Po wyburzeniu. Co zrobić z gruzem?

Podczas rozbiórki budynku na placu robót powstają olbrzymie ilości odpadów budowlanych. Z wyburzenia 10 m2 ceglanego muru otrzymamy około 2 tony gruzu. Nieco lżejszy będzie gruz z wyburzenia obiektów zbudowanych z bloczków betonowych, jednak również wtedy stajemy przed wyzwaniem zagospodarowania odpadów o bardzo dużej objętości. Ponieważ sposób postępowania z nimi jest regulowany prawnie, nie można składować ich na placu rozbiórki. Za składowanie gruzu na terenie posesji ich właścicielom grożą poważne kary pieniężne. Aby nie narażać się na zbędne wydatki, warto zawczasu przygotować się do wywozu odpadów z rozbiórki.

Gruz budowlany jako bezcenny surowiec wtórny

Głównym składnikiem odpadów porozbiórkowych jest gruz, czyli pokruszone elementy betonowe, ceglane bądź ceramiczne. Poddany odpowiedniej obróbce, czyli dalszemu kruszeniu w celu uzyskania drobniejszej frakcji, gruz staje się świetnym materiałem budowlanym, przydatnym m.in. podczas budowy dróg, parkingów, fundamentów czy niwelacji gruntu na działce. Gruz może okazać się przydatny, jeśli planujesz stworzyć na posesji skarpy, skalniaki ogrodowe lub inne wzniesienia. Jeśli więc po rozbiórce zamierzasz prowadzić prace, które wymagają użycia kruszywa budowlanego, możesz wtórnie wykorzystać część gruzu z rozbiórki starego budynku. Pamiętaj jednak, że pozostałego nadmiaru nie możesz traktować jak zwykłych odpadów komunalnych.

Jak pozbyć się zbędnego gruzu?

W sytuacji, gdy właściciel wyburzanego budynku nie ma możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania gruzu, musi zadbać o jego prawidłową utylizację. Recyklingiem odpadów budowlanych zajmują się gminne przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, tzw. PSZOK-i i właśnie do takiego punktu należy dostarczyć gruz z rozbiórki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, odpady tego typu są bardzo ciężkie i pokaźne gabarytowo, co wymusza wykorzystanie do transportu samochodów ciężarowych, a także specjalnych kontenerów. Kontenery warto zamówić już na czas trwania rozbiórki i ustawić je w miejscu, które zapewni wygodny dostęp pracownikom.

Problem właściwej utylizacji gruzu i innych odpadów z wyburzenia nie dotyczy osób, które korzystają z usług firm rozbiórkowych, np. MK Explosion z Warszawy. Zlecając wyburzenie całego obiektu czy też ścian działowych w budynku profesjonalnemu przedsiębiorstwu, właściciel nie musi troszczyć się ani o zamówienie kontenerów, ani o wywóz czy segregację odpadów porozbiórkowych. Wszystkie odpady z placu robót usuwane są przez firmę, a właściciel może swobodnie zająć się realizacją dalszych planów związanych z zagospodarowaniem działki.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Profesjonalne młoty udarowe

Profesjonalne młoty udarowe w Profimarket – narzędzia, których potrzebujesz do efektywnej pracy budowlanej!

Młot udarowy to profesjonalny sprzęt budowlany, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Jego podstawowym przeznaczeniem jest kucie w posadzkach, w tym w betonie, kamieniu oraz innych twardych materiałach. Ze względu na ich specyfikę, młoty udarowe znajdują się na podstawowym wyposażeniu firm budowlanych oraz ekip remontowych. Profesjonalne modele z tej kategorii produktów znajdziesz w ofercie sklepu […]

Jak dobrze wiercić w betonie?

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się od wielu lat. Niejednokrotnie podczas prac zachodzi potrzeba wywiercenia w nim otworów. Niestety większość wiertarek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Nawet wiertarki udarowe mogą mieć problem z wywierceniem otworu o […]