Zastosowanie krawężników ogrodowych

Piękny ogród kojarzy nam się przede wszystkim z królestwami domków jednorodzinnych i jest to oczywiście skojarzenie słuszne. Ogrody to jednak znacznie więcej – przestrzenie, które stanowią wizytówkę firmy przed wejściem, zielone fragmenty osiedli, miejskie skwery, ogródki działkowe i wiele, wiele innych. Do wytyczania konkretnych przestrzeni, dzielenia ogrodów na strefy i innych podobnych zadań wykorzystujemy krawężniki ogrodowe. Jakie krawężniki ogrodowe możemy wybrać?

Wytyczanie i dekorowanie w jednym

Krawężniki ogrodowe wykorzystujemy do wytyczania konkretnych przestrzeni na terenach, na których pojawia się zieleń. Wytyczamy nimi ścieżki – coraz rzadziej betonowe, czy brukowane, a coraz częściej wysypane dekoracyjnymi kruszywami typu żwir i otoczaki. Krawężnikami dzielimy ogród na strefy, wytyczamy obrzeża trawników. Krawężniki ogrodowe to także obrzeża kwiatowych rabat oraz elementy do podziału przestrzeni na strefy grządek. Gdy projektujemy ogród, zależy nam na tym, by był jak najbardziej estetyczny i przyjemny dla naszych oczu. To oczywiście kwestia względna: dla niektórych z nas najpiękniejszym ogrodem będzie ogród bogaty w różnorodną florę, z dodatkowymi dekoracjami, a dla innych z kolei minimalistyczna przestrzeń, w której można wypocząć. W zależności od naszego gustu, krawężniki ogrodowe wykonujemy z różnych materiałów.

Materiały wykorzystywane do tworzenia ogrodowych krawężników

Ogrodowe krawężniki mogą powstawać z przeróżnych materiałów. Krawężniki w miastach, które dzielą i dekorują zielone przestrzenie między budynkami, drogami, chodnikami i pozostałymi częściami infrastruktury, powstają przede wszystkim z betonowych elementów. Przy miejskich obiektach zabytkowych krawężniki to też często masywniejsze, szersze elementy kamienne. Beton i kamień z powodzeniem możemy wykorzystać także w ogrodach przydomowych, choć od pewnego czasu obserwujemy modę na krawężniki drewniane i krawężniki z materiałów syntetycznych. O tych ostatnich opowiadają nam przedstawiciele firmy RODŁO z Bytomia, która zajmuje się produkcją różnych przedmiotów z tworzyw sztucznychKrawężniki ogrodowe z tworzyw sztucznych są lekkie, można je łatwo montować bez użycia dodatkowych elementów i przenosić z miejsca na miejsce. Choć są lekkie, to przy tym wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne (charakteryzują się optymalną sztywnością) oraz działanie warunków atmosferycznych. Elementy z tworzyw sztucznych, którym się przyglądamy, dostępne są w wersji trawnikowej (wysokość 12,5 cm i szerokość 11 cm) oraz rabatowej (wysokość 18,5 cm i szerokość 11 cm) – na jeden metr bieżący krawężnika potrzebujemy 9 elementów. Do wyboru mamy kilka wariantów kolorystycznych – od szarości, która przypomina beton lub kamień przez odcienie brązu, które przypominają drewno po zieleń, która nie odznacza się na tle trawników i innych roślin.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać wiatę śmietnikową?

Są obecne na każdym osiedlu oraz przy domach jednorodzinnych. Są niezbędne, aby zachować porządek i schludność otoczenia. Wiata na śmieci to nieodzowny element miejskiego krajobrazu. Jakie wiaty śmietnikowe wybrać, aby osiedle prezentowało się nowocześnie i funkcjonalnie? Wiata na śmieci to nie tylko miejsce zbiórki odpadów na osiedlu czy we wspólnocie mieszkaniowej. To również m.in. zadaszenie […]

Pozory mylą. Dlaczego mała architektura betonowa to przyszłość miast?

Pierwsze skojarzenia mogą być mylące. Kiedy myśli się o małej architekturze z betonu, do głowy przychodzą obrazy miejskiej dżungli, zdominowanej przez szare bloki. A przecież tego typu elementy są coraz chętniej wykorzystywanie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również na prywatnych posesjach. Czemu mała architektura betonowa zawdzięcza sobie taką popularność? Beton do betonu niepodobny W […]