Pokój na poddaszu. Co powinno się składac na projekt pokoju

salon na poddaszu domu - projekt

Dawniej poddasze stanowiło przestrzeń życiową dla studentów lub znajdowała się tam pracownia dla artystów. Jednak obecnie jest to cienione pomieszczenie w każdym domu, projekt pokoju na poddaszu może obejmować zarówno sypialnię, pokój dla dzieci, salon czy pokój bilardowy.

Rozwiązania projektowe dla przestrzeni na poddaszu

Najlepszym momentem na projekt pokoju na poddaszu jest zdecydowanie proces budowy domu. Aranżacja pomieszczenia nie będzie stanowiła wtedy problemu, do jego wykończenia będą mogły być użyte materiały, które zastosowano do pozostałych wnętrz. Jeżeli poddasze nie zostało ujęte w projekcie, a dom już funkcjonuje, trzeba będzie wykonać dodatkowe prace takie jak: prawidłowe ocieplenie za pomocą wełny mineralnej, wzmocnienie powierzchni podłogi.

Aby pokój na poddaszu był funkcjonalną powierzchnią mieszkalną i nie powodował dyskomfortu, dach powinien być na tyle wysoki, aby można było swobodnie chodzić. W takim pomieszczeniu niezbędne jest wysokiej jakości oświetlenie i co bardzo ważne wentylacja. Konieczne jest zamontowanie specjalnych okien. Specjaliści wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie okien na samym dachu albo na jego szczytach. Nawiasem mówiąc, w przypadku dachu czterospadowego ustawienie w nim okien jest generalnie jedynym sposobem na oświetlenie pomieszczenia. W dużych przestrzeniach na poddaszu, które mają dużą długość, często montuje się serię skośnych okien dachowych po obu stronach kalenicy. W ten sposób każda część pomieszczenia będzie równomiernie oświetlona. Na małych poddaszach bardziej efektownie prezentują się symetryczne panoramiczne okna na obu szczytach.

Warto pamiętać, aby przywrócić pokrycia dachowe i prawidłowo uszczelnić połączenia między ramą okienną a dachem. Odpowiedni układ okien na poddaszu zapewnia uzyskanie swobody ścian, ułatwi to aranżację wnętrza za pomocą mebli. Niezbędne będzie odpowiednie wykończenie ścian i sufitu, które będzie odpowiadało ogólnemu stylowi domu.Tworząc projekt pokoju na poddaszu w stylu ekologicznym, należy używać materiałów naturalnych, drewnianych i dodać do wyposażenia belki. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystywana jest płyta gipsowo-kartonowa, która następnie jest pomalowana lub pokryta tapetą.

Projekt pokoju na poddaszu a ogrzewanie

W przypadku już zbudowanego domu, w którym jest zainstalowana instalacja grzewcza, trzeba będzie wykonać dodatkowe doprowadzenie ogrzewania z grzejnikami. Aby poddasze było ciepłe i przytulne, można wyposażyć je w kominek lub użyć stacjonarnego systemu ogrzewania wewnętrznego. Jeżeli projekt pokoju na poddaszu będzie zawierał kominek, trzeba zadbać o miejsce na opał. W przypadku, grzejników elektrycznych, lepiej wybierać modele o dużej mocy, niestety termowentylatory nie poradzą sobie z prawidłowym ogrzaniem poddasza.

Jakie opcje aranżacyjne mogą znaleźć się w projekcie pokoju na poddaszu?

Do wyznaczania określonych stref można wykorzystać cienkie ścianki działowe, które będą funkcjonalnie przepuszczały światło i stworzyć na przykład pokój zabaw dzieci oraz miejsce do wypoczynku rodziców. Często na poddaszu tworzony jest niewielki salon, który służy do oglądania telewizji lub relaksowania się przy czytaniu książki, rodzinnych gier planszowych czy też, jako siłownia. Części poddasza o ograniczonej wysokości warto sensownie wyposażyć, na przykład wnęki, można zadbać o wbudowane szafek, które posłużą do przechowywania różnych rzeczy.

Sypialnia należy do częstych wyborów przy projektowaniu pokoju na poddaszu. Pod dwuspadowym dachem staje się niezwykle przytulna, ważne jest prawidłowe jej zaplanowanie. Podwójne łóżko na środku pokoju, a przy ścianach niskie komody na pościel i różnego rodzaju drobiazgi. Jeśli decyzja będzie obejmowała postawienie dwóch łóżek, to wtedy, należy je umieścić w części pokoju z opadającymi sufitami, a środek powinien pozostać wolny. W obszarze obszernego strychu można również zaaranżować kilka osobnych pomieszczeń, oddzielonych przegrodami.

Projekt pokoju na poddaszu: wybór najlepszej koncepcji stylistycznej

Przygotowując projekt pokoju na poddaszu do zaaranżowania przestrzeni życiowej trzeba wybrać koncepcję stylistyczną i wybrać praktyczne meble. Niektórzy projektanci stawiają na motywy ludowe do dekoracji poddasza albo podążają za popularnymi obecnie trendami w projektowaniu romantycznym. Wybierając stylistykę prowansalską lub retro można sprawić, że pokój będzie bardzo przytulny. Jednak częstym wyborem osób urządzających pokój na poddaszu jest koncepcja klasyczna i bardzo odmienna industrialna, w każdym przypadku można osiągnąć doskonały efekt designerski. Dekorując pomieszczenie w stylu loftu, można stać się posiadaczem wygodnego i przestronnego pokoju.

Przestrzeń poddasza w stylu loftu powinna zawierać cegłę. Podłoga wykończona brązową deską parkietową. Należy używać mebli o surowych formach z monochromatycznym wykończeniem. Dekoracje pełnią przedmioty ceramiczne, wazony z wydłużonymi szyjkami, lampy z długimi zakrzywionymi nogami. Loft uwielbia dużo metalu i drewna. To właśnie połącznie drewna i metalu jest cechą najbardziej charakterystyczną mebli loftowych. Właścicielem domów urządzających swoje poddasze w modnym stylu industrialnym rekomendujemy wizytę internetowej stronie sklepu Oleslaw.pl. To właśnie dla nich ten popularny sklep internetowy przygotował najnowszą kolekcję wysokiej jakości mebli industrialnych z certyfikatami certyfikatami „Wood Premium Quality” i „Furniture Design 3.0”. Rur i innych linii komunikacyjnych nie należy ukrywać. W Prowansji przeważają jasne kolory, wśród których dominuje biel. Łóżka i krzesła wykończone kutym żelazem. Bukiety świeżych dzikich kwiatów układane są w wazonach na postarzanych stołach.

W stylu skandynawskim na podłodze powinien znajdować się miękki dywan. Drewniane konstrukcje mogą być pomalowane na biało i niebiesko. Przy otworach okiennych można postawić dwa fotele lub miękkie pufy. W stylu ekologicznym belki stropowe pozostają bez zmian. Wszelkie naturalne detale przestrzeni poddasza są podkreślane i nie podlegają zmianom. Ponadto wykorzystywane są dekoracje z kamienia, metalu i naturalnych tkanin. Ściany pokryte dekoracyjnymi deskami drewnianymi, które mogą tworzyć złożoną kompozycję (koła, kwadraty, trójkąty).

Wybór kolorów do projektu pokoju na poddaszu czy można go wizualnie powiększyć?

Ponieważ w większości przypadków duża powierzchnia nie jest typowa dla przestrzeni na poddaszu, lepiej zaprojektować sypialnię lub salon za pomocą jasnych kolorów. Projektanci podpowiadają, że pochyłe ściany najlepiej jest pomalować na jasne kolory, natomiast pionowe na bardziej wyraziste. Pojawiła się nowa tendencja w urządzaniu poddasza, a mianowicie łączenie kolorów ścian z kolorami zasłon lub narzut na łóżko. Podczas aranżacji pokoju trzeba przemyśleć tonacje, odcienie, takie jak jasnoszary, jasny brąz, biały, beżowy czy też brzoskwinia, optycznie powiększą pokój a także go rozjaśnią, co jest niezwykle ważne w przypadku niewielkich przestrzeni. Nietypowym sposobem na spowodowanie odczucia większej przestrzeni w małych pokojach na poddaszu jest zainstalowanie lustra podłogowego naprzeciw okna. Ramę dekorują liczne żarówki a wśród tych elementów powstaje korytarz świetlny.

Prawidłowy wybór mebli do urządzenia pokoju na poddaszu

Drewno uznano najlepszy materiałem do urządzania poddasza, jednak nie należy wprowadzać zbyt masywnych elementów wyposażenia. Najbardziej kompaktowe będą drewniane stoliki, komoda oraz łóżko. Jeśli chodzi o odcień mebli drewnianych, projektanci zalecają stosowanie obecnej techniki, gdy odcień mebli drewnianych pasuje do koloru odsłoniętych drewnianych belek i krokwi. Łóżko na poddaszu można ustawić przy jednej ze skośnych ścian, jednocześnie odgradzając je od głównego pomieszczenia kurtyną świetlną. Jednocześnie szafa jest zamontowana w pobliżu jednej ze ścian szczytowych.

Jeżeli w projekcie pokoju na poddaszu nie może znaleźć się standardowy kominek to dla poprawienia efektu dekoracyjnego można pokusić się o zainstalowanie sztucznego kominka, który będzie również wygląda stylowo, ale przy okazji wizualnie zatuszuje ewentualne wady w ścianach w pomieszczeniu. Nie można zapominać o symetrii elementów wyposażenia wnętrza, która uatrakcyjni wizualnie pomieszczenie, zachowując niezbędną równowagę. Na przykład symetrycznie zainstalowane lampy, ustawione krzesła oraz sofy z identyczną tapicerką, dekoracyjne poduszki. Również duża ilość żywych roślin nada harmonii i wnętrze stanie się on niezwykle eleganckie. Pokój na poddaszu może być prawdziwym arcydziełem dekoracyjnym, bez względu na jego wielkość. Wystarczy włożyć w jego projekt swoją duszę a stanie się on w stu procentach ozdobą całego wnętrza domu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Montaż okien jako wykańczanie wnętrz domu – okna drewniane, plastikowe, aluminiowe

Montaż okien to bardzo ważny element wykończenia wnętrz mieszkania, apartamentu, czy domu. Okna stanowią łącznik między tym, co na zewnątrz, a tym, co wewnątrz. Za ich sprawą do pomieszczenia dostaje się światło oraz świeże powietrze. Na rynku budowlanym występują trzy rodzaje okien: drewniane, plastikowe, aluminiowe. Okna – ważny element wykończenia wnętrz domu Okna, tak jak […]

Pergole tarasowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Każdy z nas skrycie marzy o zwiększeniu funkcjonalności swojego tarasu. Okazuje się, że pergole tarasowe mogą nam w tym właśnie pomóc. Stanowią one bowiem świetne zadaszenie przed samym słońcem czy też przed deszczem, a jednocześnie dodają do tarasu niekwestionowaną wartość estetyczną. Pergole zapewniają również pełnię relaksu tuż w pobliżu domowego zacisza. Jednak rynek oferuje ich […]