Smarownica akumulatorowa, pneumatyczna, a może ręczna? Co musisz o nich wiedzieć?

Każda maszyna i każde urządzenie wymaga nie tylko użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta, ale również odpowiedniego dbania oraz konserwacji. I tak zastosowanie znajduje tutaj smarownica, która występuje w różnych wariantach. Sprawdzamy zatem, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Smarownica – co to jest i do czego służy?

Smarownica służy – jak sama nazwa wskazuje – do smarowania, chociaż z tą różnicą, że odbywa się ono pod ciśnieniem. Jej zadaniem jest precyzyjne naniesienie smaru (smaru stałego, półpłynnego bądź oleju) nie tylko w odpowiednim miejscu, ale również w odpowiedniej ilości. Możemy też spotkać się z nazwą towotnica oraz oliwiarka. Bez względu jednak na nazwę, takie urządzenie przydaje się nie tylko w przydomowym garażu czy warsztacie, ale również w sytuacji, gdy mamy własny serwis, na przykład serwis maszyn budowlanych, oraz w różnego typu zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych i w rolnictwie.

Regularne nakładanie środków smarnych skutecznie zabezpiecza mechanizmy przed szybszym zużyciem, a dodatkowo zmniejsza ryzyko awarii, uszkodzeń mechanicznych i związanych z nimi napraw. Smary chronią także przed pojawieniem się korozji. A gdzie dokładnie można je aplikować? Przede wszystkim na przegubach, łożyskach, sworzniach oraz wałach, łańcuchach, kartuszach, wkładach i tubach, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z tarciem i nie chcemy, by owe elementy uległy szybkiemu wyeksploatowaniu.

Smarownica akumulatora i inne rodzaje

Smarownice to urządzenia, które są niezawodne i niemal bezawaryjne, a do tego wyróżniają się bardzo łatwą obsługą oraz bezproblemowym montażem. Do wyboru mamy kilka rodzajów, tak by każdy mógł znaleźć najlepszy dla siebie i dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Smarownica akumulatorowa

Smarownica akumulatorowa, inaczej też smarownica elektryczna oraz towotnica akumulatorowa, jest wyposażona w silnik elektryczny napędzany akumulatorem, więc nie wymaga zewnętrznego źródła energii. Aplikacja smaru odbywa się poprzez kalamitki, czyli smarowniczki. Przykładem urządzenia wysokiej klasy jest smarownica akumulatorowa Milwaukee, która – w zależności od modelu – ma nawet kilkudziesięciolitrowy zbiornik na smar i jest w stanie rozsmarować do siedmiu kaset na jednym ładowaniu. Posiada także elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, a akumulator zapewnia dłuższy czas pracy.

Smarownica pneumatyczna

Natomiast jeśli chodzi o smarownicę pneumatyczną, to jest ona bardzo wygodna i nie wymaga użycia siły, choć trzeba mieć świadomość, że jej działanie jest możliwe tylko wówczas, gdy pompy smaru są podłączone do kompresora. Tutaj mamy zbiornik mieszczący do kilkunastu litrów smaru.

Smarownica ręczna

Tego typu model smarownicy sprawdza się zaś najlepiej podczas drobnych prac domowych, a jego niewielki rozmiar zdecydowanie ułatwia manewrowanie. Smarownice ręczne są wyposażone w zbiornik na smar, który nie przekracza zwykle pół litra pojemności. Ponadto wszystko odbywa się tutaj manualnie, co pozwala w pełni kontrolować aplikację.

Smarownica nożna

Natomiast smarownica nożna ma nieco szersze zastosowanie niż ręczna oraz nawet kilkunastolitrowy zbiornik, więc można ją używać także w profesjonalnym zakładzie czy warsztacie. Tutaj wyrzut smaru kontrolujemy nie ręką, lecz nogą, poprzez naciśnięcie pedału. Dodatkowo przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, czy wężyk jest na tyle długi, by bez problemu dosięgnął wybranego miejsca.

Nie mamy wątpliwości, że warto zainwestować w smarownicę akumulatorową Milwaukee, pneumatyczną, ręczną albo nożną. Dzięki aplikowanymi przy jej pomocy smarami możemy przedłużyć żywotność oraz zwiększyć efektywność poszczególnych części maszyn. To, na który model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od charakteru i zakresu prac, jaki planujemy wykonywać.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

oczyszczacze powietrza philips najlepsze modele

Oczyszczacze powietrza Philips – najlepsze modele

W obecnych czasach trudno jest zadbać o swoje zdrowie. Choć mamy dostęp do dobrej opieki medycznej i ogromnej ilości informacji – w dalszym ciągu sami popełniamy wiele błędów. Niektórych problemów zwyczajnie nie możemy też wyeliminować. Zacznijmy może od tych najbardziej oczywistych rzeczy, poprzez które krzywdzimy się samodzielnie. Co to może być? Na początek warto wspomnieć […]

Jak znaleźć ekipę remontową? To prostsze, niż myślisz

Remont może przerażać. To perspektywa hałasu, bałaganu i niekończących się wydatków. Z początku myślisz sobie, że przecież wszystko jest dobrze zaplanowane, więc nic nie zagrozi wzorowej organizacji. Prędko jednak okaże się, że na drodze do świętego spokoju jedna za drugą pojawiają się kolejne niespodzianki. Możesz ich łatwo uniknąć – pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej ekipy […]