Niewłaściwy dobór czujnika oraz jego nieumiejętny montaż alarmowym może przysporzyć wiele kłopotów. Przede wszystkim często może dochodzić do fałszywych alarmów, które bywają wyjątkowo uciążliwe i wymagają częstych interwencji. Dobrym rozwiązaniem będą natomiast czujki dualne. Czym się cechują takie urządzenia? W jakich obiektach chronionych szczególnie się sprawdzają?
Charakterystyka czujek dualnych
Czujki dualne łączą zalety czujki mikrofalowej (wykorzystującej zjawisko Dopplera) i czujki podczerwieni pasywnej (PIR). Te dwie techniki detekcji, w synergicznym połączeniu, dają naprawdę zadowalające efekty.
Samodzielnie występujące czujki pasywnej podczerwieni bywają kłopotliwe w użytkowaniu, gdyż często wytwarzają fałszywy alarm. Tymczasem w czujkach dualnych stosuje się niezależne tory detekcji, które korzystają z różnych sposobów kontroli obszaru. Technologia mikrofalowa jest wdrażana w drugim torze detekcji.
Wówczas alarm generuje się dopiero, gdy oba tory sygnalizują alarm. Jeśli tak się nie stanie, czujka nie reaguje. Przy czym obie technologie (mikrofalowa i podczerwień) wzajemnie się uzupełniają i przez to wzrasta również efektywność danego urządzenia.
Gdzie montuje się czujki dualne?
Te funkcjonalne czujniki montuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania najbardziej efektywnych i niezawodnych metod zabezpieczania mienia.
Czujniki dualne sprawdzają się we wszelkiego rodzaju obiektach zewnętrznych. Szczególnie mowa tutaj o elektrowniach, stacjach wysokiego napięcia, składach materiałów na otwartym terenie itd.
Zalety czujek dualnych
Jakie są największe korzyści ze stosowania opisywanych urządzeń? Opowiada o nich ekspert z firmy ATLine: „Główną zaletą czujek w wersji dualnej jest wychwytywanie tylko tych sygnałów, które naprawdę świadczą o zagrożeniu. Tym samym ignoruje się zjawiska przeciętne, będące efektem regularnego poruszania się obiektów w polu wykrywania. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o ruch zwierząt i roślin”.
Ile razy zdarzało się, że ktoś musiał przyjeżdżać do miejsca docelowego na darmo? W ten sposób niepotrzebnie generuje się dodatkowe koszty i marnuje się czas.
System wchodzi w stan alarmu wyłącznie w sytuacji naruszenia sekcji podczerwieni i mikrofali w jednakowym momencie. Oczywiście da się skonfigurować to w inny sposób, ale pierwotne ustawienia sprawdzają się bardzo dobrze.
Dlaczego warto?
W odniesieniu do zewnętrznych czujników dualnych praktycznie znika problem z przenikalnością mikrofal przez ośrodki materialne, co w przypadku czujek dualnych wewnętrznych miało spore znaczenie.
Co ważne, detektory tej klasy często projektuje się z myślą o zabezpieczeniu ich przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych na podzespoły elektroniczne. Stosuje się więc różnego typu hermetyczne obudowy, a także laminaty ochronne, których zadaniem jest osłonienie elementów przed wilgocią, promieniami słonecznymi itd.