Charakterystyka drewnianych pergoli

Wśród wszystkich materiałów budowlanych, drewno zajmuje wyjątkową pozycję. Nie tylko jest jednym z najstarszych budulców, ale również jednym z najbardziej ekologicznych i o wyjątkowo pożądanej estetyce. Wykorzystywane jest ono nie tylko jako materiał do budowy domów, ale również wielu innych konstrukcji, między innymi pergoli ogrodowych. Czym one są, jakie jest ich zadanie, co warto o nich wiedzieć?

Czym jest pergola i do czego służy?

Pergola to rodzaj budowli ogrodowej, służącej jako zadaszenie dróg i ścieżek. Zbudowana jest z dwóch rzędów podpór pod postacią słupów ustawionych po bokach danej ścieżki oraz zamontowanej na nich kratownicy.

– „Rolą kratownicy jest stanowienie podparcia dla roślin pnących, posadzonych obok pergoli, np. bluszczu – mówi przedstawiciel firmy Jaremar – Przez lata roślinność zarasta pergolę, tworząc zielony, zacieniony tunel. Zadbane pergole stanowią nie tylko bardzo wyraźny element estetyczny, ale mogą również stać się miejscem rekreacji na świeżym powietrzu oraz nośnikiem dla dodatkowego oświetlenia ogrodowego”.

Charakterystyka pergoli

Pergole drewniane to bardzo atrakcyjny element architektury ogrodowej. Drewno jest surowcem naturalnym, dzięki czemu jak żaden inny materiał budowlany wpisuje się w estetykę otaczającej zieleni. Szczególnie dobrze prezentują się długie pergole postawione nad ścieżkami lub stanowiąc zadaszenie przydomowych tarasów. Najlepiej spisze się w rozległych ogrodach – wtedy możliwe będzie prawidłowej jej wyeksponowanie. Pergole może zostać obsadzona dowolnymi roślinami pnącymi, w zależności od naszego gustu – jedynym warunkiem jest zapewnienie roślinności odpowiednich warunków do rozwoju, w przeciwnym wypadku nie będą w stanie porosnąć pergoli.

Pielęgnowanie pergoli

Pergola, jak każdy inny element ogrodowego krajobrazu, wymagać będzie od nas czasu i energii poświęconych na pielęgnację. Naszym obowiązkiem będzie przede wszystkim dbanie o prawidłowy rozwój roślin pnących – podlewanie ich na wczesnych etapach rozwoju, nawożenie, zwalczanie szkodników oraz kierowanie ich rozwojem. To bardzo ważne, żebyśmy kontrolowali jak rosną rośliny, bowiem bez tego z czasem zarosną one pergolę całkowicie tak mocno, że przejście przez nią będzie utrudnione. Sama konstrukcja pergoli również wymaga naszej uwagi. Drewno, choć jest odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz warunki środowiskowe, musi co jakiś czas przejść konserwację, w celu zabezpieczenia go przed wilgocią. W tym celu wystarczy pomalować je odpowiednimi lakierami ochronnymi. W przypadku pergoli jest to szczególnie ważne, bowiem bujnie rosnąca roślinność stwarza dobre warunki dla rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

marmur

Marmur — elegancja ukryta w skale

Moda zmienia się nieustannie. Czasami ciężko za nią nadążyć. Jednakże klasyczna elegancja nigdy nie stanie się passé. Z tego też powodu od niepomnych czasów marmur jest symbolem stylu i wyszukanego gustu. Już w starożytności marmur był jednym z najcenniejszych materiałów budowlanych, architektonicznych i rzeźbiarskich. Obecnie nazwa ta wykorzystywana jest jednak nieco szerzej niż w przeszłości […]

Na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania?

Mieszkania od dewelopera niezależnie czy to Gdańsk, Warszawa czy Katowice cieszą się niesłabnącą popularnością. W każdym większym i mniejszym mieście realizowane są nowe inwestycje, które przyciągają klientów zainteresowanych zakupem swoich przysłowiowych „czterech kątów”. Jednak zanim się wprowadzimy, trzeba taki lokal odebrać. A do tego warto się dobrze przygotować. Należy to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ […]