Na pracę w branży budowlanej decyduje się coraz więcej osób. Nie jest to jednak praca dla każdego, z uwagi na swoją specyfikę. Deszcz czy śnieg, ujemne temperatury lub ekstremalne gorąco – z tym na co dzień muszą się mierzyć pracownicy budowlani. Jest to wymagające środowisko, dlatego trzeba być do niego odpowiednio przygotowanym.
Ochrona od wiatru, śniegu, ale też ochrona przeciwchemiczna, antyprzecięciowa i od uszkodzeń mechanicznych to podstawa przy pracy fizycznej, czy to przy budowie dróg, domów, czy innych, specjalistycznych konstrukcji. Czego dokładnie potrzebują do bezpiecznej pracy? O tym opowiemy w poniższym artykule.
Spodnie antyprzecięciowe
Jest to jeden z najważniejszych elementów ubioru pracownika budowlanego. Spodnie i buty ochronne Engelbert Strauss to jeden z przykładów na odpowiedni rodzaj odzieży i obuwia ochronnego. Firma, która od niedawna jest na polskim rynku, za priorytet stawia się bezpieczeństwo użytkowników i wyśrubowane standardy swoich produktów, aby zapewnić maksymalną ochronę osobom, które korzystają z tego rodzaju ubioru i obuwia. Spodnie antyprzecięciowe wykonane są ze specjalnie wzmacnianych tkanin, które dopiero po rygorystycznych testach są dopuszczane do sprzedaży i użytku.
Kiedy takie spodnie mogą się przydać?
Oto przykłady:
– podczas korzystania z piły mechanicznej. Wystarczy chwila, żeby ostry łańcuch piły przeciął zwykłe spodnie oraz skórę, nie wspominając o przypadku, gdy taka piła spadłaby na stopy ze zwykłym obuwiem – katastrofa gwarantowana. Pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy w nieprawidłowym obuwiu i odzieży, bo naraża zarówno siebie, jak i potencjalnie współpracowników na obrażenia.
– podczas korzystania z wyrzynarki i innych ostrych narzędzi. Każde ostre narzędzie, w nieodpowiedzialnych rękach może wyrządzić krzywdę. Brak trzeźwego myślenia niejednokrotnie pokazał, że konsekwencje złego ubioru czy złego korzystania z maszyn może prowadzić do okaleczenia. Dlatego tak często mówi się o BHP – o tym, że zarówno pracodawca, jak i pracownik są zobowiązani przestrzegać zasad BHP podczas pracy.
– przy pracy z drewnem. Łuparki do drewna, frezarki, tokarki – to precyzyjne i silne narzędzia do obróbki drewna. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że cienkie spodnie wkręcają się w ramię łuparki. Pracownik nie ma szans na uniknięcie okaleczenia.
Podsumowanie
Co pracownik powinien zrobić, żeby pracować bezpiecznie? Dbać o siebie poprzez dobranie odpowiedniego ubioru, obuwia – w zależności od pracy, jaka ma zostać wykonana przez pracownika. Ochrony potrzebują zarówno pracownicy wykonujący remont, jak również cięższe prace budowlane. Pamiętajmy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stosownej odzieży i ubioru pracownikowi. Narażanie pracownika na uszkodzenie ciała jest przestępstwem, dlatego na zdrowiu i życiu pracownika naprawdę nie warto, a wręcz nie wolno oszczędzać.