Jak dbać o cebulki kwiatowe, aby rabata prezentowała się nienagannie?

Piękna rabata z roślinami cebulowymi nie jest wymagająca pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad sadzenia, pielęgnacji i przechowywania. Warto więc dowiedzieć się, jak należy dbać o cebulki kwiatowe, aby ogród i rabaty prezentowały się nienagannie.

Eliminowanie chorych cebulek i zaprawianie

Kupując cebulki kwiatowe trzeba zwracać uwagę na to, czy nie mają żadnych plam i nie są zawilgocone, co od razu je dyskwalifikuje, gdyż wskazuje na choroby grzybowe i pasożytnicze. Cebule muszą być również dość duże, aby mogły zakwitnąć już w kolejnym roku. Przed sadzeniem cebulek kwiatowych trzeba je odpowiednio zaprawić w środku grzybobójczym. Najlepiej zrobić to tuż przed sadzeniem, pół godziny wcześniej.

Zadbanie o odpowiedni odczyn gleby oraz stanowisko

Roślinom cebulowym trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, najlepiej w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym. Odczyn gleby powinien być bliski obojętnego w granicach od 6,8 do 7,2 PH. Ponadto gleba nie powinna być zbyt gliniasta ani piaszczysta. Gliniastą glebę należy rozluźnić piaskiem i dodać do niej kompostu. Podobnie ziemię piaszczystą trzeba odpowiednio użyźnić. Tylko wtedy cebulki kwiatowe mogą się właściwie rozwijać.

Sadzenie na odpowiedniej głębokości w koszyczkach

Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim terminie sadzenia cebulek kwiatowych. Rośliny cebulowe sadzi się od późnego lata do jesieni, a zwykle w drugiej połowie września i na początku października. Cebulki najlepiej sadzić blisko siebie. Dzięki temu rabaty będą okazałe. Trzeba to robić w specjalnych koszyczkach. Dzięki temu cebule kwiatowe nie przyjmują nadmiaru wody, która jest odprowadzana dzięki drenażowi w koszyczkach. Jednocześnie takie sadzenie cebulek kwiatowych chroni je przed szkodnikami, przede wszystkim nornicami i karczownikami. Cebulki kwiatowe muszą być posadzone na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Można je również sadzić luźno w glebie, jednak trzeba wziąć pod uwagę zagrożenie zjedzeniem ich przez szkodniki. Dlatego w takiej sytuacji należy sadzić je z roślinami, które swoim zapachem je odstraszają. Sa to m.in. czarny bez, gorczyca, czarna porzeczka,mięta i rumianek. Z roślin cebulowych bez towarzystwa roślin odstraszających nornice i karczowniki można sadzić szachownice, które także mają intensywny i nieprzyjemny dla nich zapach. Cebule po zasadzeniu, późną jesienią lub zimą, kiedy temperatura spada poniżej -5 stopni, należy okryć warstwą suchych liści bądź gałązek drzew iglastych. Po zimie na początku okresu wegetacji należy je nawozić nawozem długodziałającym. Ponadto w okresie suszy trzeba je koniecznie podlewać, gdyż gleba musi być zawsze lekko wilgotna, ale nie zbyt wilgotna, aby cebule nie zgniły.

Wykopywanie cebul i przechowywanie do jesieni

Rośliny cebulowe kwitną od lutego i marca – krokusy i przebiśniegi, a większość z nich, jak tulipany i hiacynty – w kwietniu i maju. W czerwcu i lipcu, kiedy cebule przekwitną, a liście zżółkną, wykopuje się je. Dlatego sadzenie cebulek kwiatowych w koszyczkach jest bardzo istotne. Dzięki temu, przy wykopywaniu, nie ulegną uszkodzeniu. Oczywiście w każdym przypadku należy to robić wyjątkowo ostrożnie. Uszkodzenie cebuli spowoduje, że grzyby będą miały do nich bezpośredni dostęp, a kilka cebul szybko zarazi pozostałe. Dlatego po wykopaniu cebule należy dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnych plam, czy wilgoci. Brązowe plamy mogą świadczyć o bytowaniu w nich nicieni. Z kolei wilgoć prowadzi do powstania pleśni i chorób grzybowych. Po wykopaniu cebulki kwiatowe muszą być przechowywane w przewiewnym, a jednocześnie suchym pomieszczeniu, w temperaturze 17-20 stopni, w ażurowych skrzynkach. Kiedy się przesuszą po kilku tygodniach trzeba je sprawdzić pod kątem ewentualnych chorób, a te które noszą ich ślady od razu oddzielić i spalić. Wtedy też oddziela się cebulki przybyszowe od macierzystych, przy tym trzeba pamiętać, że tylko te największe mogą zakwitnąć w kolejnym roku lub za dwa lata, a na niektóre trzeba poczekać nawet 3-4 lata. Cebulki następnie przechowuje się w torbie papierowej lub torfie, w suchym, przewietrzanym pomieszczeniu aż do jesieni, kiedy znów trafią do gleby. Przed posadzeniem cebulki trzeba ponownie obejrzeć.

Odpowiednie zadbanie o cebulki kwiatowe sprawi, że rabata będzie się pięknie prezentować przez wiele lat. Trzeba pamiętać, że cebulki tulipanów, narcyzów i hiacyntów najlepiej wykopywać co roku, a przynajmniej co dwa lata, ze względu na ryzyko chorób i zbytnie zagęszczenie, które powoduje ograniczenie kwitnienia tych gatunków. Pozostałe rośliny cebulowe warto wykopywać co 3-4 lata.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Rośliny balkonowe – najpopularniejsze gatunki na słoneczny balkon

Ukwiecony balkon wygląda pięknie i jest namiastką prawdziwego ogrodu. Staje się on ozdobą, a jednocześnie o wiele przyjemniej spędza się na nim czas. Jednak decydując się na rośliny balkonowe, trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w danym miejscu. Kiedy balkon jest mocno nasłoneczniony, należy zdecydować się na takie gatunki roślin, których wymagania będą dopasowane […]

Jaki typ ogrzewania wybrać do domu – grzejniki konwekcyjne, promienniki czy hybrydy?

Ogrzewanie do domu to kluczowa instalacja, bez której nie da się obyć w polskim klimacie. Z tego powodu, wiele osób najpierw długo zastanawia się, zanim w końcu wybierze odpowiednie rozwiązanie, które nada się do wszystkich domowych wnętrz, zapewniając optymalne ciepło i wygodę. Producenci systemów grzewczych wprowadzają bowiem coraz więcej modeli, o niezmiernie zróżnicowanych parametrach, które […]