Szukacie idealnego materiału do stworzenia mebli lub wykończenia mieszkania? Może warto zainteresować się gatunkiem jakim jest klon jawor.
W większości wypadków drewno wysokiej jakości to materiał drogi. Szczęśliwie istnieją wyjątki od tej reguły a jednym z nich jest powszechnie występujący w Europie Środkowej klon jawor. Dzięki swoim cechom charakteryzuje się uniwersalnością oraz wyjątkową, subtelną estetyką. Jakie są najważniejsze cechy jaworu?
Dobre polskie drewno
Jawor to jeden z odwiecznych elementów środowiska w Polsce (głównie na obszarach górskich), który odnajduje zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Jedną z ważniejszych cech, jaką oznacza się klon jawor jest bardzo szybki wzrost.
Drzewo może osiągnąć wysokość do 30 metrów, przy czym sam pień może sięgnąć 18 metrów. Równocześnie obwód pnia to nawet 150 cm. Wszystko to sprawia, że pozyskanie wysokiej jakości drewna jest zarówno stosunkowo szybkie, jak i tanie.
Najważniejsze zalety drewna jaworowego
Przede wszystkim wysokiej jakości drewno jaworowe to surowiec miękki, dzięki czemu bardzo łatwo poddaje się on obróbce. Oznacza to również, że nie ma problemów z łączeniem poszczególnych drewnianych elementów za pomocą m.in. gwoździ i śrub.
Ponadto drewno, które dostarcza klon jawor to materiał, który w wyniku bejcowania bardzo łatwo zmienia swoje ubarwienie. Równocześnie zabezpieczenie drewna oraz nadanie mu pięknego wyglądu przez lakierowanie również nie stanowi wyzwania.
Oczywiście niekwestionowaną zaletą tego materiału jest jego bardzo niska cena. Z tego powodu odnajduje on zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Konieczne należy również wspomnieć o jego wyjątkowych walorach estetycznych.
Czy drewno jaworowe ma wady?
Niestety jak każdy materiał również drewno pozyskane z klonu jaworu ma swoją wadę. Drewno uzyskane z tego drzewa odznacza się niską odpornością na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że wyroby z jaworu mogą mieć zastosowanie jedynie wewnątrz budynków. Z czym jeszcze należy się liczyć, kupując drewno jaworowe?
Surowiec ten charakteryzuje się również stosunkowo wysokim poziomem podatności na m.in. insekty (z czym wiąże się obecność na drewnie chodników owadzich) oraz grzybów (w przypadku zaatakowanego drewna jego użycie czasem staje się niemożliwe). Drewno to sporadycznie posiada też krzywizny oraz skręty włókien.