Bezpieczeństwo na budowie – kluczowe zasady dotyczące użytkowania rusztowań

Bezpieczeństwo na budowie

Bezpieczeństwo na budowie to absolutnie kluczowa kwestia, o której trzeba myśleć w pierwszej kolejności, zdecydowanie bardziej niż o efektywności i szybkości prac. Te są oczywiście niezwykle ważne, lecz zdrowie i życie pracowników ma priorytetowe znaczenie. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza osoby odpowiedzialne za planowanie prac na rusztowaniach. Jakie powinni przestrzegać zasady dotyczące ich użytkowania?

Przepisy BHP – zawsze ich przestrzegajmy!

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy BHP, bo mają one tu fundamentalne znaczenie, dlatego też trzeba koniecznie się do nich stosować. Zgodnie z nimi maksymalna wysokość standardowych rusztowań może sięgać 60 metrów. Jak widzimy, bardzo wysoko, więc ewentualny upadek z takiej wysokości na pewno skończyłby się tragicznie. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność podczas pracy na rusztowaniach. Liczy się też jakość samego rusztowania. Polecamy sprawdzone rozwiązanie rusztowania – rusztowania-krause.dmn.pl, czego jednym z lepszych przykładów konstrukcja dostępna pod adresem https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/oferta/rusztowania-aluminiowe/rusztowania-stabilo-szerokie-z-kolami-,339„. Polecamy! 

Wracając jednak do BHP, pamiętajmy, by zawsze stosować się do najważniejszych aktów, jak rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezwykle ważne informacje zawiera też rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. 

Ubiór pracownika na rusztowaniu – jaki powinien być?

Każdy pracownik na rusztowaniu musi mieć odpowiedni strój roboczy, dopasowany do pory roku. W skład kompletnego ubioru wchodzą spodnie (do pasa lub ogrodniczki), bluza robocza, podkoszulek lub koszulka polo. Gdy panują niskie temperatury, niezbędne są także polary lub kurtki. To, c wymieniliśmy powyżej, to oczywiście absolutna podstawa, bo niezbędne są też kaski BHP, rękawice robocze lub ochronne, a w niektórych wypadkach rękawice antyprzecięciowe, buty robocze z wkładką antyprzebiciową i utwardzonym podnoskiem. Bardzo przydatne są też szelki bezpieczeństwa. 

Praca na rusztowniach – kiedy to bezwzględnie zabronione?

Chociaż praca na budowie wre od rana do nocy, to są sytuacje, w których pod żadnym pozorem nie powinno się tak pracować, gdyż zagraża to bezpieczeństwu. Tak jest po zmroku, gdy robi się zbyt ciemno, żeby w sposób bezpieczny można było wykonywać swoje zadania. Wpływ na to mają również warunki atmosferyczne, jak intensywne opady deszczu lub śniegu, silny wiatr przekraczający prędkość 10 m/s czy gęsta mgła. 

Każdy więc, kto odpowiada za planowanie prac na rusztowaniach i koordynację tych działań, musi bezwzględnie przestrzegać tych zaleceń. Pozostając w temacie rusztowań, polecamy bardzo ciekawy artykuł pt. Jakie są różnice między rusztowaniami aluminiowymi a rusztowaniami z drewna lub stali?

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego kwiecień to najlepszy czas na rozpoczęcie prac ogrodniczych?

Istnieje wiele powodów, dla których kwiecień to najlepszy czas na rozpoczęcie prac ogrodniczych. Pogoda się ociepla, ale nie jest jeszcze zbyt gorąco. Oznacza to, że można uprawiać ogród, nie pocąc się przy tym zbytnio! Gleba również się nagrzewa, więc rośliny będą miały dobry start. Pogoda a prace w ogrodzie Po pierwsze, pogoda jest zwykle łagodniejsza […]

Kuchnia w stylu retro – czy warto ją tak urządzić?

Kuchnia jest uznawana za serce domu. Obecnie służy nie tylko do przygotowywania potraw, ale stanowi także miejsce spotkań oraz spędzania wspólnego czasu. Z tego względu warto zadbać, aby była jednocześnie funkcjonalna i przytulna. Taki efekt można osiągnąć poprzez urządzenie jej w stylu retro, co jest coraz częściej stosowaną praktyką. Jak wygląda taka kuchnia? Stylistyka Kuchnia […]