Marmur pojawia się w wyposażeniach wnętrz od lat. Często kojarzony jest z niezwykle przestronnymi pomieszczeniami, bogactwem i przepychem. Pojawiał się na podłogach i ścianach dworków, pałaców i willi. Zapominamy, że ten piękny kamień można wykorzystać do stworzenia niezwykle przytulnej bardzo stylowej przestrzeni!
Marmur na ścianach i podłogach
Jedną z opcji wykorzystania marmuru jest obłożenie nim ścian. Duże, marmurowe płyty idealnie sprawdzą się jako zamiennik klasycznych kafelków łazienkowych. Odpowiednio zamontowany i regularnie pielęgnowany marmur na ścianie, to gwarancja pięknego wyglądu i nietuzinkowego designu przez dziesiątki lat.
Czy taka ściana sprawdzi się wszędzie? Co do zasady – tak, choć dominuje zdecydowanie w przedpokojach (lub holach), łazienkach i kuchniach. Montując na ścianie płyty marmurowe, trzeba mieć na uwadze wielkość pomieszczenia. Może on nieco przytłoczyć małe wnętrza oraz realnie je zmniejszyć – grubość marmuru to od 2 do nawet 4 cm.
Jeszcze częściej niż na ścianie, marmur spotykamy na podłogach. Jest on niezwykle trwały i świetnie przewodzi ciepło, zatem idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy wykorzystać ogrzewanie podłogowe. Odpowiednio zabezpieczona marmurowa posadzka będzie łatwa w czyszczeniu i odporna na wchłanianie zabrudzeń.
Meble z marmuru
Marmurowe blaty, stoliki, meble i dodatki z roku na rok zyskują na popularności. Są niezwykle trwałe i niepowtarzalne, bowiem nie ma możliwości, by trafiły się dwie takie same płyty, w identycznym odcieniu i o zbliżonym ułożeniu „żyłek i kropek”. Marmur swoją wyjątkowość zawdzięcza szerokiej gamie kolorystycznej. Gdzie szukać marmurowych mebli czy ponadczasowych dodatków? Najlepiej u lokalnych rzemieślników. Polska firma https://uncommon.pl/ specjalizująca się w ręcznym wyrobie marmurowych stołów, stolików i konsol, udowadnia, że ten materiał idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ich produkty wykonane są z najwyższej jakości metalu i drewna, dzięki czemu pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych wnętrz, jak i do tych w bardziej klasycznym, pałacowym stylu. Mamrmur nadaje pomieszczeniu przytulnego charakteru i sprawia, że zyskuje ono nieco „bogactwa” i stylu, bez wchodzenia w sfery złota i bez ryzyka kiczu.
Chociaż kamienne dodatki zdają się być ciężkie i przytłaczające, na stronie producenta znajdziemy szykowne i zgrabne tace czy kwietniki, które wprowadzają do pomieszczenia lekkość i korzystnie wpływają na estetykę wyposażenia. Marmurowe świeczniki i wazony urozmaicą i dodadzą delikatności sypialni czy salonowi.
Bez względu na rodzaj i charakter pomieszczenia, marmur powinniśmy zestawiać ze szkłem, metalem i drewnem. Materiały te równoważą niekiedy ciężką i toporną bryłą. Proste i monochromatyczne elementy pozytywnie wpływają także na to, jak prezentuje się konkretna płyta. Wydobywają z niej indywidualizm i sprawiają, że nietuzinkowe wzory nabierają jeszcze większej wyrazistości.