Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – najlepsze porównanie

Posadzka, element wydawałoby się najmniej istotny z punktu widzenia całości prac włożonych w budowę. Jednak właśnie posadzka jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy. Proszę wyobrazić sobie pomieszczenie, choćby najlepiej wykończone, w którym pośrodku leżałyby zwały gruzu, czy choćby popękane płyty cementu. Tak więc dla miłośników dostojnej surowości dylematem jest nie to, jaka ma być, lecz którą wybrać.

Beton polerowany czy mikrocement?

Aby zrozumieć, na czym polega różnica, kilka słów o technologii wykonania poszczególnych typów.

Beton polerowany powstaje w wyniku zacierania wylanej posadzki, aż do uzyskania odpowiednio gładkiej powierzchni, by następnie poddać ją szlifowaniu, impregnacji chemicznej oraz polerowaniu. W przypadku obiektów spełniających szeroko rozumianą funkcję reprezentacyjną (dom, biuro, muzeum itp.) posadzkę poddaje się lakierowaniu. W ten sposób uzyskuje się gładką, błyszczącą powierzchnię, która oprócz oczywistych walorów estetycznych jest również odpowiednio łatwa w konserwacji.

Mikrocement zwany też mikrobetonem jest kompozycją cementów o odpowiedniej strukturze oraz żywic znacznie wzmacniających ogólną wytrzymałość mieszanki. Nakładany cienkimi warstwami o grubości ok. 3 milimetrów podlega impregnacji lakierem poliuretanowym o wykończeniu zależnym od preferencji inwestora. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niebywała trwałość posadzki oraz jednolity efekt wykonania.

Ogólnie rzecz biorąc, można pokusić się o stwierdzenie, że beton lakierowany sprawdza się na powierzchniach obszernych z uwagi na trudniej zauważalne niedokładności czy rysy na dużych posadzkach. W przypadku mniejszych pomieszczeń zdecydowanie lepiej zastosować mikrocement.

Przykłady zastosowania.

Znając już zalety poszczególnych rozwiązań, warto przed podjęciem decyzji o metodzie wykonania posadzki, poznać sposoby ich wykonania. Wiedza ta pomoże nie tylko ustalić budżet robót, lecz także pomoże zabezpieczyć dostęp do odpowiedniej ilości materiałów. Warto przy tym dodać, iż korzystniej jest nabywać niezbędne produkty u jednego dostawcy, z uwagi na kompatybilność wzajemną materiałów, co ma istotny wpływ na trwałość przez długie lata.

Wykonanie posadzki z betonu polerowanego.

Jak już była mowa, ten rodzaj wykonania sprawdza się na dużych powierzchniach, dlatego w opisywanym przypadku prace będą dotyczyły całego parteru domu jednorodzinnego. W pierwszej kolejności należy zamówić wysokiej jakości cement, którego cena orientacyjna waha się w granicach od 250 do 300 złotych za m³. Dodanie do mieszanki włókien polipropylenowych znacznie ogranicza skurcz betonu. Rozłożony równomiernie beton po około 4 godzinach jest poddawany zabiegowi zacierania przy jednoczesnym podawaniu posypki DTS zwiększającej odporność i poprawiającej wygląd gładzi. Czynność zacierania należy powtarzać 4-6 razy, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po upływie 24-48 godzin następuje proces dylatacji mający na celu uniknięcia w przyszłości pęknięć posadzki. Oczywiście, powstałe w ten sposób szczeliny zostaną wypełnione masą dylatacyjną. Po tych zabiegach należy dać czas na całkowite wiązanie posadzki, co trwa około dwóch tygodni. Po tym okresie następują prace wykończające polegające na szlifowaniu powierzchni, impregnowaniu oraz polerowaniu. Ostateczny wynik uzyskuje się przez lakierowanie.

Wykonanie posadzki z mikrocementu.

W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić podłoże oraz zagruntować, wykorzystując do tego celu np. preparat FestGrunt. Aby uniknąć przebijania podstawy, np. płytek z dużymi fugami należy rozłożyć siatki z włókna szklanego oraz mostka sczepnego znakomicie zwiększającego przyczepność podłoża. Pierwsza warstwa mikrocementu (np.Festfloor Go!), powinna mieć grubość ok. 1 mm. Po 2 godzinach można przystąpić do delikatnego szlifowania, po czym następuje faza odkurzania powierzchni. Zabieg należy powtórzyć w całości, następnie można przystąpić do lakierowania. Lakier do mikrobetonu powinien być suchy po dwóch godzinach od zastosowania, natomiast pełną wytrzymałość osiągnie po tygodniu. Do tego czasu wskazane jest powstrzymywanie się od wchodzenia na posadzkę.

Tym, co różni obie technologie na pierwszy rzut oka, jest czas niezbędny do wykonania posadzki. Technologia zastosowania mikrocementu wydaje się korzystniejsza dla inwestorów prywatnych, natomiast beton polerowany świetnie zdaje egzamin przy dużych gabarytach pomieszczeń, takich jak sale, magazyny czy aule. W obu przypadkach jednak wymagane są precyzja, dokładność i pełny profesjonalizm ekipy wykonawczej.


Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kompresor – urządzenie o wielu odsłonach

Słysząc nazwę kompresor, wiele osób oczyma wyobraźni widzi tradycyjną sprężarkę wykorzystywaną w zakładach wulkanizacyjnych. Okazuje się jednak, że pod tym określeniem kryje się kilka rodzajów urządzeń, które świetnie sprawdzają się w rozmaitych zastosowaniach. Jakie kompresory można więc spotkać na rynku i kiedy są one przydatne? Najpopularniejsze rodzaje kompresorów Ogólnie określając kompresor, można stwierdzić, że jest […]

Co posadzić obok róż w ogrodzie?

O tym, że róże są królowymi kwiatów nie trzeba nikogo przekonywać. Prezentują się pięknie w każdym ogrodzie, na tarasie, balkonie, czy parapecie. Wybór gatunków jest dość duży, dlatego każdy miłośnik kwiatów znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Decydując się na róże do ogrodu warto pomyśleć również o tym, jakie rośliny, kwiaty mogą prezentować się obok nich […]