Por – uprawa i zastosowanie

por

Por jest dwuletnią rośliną jadalną. W kuchni zastosowanie mają cebula i liście pora, które stanowią dodatek do sałatek, surówek i zup. Por preferuje żyzne gleby, bogate w próchnicę. Nie toleruje braku wody, dlatego w uprawie pora nie powinno dopuszczać się do przesuszenia podłoża.

Por należy do roślin warzywnych o jadalnych liściach. Można go z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku. Preferuje gleby próchnicze i należy go uprawiać na stanowiskach słonecznych. Liście pora znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, cechują się intensywnym smakiem i mocnym aromatem.

Por – charakterystyka rośliny

Por zaliczany jest do rodziny roślin czosnkowatych. Naturalnym środowiskiem występowania pora jest Azja Mniejsza, jednak roślina ta rozprzestrzeniła się i obecnie można ją spotkać w różnych rejonach świata. Por to dwuletnia roślina, która posiada silnie rozgałęzione korzenie i skróconą łodygę. Ma wzniesiony pokrój i osiąga wysokość do 2 metrów w pędami kwiatostanowymi. Wytwarza baldachy złożone z białych lub biało-różowych kwiatów.

Wymagania i uprawa pora

Por preferuje stanowiska słoneczne. Należy go uprawiać na glebach próchniczych, żyznych,  gliniasto-piaszczystych o odczynie pH 6-7. Por najlepiej rośnie na podłożach wilgotnych lub umiarkowanie wilgotnych. Charakteryzuje się dużymi wymaganiami wodnymi. W uprawie pora nie można dopuścić do przesuszenia gleby, gdyż ma to negatywny wpływ na roślinę. Glebę wskazane jest nawozić obornikiem, co zapewnia lepszy wzrost rośliny. W okresie wzrostu podłoże na grządce należy spulchniać, podlewać i oczyszczać z chwastów. Por osiąga pełną dojrzałość późną jesienią. Ta jadalna roślina występuje w różnych odmianach. Wyróżnia się odmiany wczesne (np. Jolant, Varna), średnio-wczesne (np. Pinola, Arcona) oraz późne, zimujące w gruncie (np. Prospecta, Hiberna). Okres sadzenia pora jest zależny od planowanego terminu zbioru. Sadzonki można umieszczać w gruncie wczesną wiosną, gdy zbiór planowany jest w lecie do późnego lata – przewidywany zbiór następnej wiosny.

Wartość odżywcza i zastosowanie pora

Por jest rośliną uprawianą dla jadalnych liści i cebuli. Znajduje szerokie zastosowanie kulinarne, gdyż ma unikalny i intensywny smak oraz mocny aromat. Wykorzystywany jest jako składnik surówek, stanowi również dodatek do zup, sosów, zapiekanek warzywnych. Por jest warzywem bogatym w cenne witaminy, takie jak: witamina C, E, K oraz witaminy z grupy B. Zawiera także niezbędne organizmowi minerały: magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk i wapń. W jego składzie występują związki o właściwościach antyoksydacyjnych, które wzmacniają naturalną odporność organizmu, hamują procesy starzenia i mają dobroczynny wpływ na serce.

Czytaj także: Dalie ogrodowe – uprawa, odmiany

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Zieleń w domu i ogrodzie

Lubimy otaczać się kwiatami. Doskonale wpływają na nastrój, wprowadzają pozytywną energię oraz pięknie się prezentują i są idealną dekoracją domu, balkonu, ogrodu. Niezależnie od tego, czy masz „rękę” do kwiatów czy też niekoniecznie znasz się na ich potrzebach bez problemu znajdziesz takie gatunki, które nie będą wymagać skomplikowanych zabiegów, więc poradzi sobie z nimi każdy. […]

Cyklinowanie podłogi, czyli podstawowe informacje związane z tym tematem

Wiele osób na myśl o tym, że czeka ich cyklinowanie podłogi, dostaje gęsiej skórki. Niewątpliwie czynność tak kojarzy nam się ze sporym bałaganem, niemałymi kosztami i całym tłumem ludzi, którzy przez kilka dni, a nawet kilka tygodni będą mieli się po naszym mieszkaniu lub domu w celu odnowienia posadzki. Jednak musimy wiedzieć, że tak było […]