Ważne elementy bezpieczeństwa dla pracowników budowlanych

Na pracę w branży budowlanej decyduje się coraz więcej osób. Nie jest to jednak praca dla każdego, z uwagi na swoją specyfikę. Deszcz czy śnieg, ujemne temperatury lub ekstremalne gorąco – z tym na co dzień muszą się mierzyć pracownicy budowlani. Jest to wymagające środowisko, dlatego trzeba być do niego odpowiednio przygotowanym.

Ochrona od wiatru, śniegu, ale też ochrona przeciwchemiczna, antyprzecięciowa i od uszkodzeń mechanicznych to podstawa przy pracy fizycznej, czy to przy budowie dróg, domów, czy innych, specjalistycznych konstrukcji. Czego dokładnie potrzebują do bezpiecznej pracy? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Spodnie antyprzecięciowe

Jest to jeden z najważniejszych elementów ubioru pracownika budowlanego. Spodnie i buty ochronne Engelbert Strauss to jeden z przykładów na odpowiedni rodzaj odzieży i obuwia ochronnego. Firma, która od niedawna jest na polskim rynku, za priorytet stawia się bezpieczeństwo użytkowników i wyśrubowane standardy swoich produktów, aby zapewnić maksymalną ochronę osobom, które korzystają z tego rodzaju ubioru i obuwia. Spodnie antyprzecięciowe wykonane są ze specjalnie wzmacnianych tkanin, które dopiero po rygorystycznych testach są dopuszczane do sprzedaży i użytku.

Kiedy takie spodnie mogą się przydać?

Oto przykłady:

– podczas korzystania z piły mechanicznej. Wystarczy chwila, żeby ostry łańcuch piły przeciął zwykłe spodnie oraz skórę, nie wspominając o przypadku, gdy taka piła spadłaby na stopy ze zwykłym obuwiem – katastrofa gwarantowana. Pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy w nieprawidłowym obuwiu i odzieży, bo naraża zarówno siebie, jak i potencjalnie współpracowników na obrażenia.

– podczas korzystania z wyrzynarki i innych ostrych narzędzi. Każde ostre narzędzie, w nieodpowiedzialnych rękach może wyrządzić krzywdę. Brak trzeźwego myślenia niejednokrotnie pokazał, że konsekwencje złego ubioru czy złego korzystania z maszyn może prowadzić do okaleczenia. Dlatego tak często mówi się o BHP – o tym, że zarówno pracodawca, jak i pracownik są zobowiązani przestrzegać zasad BHP podczas pracy.

– przy pracy z drewnem. Łuparki do drewna, frezarki, tokarki – to precyzyjne i silne narzędzia do obróbki drewna. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że cienkie spodnie wkręcają się w ramię łuparki. Pracownik nie ma szans na uniknięcie okaleczenia.

Podsumowanie

Co pracownik powinien zrobić, żeby pracować bezpiecznie? Dbać o siebie poprzez dobranie odpowiedniego ubioru, obuwia – w zależności od pracy, jaka ma zostać wykonana przez pracownika. Ochrony potrzebują zarówno pracownicy wykonujący remont, jak również cięższe prace budowlane. Pamiętajmy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stosownej odzieży i ubioru pracownikowi. Narażanie pracownika na uszkodzenie ciała jest przestępstwem, dlatego na zdrowiu i życiu pracownika naprawdę nie warto, a wręcz nie wolno oszczędzać.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak zaprojektować swoje mieszkanie?

Któż z nas nie marzy o przepięknym i funkcjonalnym mieszkaniu? Utożsamienie się z danym miejscem daje poczucie najwyższego komfortu, dlatego tak ważne jest, aby było ono indywidualnie do nas dopasowane. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz. Jeśli jednak samodzielnie chcemy zaprojektować nasze mieszkanie, to niezbędnym okaże się przeczytanie poniższego artykułu… Projektowanie mieszkania: samodzielnie, czy […]

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie?

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, która zazwyczaj wiąże się ze wzięciem kredytu hipotecznego lub sięgnięciem do swoich oszczędności. Dlatego musisz podjąć przemyślaną decyzję. Warto kierować się też trendami, a jednym z nich jest wybór nowych nieruchomości, które są dostosowane do wymagań współczesnych klientów, a przy tym wymagają mniejszych nakładów finansowych podczas wykończania. Przekonaj się, jakie […]