Budowa domu piętrowego i korzyści płynące z takiej decyzji

Mimo rosnącej popularności domów parterowych z poddaszem do adaptacji, inwestorzy wciąż bardzo chętnie wybierają projekty domów piętrowych. Można zrealizować je na niemal każdej działce budowlanej i z łatwością dopasowują się do okolicznej zabudowy miejskiej. Jakie jeszcze zalety oferują współczesne domy piętrowe?

Projekt domu piętrowego – dla kogo?

Projekty domów piętrowych są wybierane najczęściej przez inwestorów, którzy posiadają małą i wąską działkę. W ten sposób uzyskuje się tą samą powierzchnię mieszkalną, przy zachowaniu większej powierzchni zewnętrznej. Postawienie na tzw. piętrówkę jest rozsądnym kompromisem między posiadaniem przestronnego i funkcjonalnego domu z możliwością wypoczynku we własnym, zielonym ogrodzie. Dodatkowa przestrzeń na piętrze pozwala też dostosować rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń do indywidualnie skrojonych potrzeb.

W ramach konstrukcji z dwoma kondygnacjami realizuje się obecnie projekty domów jednorodzinnych, jak również projekty domów dwurodzinnych. Podział na piętra umożliwia niemal dowolną aranżację i wygodny podział stref. Wielu inwestorów decyduje się także na zastosowanie specjalnie wydzielonej klatki schodowej, dzięki której na każdym piętrze można stworzyć odrębne i samodzielne mieszkanie.

Co oferują nowoczesne projekty domów piętrowych?

Domy piętrowe mogą przywodzić na myśl staromodną i nieco zachowawczą architekturę. Jednak spoglądając na nowoczesne projekty domów piętrowych można się przekonać, że tego typu budowa ma już niewiele wspólnego z nudną bryłą – tak popularną kilka dekad temu.

Aktualne rozwiązania architektoniczne sprawiły, że dom parterowy ma do zaproponowania zarówno wysoką funkcjonalność, jak i atrakcyjną estetykę. Na działkach podmiejskich dobrze prezentują się projekty nawiązujące do małej willi. Do otoczenia urbanistycznego bardziej wpasują się piętrówki o geometrycznych kształtach z częściowo przeszkloną elewacją.

Projekty nowoczesnych domów piętrowych często łączą w sobie klasyczną formę oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne. W gotowych planach można często spotkać domy piętrowe z piwnicą lub garażem dwustanowiskowym.

Domy piętrowe posiadają dość zwartą i proporcjonalną bryłę. Ich niezaprzeczalną zaletą jest też fakt, że nie posiadają skosów, co pozwala na pełne zagospodarowania obydwu kondygnacji budynku. Elementy, które coraz częściej pojawiają się w projektach domów piętrowych to: duże, pełnowymiarowe okna, taras na piętrze, kamienne lub drewniane akcenty w ramach elewacji oraz otwarta i dobrze doświetlona przestrzeń.

Jaki dach w domu piętrowym?

Decydując się na nieruchomość piętrową, warto przemyśleć jaki rodzaj dachu będzie pasował do obecnej wizji wymarzonego domu. Nie należy również zapominać, że dach, którego powierzchnia jest mniejsza od powierzchni użytkowej budynku, czyni dom bardziej energooszczędnym.

Projekty domów piętrowych z płaskim dachem odznaczają się minimalistyczną elegancją. Będą harmonizować z prostą bryłą budynku oraz jasnymi kolorami elewacji.

Projekty domu piętrowego z dachem dwuspadowym to ponadczasowa i sprawdzona propozycja. Jest relatywnie tania w budowie i posiada nieskomplikowaną konstrukcję. Po tę opcję sięgają najczęściej wielbiciele klasycznej formy budynków.

Wśród gotowych pomysłów na domy piętrowe można też spotkać projekty domów piętrowych z dachem kopertowym. Tego typu zadaszenie jest jednak stosowane dosyć rzadko – znacznie częściej   widzi się je w domach z jedną kondygnacją. Jeśli już pojawiają się w domach 2-piętrowych, to w wersji nieco spłaszczonej.

Projekty domów piętrowych pozwalają zaoszczędzić metraż w obrębie działki, umożliwiają lepszy dostęp do światła słonecznego i wydzielają dwie przejrzyste strefy, które można zaadaptować jako: przestrzeń dzienna i nocna, przestrzeń dla dorosłych i dla dzieci lub dwa odrębne mieszkania połączone klatką schodową. Warto jednak rozważyć inne możliwości, jeśli dom mają zamieszkiwać osoby starsze lub niepełnosprawne. Obecność schodów może być dla nich przeszkodą utrudniającą swobodne poruszanie się po całej powierzchni domu.

Przeczytaj również: https://debowetarasy.pl/ogrodki-dzialkowe-rod-jak-kupic-i-ubezpieczyc-dzialke/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Top 3 pomysły na nowoczesny taras – poznaj je wszystkie

Wiele osób marzy o przydomowym tarasie. Jeśli nie został on zaplanowany na etapie budowy domu w projekcie, to jeszcze nic straconego. W końcu można dobudować drewnianą konstrukcję tarasową albo postawić na taras na gruncie osłonięty markizą. W dzisiejszym poradniku przedstawimy nasze 3 pomysły na nowoczesny taras. Nie będziemy się tu skupiać na samej konstrukcji tarasu, […]

Mała sypialnia

Wiele osób uważa, że posiadanie małej sypialni to ogromny problem. Na tyle duży i kłopotliwy, że często jest powodem nawet do zmiany mieszkania. Czy tak w rzeczywistości jest? Czy aby na pewno nie da się sprawić, aby mała sypialnia stała się poręczna, przytulna i co najważniejsze wygodna? Oczywiście, że się da, a pytanie, jak urządzić […]