Każdy ogrodnik w pewnym momencie swojego hobbystycznego życia może stanąć twarzą w twarz z trudną do zagospodarowania przestrzenią ogrodową. Może chodzić o miejsce, które jest cieniste, gorące, rozmokłe, wąskie bądź mocno nachylone. Wszystkie te scenariusze stanowią wyzwanie, ale to właśnie taka trudna aranżacja ogrodów uczy nas najbardziej i pokazuje na co, kogo stać. Trzeba do nich podejść jak do możliwości poszerzenia już posiadanych umiejętności ogrodniczych, a wyniki mogą być zaskakująco satysfakcjonujące.
Słabo oświetlony ogród – pomysły na okiełznanie
Cieniste i słabo oświetlone ogrody są często niedostatecznie wykorzystywane lub całkowicie ignorowane. Szkoda, bo rośliny będące miłośnikami cienia są zwykle bardzo piękne, a co więcej często są jednymi jednymi z tych najłatwiejszych w uprawie.
Powszechnym błędem w ogrodnictwie gdy w grę chodzą słabo oświetlone miejsca jest to, że wiele osób sądzi, iż wybór roślin jest poważnie ograniczony. To błędne myślenie, bowiem prawda jest taka iż niezależnie od tego, czy ma się dostęp do naprawdę ograniczonego światła słonecznego, czy takiego które nie ustaje przez cały dzień, zawsze istnieje roślinność, która świetnie odnajdzie się w tym miejscu. Ograniczone światło to idealny scenariusz do stworzenia ogrodu w stylu leśnym lub tropikalnym. Aby z tego skorzystać najlepiej będzie szukać roślin, które mają barwne liście (białe lub kremowe wzdłuż krawędzi liścia), takie jak miodunka, czy pokrzywa, takie bowiem rozjaśnią ciemne obszary, odbijając światło, które się w nich od czasu do czasu pojawi.
Więcej dowiesz się na GardenRangers.pl.
Ogrody skąpane słońcem – też są wyzwaniem!
Gorące, pełne słońca obszary wbrew pozorom mogą być jednym z najbardziej wymagających ogrodów. W tym przypadku powinieneś szukać roślin, które kwitną na słońcu, a przynajmniej nie usychają zbyt szybko. Pozytywne jest to, że odporne na ciepło gatunki roślin są nie tylko przyjazne dla środowiska – ale także oszczędzają wodę i pieniądze oraz tworzą łatwy w pielęgnacji krajobraz.
Kolejną dobrą wiadomością jest to, że w takich miejscach może powstać olśniewająca aranżacja ogrodów utworzona z kwiatów, które uwielbią słońce, takie jak meksykańska szałwia, lawenda, słoneczniki, czy afrykańska stokrotka. W takich miejscach można też z powodzeniem zasiać pomidory, dynie, cukinię, kukurydzę, fasolę, bakłażan, truskawki i maliny. Ogrody skalne również mogą być doskonałym wyborem dla zalanych słońcem miejsc.