Wymiennik ciepła: do czego służy, ile kosztuje i jakie są jego rodzaje

Kwestia centralnego ogrzewania czy zastosowanie pompy ciepła to ostatnio bardzo głośne tematy. Trudno się temu dziwić, w końcu kryzys energetyczny szaleje w najlepsze, a zima jest tuż za rogiem… W każdym razie wymiennik ciepła to urządzenie, z którym powinien się zaznajomić każdy właściciel domu jednorodzinnego. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Co robią wymienniki ciepła?

Wymienniki ciepła to urządzenia, dzięki którym możliwa jest wymiana energii cieplnej pomiędzy płynami różniącymi się pod względem temperatury. Konwekcja to fachowe słowo, które opisuje proces takiej wymiany. CO, pompa ciepła czy system fotowoltaiczny, który ogrzewa całe gospodarstwo domowe, potrzebuje tego rodzaju instalacji. Dzięki niej nagrzana woda przekazuje energię konwekcyjnie do miejsca, gdzie znajduje się płyn o niższej temperaturze. Wymiennik ciepła jest zatem bardzo ważnym elementem grzewczym, bez którego zarządzanie temperaturą w domu byłoby trudniejsze.

Gruntowy wymiennik ciepła

Rodzaje wymienników ciepła są różne. Jednym z nich jest wymiennik gruntowy, który jest zakopywany w ziemi. Powietrze przepływające przez taki wymiennik jest regularnie ogrzewane, ale ma to miejsce dopiero, gdy temperatura powietrza jest niższa od temperatury przy powierzchni gruntu.

Wymiennik płaszczowo-rurowy

Ten rodzaj wymiennika składa się z cylindrycznego płaszcza i przebiegających w nim rur cienkościennych. Pęk rur wewnątrz wymiennika może przyjmować kształt spiralny lub prosty. To one stanowią powierzchnię wymiany ciepła, poprzez którą występuje konwekcja. Wymiennik ciepła tego typu jest bardzo wydajny i wszechstronny. Jest popularny zwłaszcza w przemyśle. Znajduje swoje zastosowanie w układach, gdzie stanowi centralny element całego systemu. Stosuje się go w instalacjach klimatyzacji oraz urządzeniach wentylacyjno-rekuperacyjnych, w których występuje odzyskiwanie ciepła wyprowadzonego na zewnątrz budynku.

Płytowy wymiennik ciepła

Płytowe lutowane wymienniki ciepła znakomicie sprawdzają się w sytuacji hybrydowej, gdzie do centralnego ogrzewania zostaje podłączona pompa ciepła na przykład, która do pozyskiwania energii wykorzystuje odnawialne źródła jak powietrze czy wody gruntowe. Wymiennik ciepła tego rodzaju ma powierzchnię wymiany energii cieplnej wykonaną z karbowanych  i niezwykle cienkich płyt ze stali nierdzewnej połączonych w całość za sprawą lutu miedzianego. Dzięki takiemu wymiennikowi dochodzi do całkowitej i powtarzającej się konwekcji między dwoma nośnikami energii cieplnej.

Trzeba pamiętać, że w przypadku lutowanych wymienników ciepła w ofercie sklepu muszą być zawarte produkty z odpowiednimi atestami oraz przynajmniej 5-letnią gwarancją. To powinny być urządzenia przepływowe i przeciwprądowe, co właśnie wspomniane atesty mają zagwarantować. Poza tym wyjątkową zaletą metalowych płyt jest ich odporność na gwałtowne zmiany temperatury oraz ciśnienia. W praktyce oznacza to, że im więcej płyt w danym wymienniku ciepła, tym większa będzie ogólna powierzchnia wymiany ciepła, a to z kolei będzie miało wpływ na wydajność sprzętu w instalacji.

Ile kosztuje wymiennik ciepła?

Tani wymiennik ciepła można już dostać za nieco więcej niż 200 złotych (bez izolacji). Najdroższe modele zaś to kwota dziesięciokrotnie wyższa, ale to są już bardzo konkretne produkty, gdzie jest 60 zlutowanych ze sobą płyt, które dają łącznie powierzchnię wymiany ciepła na poziomie 3.600 m. kwadratowych. Sprawdzają się w dużych zakładach przemysłowych. Dla domów jednorodzinnych tańsze modele w zupełności wystarczą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Robot odkurzający. 5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Planujesz zakup robota odkurzającego? To dobry pomysł! Jest tylko jeden warunek – aby cieszyć się najlepszymi efektami pracy robota, musisz wybrać odpowiedni model. Nie wszystkie bowiem propozycje dostępne na rynku radzą sobie ze sprzątaniem naprawdę dobrze. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy kluczowe parametry i funkcje robotów odkurzających, na które warto zwrócić uwagę. […]

oczyszczalnie ścieków

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Zalety i wady

W gminach, gdzie nie stworzono kanalizacji miejskiej do odprowadzania nieczystości domowych, właściciele domów jednorodzinnych muszą radzić sobie w inny sposób ze swoimi ściekami. Najczęściej wybierają pomiędzy szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych szamb. W odróżnieniu od nich, własna oczyszczalnia posiada szereg zalet. Przydomową oczyszczalnię ścieków od szamba […]