Podajniki paliwa w kotle. Czy są przydatne?

Producenci kotłów centralnego ogrzewania dokładają wielu starań, aby ich wyroby były przyjazne środowisku, ekonomiczne w eksploatacji i łatwe w użytkowaniu. Wśród wielu rozwiązań technicznych stosowanych w kotłach coraz częściej mamy do czynienia z podajnikiem paliwa. Jego zadaniem jest ograniczenie do minimum czasu jaki należy poświęcić na obsługę pieca oraz zautomatyzowanie procesu spalania. Sprawdźmy więc jak w praktyce sprawdzają się takie podajniki.

Rodzaje podajników stosowanych w kotłach centralnego ogrzewania

Typ podajnika oraz jego konstrukcja są ściśle powiązane z parametrami pieca dotyczącymi możliwości spalania konkretnych rodzajów paliwa. Dlatego przed zakupem kotła wyposażonego w podajnik warto przeanalizować jaki opał będzie stosowany najczęściej. Do najpopularniejszych mechanizmów transportujących paliwo z zasobnika do pieca można zaliczyć układ ślimakowy oraz tłokowy. Sposoby działania, różnice oraz możliwości obu tych rozwiązań przybliża specjalista firmy oferującej sprzedaż i montaż kotłów z podajnikiem:

W większości kotłów dostępnych na rynku stosuje się podajniki ślimakowe. Zasada ich działania jest dość prosta. Opał z zasobnika pod wpływem grawitacji przemieszcza się do przenośnika ślimakowego, skąd poprzez część roboczą podajnika, którą stanowi zgięta rura trafia bezpośrednio do retorty. Cały mechanizm napędza niewielki silnik elektryczny zasilany z sieci. Dodatkowo podajniki ślimakowe są wyposażone w sterownik, za pomocą którego można indywidualnie ustawiać ilość paliwa oraz czas jego podawania. Takie rozwiązanie pozwala regulować moc cieplną kotła. Najczęściej podajniki ślimakowe współpracują z kotłami zasilanymi ekogroszkiem. Jednak istnieją modele, umożliwiające spalanie pelletu oraz biopaliw. Nieco inną zasadę działania mają podajniki tłokowe. Gdzie zamiast przenośnika śrubowego elementem transportującym jest tłok, który poruszając się ruchem posuwisto-zwrotnym podaje paliwo do paleniska. Podajniki takie są najczęściej montowane w kotłach na miał węglowy.

Zalety i wady podajników paliwa

Największą zaletą kotłów z podajnikiem paliwa jest fakt, że czynności użytkownika ograniczają się jedynie do uzupełniania opału w komorze zasobnika. W zależności od wielkości ogrzewanej powierzchni, mocy kotła oraz warunków atmosferycznych trzeba to robić co kilka, a czasami tylko co kilkanaście dni. Minusem może być natomiast cena takiego pieca. W zależności od modelu kotły wyposażone w podajnik paliwa mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że ten wydatek jest rekompensowany ogromnym komfortem użytkowania kotła. Poza tym istnieje wiele programów rządowych i samorządowych umożliwiających częściowe sfinansowanie takiej inwestycji. Należy również pamiętać, że aby w pełni wykorzystać możliwości kotła należy stosować tylko wysokogatunkowe paliwa. Choć są one nieco droższe to cechują się znacznie wyższymi parametrami energetycznymi. Stosując się do zaleceń producenta można mieć pewność, że kocioł wyposażony w podajnik zapewni komfortową i bezawaryjną eksploatację.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?

Aranżacja wnętrza to zadanie, które nie należy do najprostszych. Jednak odpowiednio przemyślana sprawia, że mieszkanie nabierze zupełnie innego znaczenia. Wystarczą proste meble i niebanalne dodatki, które podkreślą charakter oraz styl. Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania? Jak można za niewielkie koszty uatrakcyjnić wnętrze mieszkania? Nie ma wątpliwości, że zaaranżowanie mieszkania niesie za sobą […]

Tarasy drewniane – czy warto?

Drewniany taras prezentuje się wspaniale — nie ma żadnych wątpliwości. Czy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czy drewno będzie materiałem wytrzymałym? Dowiedzmy się, jakie deski tarasowe wybrać, by zachowały swój piękny wygląd na długo.  Posiadanie tarasu to niewątpliwie ogromna przyjemność. Można spędzać na nim miły czas w towarzystwie rodziny, czy też wypoczywać w ciepłe […]