Zagotowanie wody w kotle CO to dla wielu osób bardzo stresująca sytuacja. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może być zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców domu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą szybko obniżyć temperaturę wody w instalacji grzewczej. Jakie mogą być skutki zagotowania wody w kotle oraz jak rozwiązać ten problem? Podpowiadamy.
Zagotowanie wody w kotle CO – skutki
Kiedy woda gotuje się w piecu, należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Nie można jej bagatelizować. Należy działać! Okazuje się, że w tej sytuacji zniszczenie instalacji grzewczej może być najmniejszym problemem. Wrząca woda może doprowadzić do wybuchu, a więc zniszczenia nie tylko instalacji, ale również budynku. Eksplozja może poważnie uszkodzić budynek, pozbawić dachu nad głową, a także doprowadzić do poparzeń, ran, złamań czy śmierci. Zagraża zdrowiu i życiu osób przebywających w domu, dlatego konieczna jest ewakuacja.
Zagotowana woda w piecu – co robić?
Kiedy woda w piecu przekracza wartość 90°C, możemy mówić o gotowaniu wody, co może skutkować nawet wybuchem całej instalacji. Należy szybko interweniować. Na początek warto odciąć dopływ powietrza do pieca. Aby zmniejszyć temperaturę, należy jak najszybciej rozkręcić wszystkie grzejniki na maksymalną pozycję. Należy zrobić to bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Dzięki temu energia cieplna znajdzie swoje ujście, co pozwoli zmniejszyć temperaturę i zapobiegnie jej dalszemu wzrostowi ciśnienia.
Koniecznie należy upuścić ciepłą wodę użytkową, dzięki czemu kocioł rozpocznie grzanie nowej wody. Taki zabieg pozwoli szybko zmniejszyć temperaturę. Warto również zadbać o wygaszenie kotła, szczególnie jeśli temperatura wody spadnie. Dzięki temu zabiegowi temperatura wody spadnie, a sama instalacja nie ulegnie uszkodzeniu. Należy pamiętać o tym, aby rozkręcić grzejniki, upuścić ciepłą wodę i wyjść z domu, oczekując na spadek temperatury. Kiedy spadnie, można wejść do kotłowni i wygasić piec.
Konieczne jest odpowiedzialne postępowanie, a wszystko dla bezpieczeństwa własnego i domowników. Gotująca się woda w piecu to bardzo niebezpieczne zjawisko, dlatego należy podejść do sytuacji odpowiedzialnie. Po kilku godzinach warto ocenić, czy wrząca woda nie wyrządziła szkód w instalacji ogrzewania domu. O pomoc można poprosić fachowca. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest zalewanie paleniska wodą. Taka sytuacja również może doprowadzić do wybuchu kotła.
Dlaczego dochodzi do gotowania wody w piecu?
Temperatura około 100°C wody w ogrzewaniu nie powinna zdarzać się w żadnym domu. To bardzo niebezpieczne zjawisko, do którego najczęściej dochodzi w sytuacji braku zaworu bezpieczeństwa. Jest to konieczne urządzenie, które pozwoli zapobiec takim sytuacjom. Czasami może zdarzyć się awaria zaworu bezpieczeństwa kotła ogrzewania. W takiej sytuacji warto wymienić go na nowy, dzięki czemu nie będzie obaw o ponowne zagotowanie się wody. Z każdym takim problemem warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego hydraulika, który sprawdzi przyczynę problemu i zaproponuje dobre rozwiązanie. Dzięki temu gotowanie wody w instalacji przestanie być problemem.
Jaka powinna być temperatura na piecu CO?
Temperatura w piecach waha się i jest zależna od jego możliwości. Współczesne piece powinny posiadać regulatory temperatury i czujniki, które dopilnują, aby odpowiednie wartości nie zostały przekroczone. W domowych piecach czujnik powinien być ustawiony w zakresie 50 do 70°C. Pozwoli to uniknąć zagotowania wody w piecu i skutków takiego niedopatrzenia, które mogą być naprawdę dotkliwe. Dużą popularnością cieszą się kotły CO 5 klasy – łatwe w obsłudze, oszczędne i praktycznie bezawaryjne.
Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kotłów, serwisowaniu i zakupie wysokiej jakości paliw grzewczych. Wszystko w trosce o sprawne działanie instalacji.