Bezpieczeństwo na budowie – kluczowe zasady dotyczące użytkowania rusztowań

Bezpieczeństwo na budowie

Bezpieczeństwo na budowie to absolutnie kluczowa kwestia, o której trzeba myśleć w pierwszej kolejności, zdecydowanie bardziej niż o efektywności i szybkości prac. Te są oczywiście niezwykle ważne, lecz zdrowie i życie pracowników ma priorytetowe znaczenie. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby odpowiedzialne za planowanie prac na rusztowaniach. Jakie powinni przestrzegać zasady dotyczące ich użytkowania?

Przepisy BHP – zawsze ich przestrzegajmy!

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy BHP, bo mają one tu fundamentalne znaczenie, dlatego też trzeba koniecznie się do nich stosować. Zgodnie z nimi maksymalna wysokość standardowych rusztowań może sięgać 60 metrów. Jak widzimy, bardzo wysoko, więc ewentualny upadek z takiej wysokości na pewno skończyłby się tragicznie. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność podczas pracy na rusztowaniach. Liczy się też jakość samego rusztowania. Polecamy sprawdzone rozwiązanie rusztowania – rusztowania-krause.dmn.pl, czego jednym z lepszych przykładów konstrukcja dostępna pod adresem https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/oferta/rusztowania-aluminiowe/rusztowania-stabilo-szerokie-z-kolami-,339„. Polecamy! 

Wracając jednak do BHP, pamiętajmy, by zawsze stosować się do najważniejszych aktów, jak rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezwykle ważne informacje zawiera też rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. 

Ubiór pracownika na rusztowaniu – jaki powinien być?

Każdy pracownik na rusztowaniu musi mieć odpowiedni strój roboczy, dopasowany do pory roku. W skład kompletnego ubioru wchodzą spodnie (do pasa lub ogrodniczki), bluza robocza, podkoszulek lub koszulka polo. Gdy panują niskie temperatury, niezbędne są także polary lub kurtki. To, c wymieniliśmy powyżej, to oczywiście absolutna podstawa, bo niezbędne są też kaski BHP, rękawice robocze lub ochronne, a w niektórych wypadkach rękawice antyprzecięciowe, buty robocze z wkładką antyprzebiciową i utwardzonym podnoskiem. Bardzo przydatne są też szelki bezpieczeństwa. 

Praca na rusztowniach – kiedy to bezwzględnie zabronione?

Chociaż praca na budowie wre od rana do nocy, to są sytuacje, w których pod żadnym pozorem nie powinno się tak pracować, gdyż zagraża to bezpieczeństwu. Tak jest po zmroku, gdy robi się zbyt ciemno, żeby w sposób bezpieczny można było wykonywać swoje zadania. Wpływ na to mają również warunki atmosferyczne, jak intensywne opady deszczu lub śniegu, silny wiatr przekraczający prędkość 10 m/s czy gęsta mgła. 

Każdy więc, kto odpowiada za planowanie prac na rusztowaniach i koordynację tych działań, musi bezwzględnie przestrzegać tych zaleceń. Pozostając w temacie rusztowań, polecamy bardzo ciekawy artykuł pt. Jakie są różnice między rusztowaniami aluminiowymi a rusztowaniami z drewna lub stali?

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

mop obrotowy

Mopy obrotowe – w wyposażeniu perfekcyjnej pani domu

Mopy obrotowe kupujemy coraz chętniej. Ten niezwykle pomocny i praktyczny rodzaj mopów znajduje zastosowanie w wielu polskich domach i mieszkaniach, gdzie używa się go do czyszczenia podłogi. Mopy obrotowe świetnie nadają się do sprzątania powierzchni różnych rozmiarów oraz nietypowych kształtów. Pozwalają dotrzeć do zakamarków i krawędzi trudno dostępnych, usuwając z nich wszystkie zabrudzenia. Jeśli zastanawiasz […]

Wiosenna metamorfoza szafy typu KOMANDOR – trendy 2019

Urban Jungle, Living Coral, minimalistyczne wnętrza, a może wielki powrót stylu art déco? To tylko niektóre z inspiracji, które można wykorzystać podczas wiosennej metamorfozy szafy. W modzie panuje eklektyzm, ale łączenie pozornie niepasujących elementów w misterną całość zwaną wystrojem wnętrza to prawdziwa sztuka. Jak umiejętnie żonglować pomysłami, tworząc niepowtarzalne kompozycje? Podpowiadamy! Planując metamorfozę wnętrza warto […]