Smarownica akumulatorowa, pneumatyczna, a może ręczna? Co musisz o nich wiedzieć?

Każda maszyna i każde urządzenie wymaga nie tylko użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta, ale również odpowiedniego dbania oraz konserwacji. I tak zastosowanie znajduje tutaj smarownica, która występuje w różnych wariantach. Sprawdzamy zatem, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Smarownica – co to jest i do czego służy?

Smarownica służy – jak sama nazwa wskazuje – do smarowania, chociaż z tą różnicą, że odbywa się ono pod ciśnieniem. Jej zadaniem jest precyzyjne naniesienie smaru (smaru stałego, półpłynnego bądź oleju) nie tylko w odpowiednim miejscu, ale również w odpowiedniej ilości. Możemy też spotkać się z nazwą towotnica oraz oliwiarka. Bez względu jednak na nazwę, takie urządzenie przydaje się nie tylko w przydomowym garażu czy warsztacie, ale również w sytuacji, gdy mamy własny serwis, na przykład serwis maszyn budowlanych, oraz w różnego typu zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych i w rolnictwie.

Regularne nakładanie środków smarnych skutecznie zabezpiecza mechanizmy przed szybszym zużyciem, a dodatkowo zmniejsza ryzyko awarii, uszkodzeń mechanicznych i związanych z nimi napraw. Smary chronią także przed pojawieniem się korozji. A gdzie dokładnie można je aplikować? Przede wszystkim na przegubach, łożyskach, sworzniach oraz wałach, łańcuchach, kartuszach, wkładach i tubach, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z tarciem i nie chcemy, by owe elementy uległy szybkiemu wyeksploatowaniu.

Smarownica akumulatora i inne rodzaje

Smarownice to urządzenia, które są niezawodne i niemal bezawaryjne, a do tego wyróżniają się bardzo łatwą obsługą oraz bezproblemowym montażem. Do wyboru mamy kilka rodzajów, tak by każdy mógł znaleźć najlepszy dla siebie i dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Smarownica akumulatorowa

Smarownica akumulatorowa, inaczej też smarownica elektryczna oraz towotnica akumulatorowa, jest wyposażona w silnik elektryczny napędzany akumulatorem, więc nie wymaga zewnętrznego źródła energii. Aplikacja smaru odbywa się poprzez kalamitki, czyli smarowniczki. Przykładem urządzenia wysokiej klasy jest smarownica akumulatorowa Milwaukee, która – w zależności od modelu – ma nawet kilkudziesięciolitrowy zbiornik na smar i jest w stanie rozsmarować do siedmiu kaset na jednym ładowaniu. Posiada także elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, a akumulator zapewnia dłuższy czas pracy.

Smarownica pneumatyczna

Natomiast jeśli chodzi o smarownicę pneumatyczną, to jest ona bardzo wygodna i nie wymaga użycia siły, choć trzeba mieć świadomość, że jej działanie jest możliwe tylko wówczas, gdy pompy smaru są podłączone do kompresora. Tutaj mamy zbiornik mieszczący do kilkunastu litrów smaru.

Smarownica ręczna

Tego typu model smarownicy sprawdza się zaś najlepiej podczas drobnych prac domowych, a jego niewielki rozmiar zdecydowanie ułatwia manewrowanie. Smarownice ręczne są wyposażone w zbiornik na smar, który nie przekracza zwykle pół litra pojemności. Ponadto wszystko odbywa się tutaj manualnie, co pozwala w pełni kontrolować aplikację.

Smarownica nożna

Natomiast smarownica nożna ma nieco szersze zastosowanie niż ręczna oraz nawet kilkunastolitrowy zbiornik, więc można ją używać także w profesjonalnym zakładzie czy warsztacie. Tutaj wyrzut smaru kontrolujemy nie ręką, lecz nogą, poprzez naciśnięcie pedału. Dodatkowo przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, czy wężyk jest na tyle długi, by bez problemu dosięgnął wybranego miejsca.

Nie mamy wątpliwości, że warto zainwestować w smarownicę akumulatorową Milwaukee, pneumatyczną, ręczną albo nożną. Dzięki aplikowanymi przy jej pomocy smarami możemy przedłużyć żywotność oraz zwiększyć efektywność poszczególnych części maszyn. To, na który model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od charakteru i zakresu prac, jaki planujemy wykonywać.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Maszyny do mycia podłóg, czyli niezawodne urządzenia czyszczące

Dbanie o czystą przestrzeń to konieczność, jeśli chcemy zachować odpowiedni stan podłóg, świeżość w pomieszczeniu oraz pozbyć się groźnych patogenów. Przed dużym wyzwaniem stają m.in. firmy porządkowe, które realizują zadania związane z czyszczeniem przestrzeni użytkowych. Z pomocą przychodzą profesjonalne maszyny do mycia podłóg, dzięki którym praca staje się znacznie łatwiejsza, ale przede wszystkim – o […]

FOTELE NA TARAS LUB BALKON

Taras to marzenie niemal każdego właściciela domu. Nic nie cieszy bardziej niż chwile spędzone na świeżym powietrzu z najbliższymi przy kawie lub wspólnym posiłku. Zarówno balkon, jak i taras oprócz naturalnego przedłużenia pomieszczeń daje schronienie przed deszczem i intensywnym promieniowaniem słonecznym. Szczególnie latem, gdy korzystamy z nich najczęściej, są nam najbardziej potrzebne, stając się centrum […]