Nagrzewnice służą do ogrzewania pomieszczeń lub dogrzewania ich, jeśli istniejące ogrzewanie nie spełnia swojej funkcji odpowiednio. Jednak żeby nagrzewnica służyła długo i skutecznie musi być odpowiednio serwisowana. Dzięki temu można ją użytkować długo, bez obaw o wystąpienie niebezpieczeństwa lub nagłej awarii.
Jak rozpocząć użytkowanie nagrzewnicy?
Mogłoby się wydawać, że dbanie o nagrzewnice zaczyna się dopiero wtedy, kiedy sprzęt ma już swoje lata i jest zużyty. Nic bardziej mylnego, dbanie o nagrzewnice powinno rozpocząć się już od pierwszego dnia użytkowania, a nawet przed jego rozpoczęciem. To właśnie wtedy trzeba dokładnie przeczytać instrukcje obsługi z włączeniem zapisów o pierwszym uruchomieniem i późniejszym przechowywaniem. Nawet najlepszy serwis nagrzewnic nie pomoże, jeśli urządzenie jest używane niewłaściwie. Ten pierwszy etap pozwoli uniknąć usterek, które są powodowane podczas pierwszego użycia i niewłaściwego stosowania.
Jak sprawdzić, czy nagrzewnica działa prawidłowo?
Nagrzewnica, która działa na prąd lub na gaz wymaga kontroli, która zweryfikuje ewentualne usterki. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia użytkowania urządzenia, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przykładem podanym przez specjalistę z https://www.ponako.pl/nagrzewnice-powietrza/ może być nieszczelna nagrzewnica, która będzie powodować wyciek gazu grożący zatruciem osób znajdujących się w pomieszczeniu, a nawet wybuchem. Regularne odwiedzanie serwisu nagrzewnic powinno zniwelować ryzyko wystąpienia takich niebezpiecznych sytuacji, ale także wykryć usterki, które uniemożliwią korzystanie z nagrzewnicy. Podsumowując, nagrzewnica potrzebuje raz na jakiś czas „przeglądu”, podobnie jak samochód lub maszyna produkcyjna.
Jakie objawy mogą zwiastować awarię nagrzewnicy?
W celu długiego i bezpiecznego użytkowania nagrzewnicy trzeba ją obserwować i w razie nietypowych objawów odwiedzić serwis nagrzewnic. Oto przykłady sytuacji, które powinny skłonić do odwiedzenia serwisu nagrzewnic:
– dziwne dźwięki wydawane podczas pracy,
– krótkie przerwy w pracy, np. chwilowe wyłączenie się urządzenia,
– powietrze o niższej lub wyższej temperaturze wydobywające się z nagrzewnicy,
– zwiększony pobór prądu lub gazu,
– wszelkie wycieki z nagrzewnicy,
– zmniejszona wydajność nagrzewnicy.
Wszystkie te objawy powinny wzbudzić czujność właściciela nagrzewnicy i skłonić go do jej naprawy lub chociaż sprawdzenia stanu urządzenia.