DeboweTarasy.pl

Jak wygląda naprawa przeciekającego dachu?

Przeciekanie dachu jeszcze kilkanaście lat temu było najczęściej pojawiającym się problemem. Niegdyś wielu gospodarzy samodzielnie lub całymi rodzinami montowało pokrycia dachowe. Nie posiadali oni odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, dlatego też ukończone dachy często były nieszczelne i przepuszczały wodę. Obecnie najczęściej pokrycia dachowe wykonywane są przez doświadczone ekipy dekarskie i przy wykorzystaniu dobrych jakościowo materiałów, dzięki temu nowoczesne dachy są szczelne i nie przeciekają.

Z każdym rokiem nawet najbardziej zabezpieczone i wytrzymałe pokrycia dachowe zaczynają się niszczyć. Stałe oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych, głównie promieniowanie UV, opady deszczu i śniegu, sprawiają, że pokrycia zaczynają tracić swoje właściwości i ulegają przeróżnym deformacjom. Wraz z upływem czasu pokrycia dachowe zaczynają się rozszczelniać i mogą doprowadzić do powstania przecieków.

Najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu

Do powstania przecieków najczęściej dochodzi przez błędy wykonawcze i montażowe. Zlecając krycie dachu należy wybierać sprawdzone i fachowe ekipy dekarskie. Doświadczeni dekarze pomogą wybrać najlepsze materiały na dach, a także dokładnie wykonają cały montaż pokrycia dachowego.

Niewłaściwie ułożone pokrycie, nieprecyzyjne obróbki blacharskie oraz niepoprawnie uszczelnione okna dachowe to najczęstsze przyczyny przeciekającego dachu. Nawet małe odchylenia pokrycia potrafią sprawić, że dach będzie niewłaściwie chronił budynek np. długo utrzymujący się śnieg na połaci dachowej.

Dach to bardzo ważny element budynku, którego wykonanie nie kosztuje mało i powinno być odpowiednio przemyślane. Dlatego, też gospodarze i inwestorzy zlecający realizację pokrycia dachowego powinni przyglądać się całemu procesowi montażu i kontrolować pracę dekarzy. Według licznych poradników, warto zwrócić uwagę na kosz dachowy, który odpowiada za odprowadzenie opadów atmosferycznych z połaci dachu. Jeżeli w tym miejscu gromadzi się woda opadowa lub śnieg to prawdopodobnie połączenie zostało nieprawidłowo wykonane. Należy również zwrócić uwagę na okolice lukarny i połaci dachowej. Widoczny od zewnętrznej strony styk jest często przyczyną powstawania wilgotnych zmian na ścianach. Dodatkowo warto przyjrzeć się okolicy komina i włazów dachowych, gdzie najczęściej dochodzi do powstania przecieków.

Jak naprawić przeciekający dach?

Naprawa przeciekającego dachu zależy od rodzaju uszkodzenia oraz lokalizacji awarii. W większości wypadków głównymi objawami przecieku w dachu są widoczne plamy i zbieranie wilgoci na suficie lub ścianach oraz pojawienie się grzyba wokół komina.

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa przeciekania dachu należy wykonywać cykliczne kontrole pokrycia dachowego. Warto sprawdzić stan pokrycia od strony wewnętrznej (na strychu), a także od strony zewnętrznej (wyglądając przez okno dachowe). Każda, choćby najmniejsza usterka powinna być natychmiast naprawiana. Szybka naprawa dachu pozwoli uniknąć większych szkód, a zarazem przyczyni się do zaoszczędzenia pieniędzy poprzez bieżące eliminowanie awarii.

Do naprawy dachu wykorzystać można taśmę naprawczą. Taśma naprawcza doskonale sprawdza się przy delikatnych defektach np. przecieki na dachach płaskich wynikające z przerwania folii. Za jej pomocą można szybko załatać przerwany materiał i dodatkowo go wzmocnić. Poleca się stosować kauczukowe taśmy naprawcze, ponieważ wyróżniają się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża i wysoką wytrzymałością. Dodatkowo są odporne na promieniowanie UV, a ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do naprawy przeciekającego dachu.

Masa uszczelniająca to kolejny produkt, który pozwala skutecznie usunąć usterki powstałe na pokryciach dachowych. Najbardziej znanymi masami są masy bitumowe lub masy zawierające włókna elastyczne. Masy uszczelniające z włóknami elastycznymi kosztują więcej niż masy bitumowe, lecz odznaczają się lepszą wodoszczelnością oraz wyższą wytrzymałością. Dużą zaletą mas uszczelniających jest ich łatwe użytkowanie, masy można nakładać na oczyszczone i mokre powierzchnie.

Jak zapobiegać przeciekaniu dachu?

Regularne przeglądy dachu pozwalają zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia przecieków i innych awarii. Dach warto kontrolować przed nadejściem zimy oraz po jej zakończeniu, wówczas można zadbać o właściwe zabezpieczenie pokrycia dachowego w najbardziej niekorzystnych okresach.

Przegląd dachu najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie dekarskiej. Aktualnie wiele firm oferuje tego typu usługi, a dodatkowo proponuje oczyszczanie powierzchni dachu, mycie pokrycia oraz szczegółowe sprawdzanie hydro- i termoizolacji.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Obróbka komina, największe wyzwanie przy wykończeniu dachów

Pokrycie dachu to ochrona budynku przed wpływem warunków atmosferycznych, wiatrem i promieniami UV. Wodę opadową powinien odprowadzać dobrze zainstalowany system rynnowy. Całość powinna umożliwić dokonywanie przeglądów technicznych dachu, komina, napraw i prac konserwacyjnych. Dlatego prawidłowe wykończenie dachu to istotne zadanie dla dekarzy. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z powyższych wyzwań – obróbce komina. Z […]

Autorska linia drzwi wewnętrznych od AG Drzwi Design

Drzwi wewnętrzne to inaczej drzwi pokojowe. To bardzo ważny element wystroju wnętrza. Tworzący granicę między pomieszczeniami. Budujący klimat. Producent drzwi AG-Drzwi Warszawa oferuje autorską linię drzwi wewnętrznych. Pomysł na drzwi Na drzwi wewnętrzne trzeba mieć pomysł. Ów pomysł musi korespondować z ogólną wizją aranżacji domu. Między innymi dlatego, że o ile ścianę można przemalować, to […]