Co warto wiedzieć na temat ocieplania budynków? Jakie materiały wykorzystać?

Osoby, które planują postawienie własnego domu, muszą odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań. Część z nich będzie dotyczyła wyboru materiałów budowlanych, z których powstanie ich wymarzony dom. Ważne jest to, z czego zostaną postawione mury, a także jakimi materiałami zostaną one docieplone. Odpowiednie docieplenie budynku pozwoli bowiem nie tylko zachować komfort cieplny w domu. Może także w przyszłości zoptymalizować koszty związane z jego bieżącym utrzymaniem. Co warto wiedzieć na temat ocieplania budynków i na jakie materiały dociepleniowe warto zwrócić swoją uwagę? Podpowiadamy.

Izolacja cieplna budynku – dlaczego jest tak ważna?

Sposób wykonania izolacji cieplnej budynku oraz wykorzystane w tym celu materiały wpływają na uzyskanie właściwego komfortu cieplnego, zapotrzebowanie energetyczne budynku, a ostatecznie również na koszty jego utrzymania. Będą też minimalizować ryzyko utraty ciepła (trzeba tutaj uważać, aby w domu nie powstały tzw. mostki cieplne). Dobrze wykonana izolacja zatrzyma bowiem ciepło wewnątrz budynku, dzięki czemu rachunki za jego ogrzewanie będą mniejsze. Przy wykorzystaniu właściwych materiałów zmniejsza się także ryzyko zawilgocenia ścian i rozwoju na nich mikroorganizmów, takich jak np. pleśnie czy grzyby.

Czym można ocieplić budynek?

Do wyboru jest wiele materiałów dociepleniowych. Ostateczną decyzję zawsze warto podjąć po konsultacji z architektem i wykonawcą projektu. Do popularnych rozwiązań zalicza się między innymi wełnę mineralną. Jest ona dostępna w postaci płyt, a także otulin czy granulatu. Jej formę dobiera się do miejsca, w jakim będzie wykorzystana. Innym rozwiązaniem są płyty styropianowe, które zazwyczaj stosuje się do ocieplania ścian.

Zastosowanie płyt termoizolacyjnych – czy warto inwestować w to rozwiązanie?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników, są płyty termoizolacyjne. Na pierwszy rzut oka przypominają one te wykonane ze styropianu. Trzeba jednak podkreślić, że są one z zupełnie innego materiału i mają właściwości o wiele lepsze w porównaniu z wełną mineralną ze styropianem. Można je stosować do ocieplania ścian w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Są też płyty PIR na dach, które pozwalają na zabezpieczenie stropów i konstrukcji dachu przed utratą ciepła. Warto zaznaczyć, że płyty termoizolacyjne PIR są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Dzięki temu zmniejsza się znacznie ryzyko tego, że na ich powierzchni czy ocieplanych ścianach rozwiną się mikroorganizmy takie jak pleśń lub grzyby, które mogą szkodzić zarówno zdrowiu lokatorów, jak i konstrukcji budynków. Mniejsze jest także ryzyko przypadkowego ich uszkodzenia w czasie montażu lub w wyniku żerowania i bytowania gryzoni.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Profesjonalne młoty udarowe

Profesjonalne młoty udarowe w Profimarket – narzędzia, których potrzebujesz do efektywnej pracy budowlanej!

Młot udarowy to profesjonalny sprzęt budowlany, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Jego podstawowym przeznaczeniem jest kucie w posadzkach, w tym w betonie, kamieniu oraz innych twardych materiałach. Ze względu na ich specyfikę, młoty udarowe znajdują się na podstawowym wyposażeniu firm budowlanych oraz ekip remontowych. Profesjonalne modele z tej kategorii produktów znajdziesz w ofercie sklepu […]