniach w blokach pojawiają się […]

Meble ogrodowe – 3 wskazówki, jak wybrać najlepsze

Komfortowy wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie wiąże się z zakupem odpowiednich mebli. Najlepsze będą te, które charakteryzują się trwałością, wyglądają estetycznie i stylistycznie dopasują się do aranżacji przydomowej zieleni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając idealne meble ogrodowe. Ekskluzywne meble ogrodowe Stoły i krzesła ogrodowe – osobno czy w zestawie? Składane stoły ogrodowe Przed […]