DeboweTarasy.pl

Ważne elementy bezpieczeństwa dla pracowników budowlanych

Na pracę w branży budowlanej decyduje się coraz więcej osób. Nie jest to jednak praca dla każdego, z uwagi na swoją specyfikę. Deszcz czy śnieg, ujemne temperatury lub ekstremalne gorąco – z tym na co dzień muszą się mierzyć pracownicy budowlani. Jest to wymagające środowisko, dlatego trzeba być do niego odpowiednio przygotowanym.

Ochrona od wiatru, śniegu, ale też ochrona przeciwchemiczna, antyprzecięciowa i od uszkodzeń mechanicznych to podstawa przy pracy fizycznej, czy to przy budowie dróg, domów, czy innych, specjalistycznych konstrukcji. Czego dokładnie potrzebują do bezpiecznej pracy? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Spodnie antyprzecięciowe

Jest to jeden z najważniejszych elementów ubioru pracownika budowlanego. Spodnie i buty ochronne Engelbert Strauss to jeden z przykładów na odpowiedni rodzaj odzieży i obuwia ochronnego. Firma, która od niedawna jest na polskim rynku, za priorytet stawia się bezpieczeństwo użytkowników i wyśrubowane standardy swoich produktów, aby zapewnić maksymalną ochronę osobom, które korzystają z tego rodzaju ubioru i obuwia. Spodnie antyprzecięciowe wykonane są ze specjalnie wzmacnianych tkanin, które dopiero po rygorystycznych testach są dopuszczane do sprzedaży i użytku.

Kiedy takie spodnie mogą się przydać?

Oto przykłady:

– podczas korzystania z piły mechanicznej. Wystarczy chwila, żeby ostry łańcuch piły przeciął zwykłe spodnie oraz skórę, nie wspominając o przypadku, gdy taka piła spadłaby na stopy ze zwykłym obuwiem – katastrofa gwarantowana. Pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy w nieprawidłowym obuwiu i odzieży, bo naraża zarówno siebie, jak i potencjalnie współpracowników na obrażenia.

– podczas korzystania z wyrzynarki i innych ostrych narzędzi. Każde ostre narzędzie, w nieodpowiedzialnych rękach może wyrządzić krzywdę. Brak trzeźwego myślenia niejednokrotnie pokazał, że konsekwencje złego ubioru czy złego korzystania z maszyn może prowadzić do okaleczenia. Dlatego tak często mówi się o BHP – o tym, że zarówno pracodawca, jak i pracownik są zobowiązani przestrzegać zasad BHP podczas pracy.

– przy pracy z drewnem. Łuparki do drewna, frezarki, tokarki – to precyzyjne i silne narzędzia do obróbki drewna. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że cienkie spodnie wkręcają się w ramię łuparki. Pracownik nie ma szans na uniknięcie okaleczenia.

Podsumowanie

Co pracownik powinien zrobić, żeby pracować bezpiecznie? Dbać o siebie poprzez dobranie odpowiedniego ubioru, obuwia – w zależności od pracy, jaka ma zostać wykonana przez pracownika. Ochrony potrzebują zarówno pracownicy wykonujący remont, jak również cięższe prace budowlane. Pamiętajmy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stosownej odzieży i ubioru pracownikowi. Narażanie pracownika na uszkodzenie ciała jest przestępstwem, dlatego na zdrowiu i życiu pracownika naprawdę nie warto, a wręcz nie wolno oszczędzać.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ekologiczne zmywanie naczyń – ręcznie i w zmywarce! Sprawdź

Już jesteś „eko” i ekologiczne środki czystości od dawna goszczą w Twoim domu? A może dopiero chcesz zacząć lepiej chronić swoich najbliższych oraz naszą planetę i właśnie zamierzasz zmienić klasyczne detergenty na ekologiczne płyny do naczyń lub tabletki do zmywarek? Na tego rodzaju odpowiedzialne decyzje już najwyższa pora. Stan środowiska naturalnego, „być albo nie być” […]

ściana przed głądzią i szlifowaniem

Jak i czym szlifować ściany – gładź gipsowa

Nakładanie masy szpachlowej lub gładzi gipsowej wymaga precyzji. W pierwszym przypadku warstwa nałożonego przed wykończeniem materiału ma grubość około 5-6 mm, a w drugim zaledwie 2 mm. Trzeba o tym pamiętać, aby późniejsze prace związane ze szlifowaniem nie były syzyfową pracą. Masa szpachlowa nakładana jest bezpośrednio na tynk, w sytuacji, gdy potrzeba wyrównania dużych krzywizn. […]