DeboweTarasy.pl

W jaki sposób dbać o trawnik?

Trawnik to wyjątkowa rabata. Największa i chyba najbardziej wymagająca. Żeby dobrze wyglądał, trzeba opiekować się nim cały rok. Podpowiadamy jak robić to skutecznie.

Po zimie kiedy znika śnieg, często naszym oczom ukazuje się zgniłobrązowa plama. To dla wielu szok, gdy po pięknym, zielonym dywanie pozostaje jedynie wspomnienie. Nie należy się jednak załamywać. Trzeba jak najszybciej wziąć się do pracy.

Sklep ogrodowy ratunkiem na wszystkie bolączki

Pierwsze co musimy zrobić to zaopatrzyć się odpowiednie grabie. Te łatwo wybrać w najlepszy sklep ogrodniczy online. Trzeba usunąć resztki zeszłorocznej trawy oraz zalegający mech. Zaraz potem należy cały trawnik uwałować. To sposób na pozbycie się nierówności choćby tych uczynionych przez niechcianych gości.

Kolejnym etapem prac jest wertykulacja. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się resztek filcu oraz ponacinanie trawnika, co sprzyja jego rozrostowi. Do tej czynności potrzebny będzie specjalny sprzęt: weltykulator sprawdź. Wertykulacja jest prosta, ale jeśli mamy duży obszar trawy, może być męcząca. Warunkiem jej dobrego przeprowadzenia jest przejechanie weltykulatorem zarówno wzdłuż jak i w poprzek trawnika. Później trzeba usunąć zebrane resztki. Zabieg wertykulacji wykonuje się zazwyczaj każdego roku, nie licząc pierwszego po zasianiu trawy.

Aerator z internetowego sklepu ogrodniczego

Żeby trawa mogła się sukcesywnie rozkrzewiać i szybko rosnąć potrzebna jest także areacja – czyli napowietrzenie trawnika. Szczególnie ważna jest tam, gdzie gleba jest zbita i gliniasta. Do aeracji służy specjalne urządzenie – areator, które można nabyć w centrum ogrodniczym, ale w przypadku mniejszych powierzchni wystarczy zaopatrzyć się w specjalne buty z kolcami. Sprawdź tego typu produkty w internetowym sklepie ogrodniczym.

Nawozy

Trawa podobnie jak wszystkie inne rośliny potrzebuje pokarmu, by mogła cieszyć oko. W przypadku trawnika jest to o tyle ważne, że zazwyczaj jest on najbardziej uczęszczaną częścią ogrodu. Wiosną, gdy powstaje po zimie do życia, potrzebuje silnego nawożenia szczególnie azotem, który odpowiada za wzrost. Na start przyda się specjalny nawóz, który bez problemu znajdziemy w sklepie ogrodowym,  ale można też posypać trawnik saletrą amonową wzbogaconą mocznikiem. Saletrę można znaleźć np. w sklepie egardenion.

Przy nawożeniu ważne jest, by robić to siewnikiem, który zapewnia równomierne rozsypanie nawozu i zapobiega miejscowemu spaleniu trawy. Wybór siewników największy jest zawsze w sklepie ogrodniczym

Nawodnienie kluczem do sukcesu

Zaraz po zimie nie musimy aż tak bardzo dbać o podlewanie naszego trawnika. Opadów wtedy jest zazwyczaj dużo. Intensywna utrata wody następuje jednak w dni bardzo ciepłe. Wtedy wskazane jest dostarczanie wody w zależności od tego, na jakiej glebie mamy posianą trawę. Pamiętać należy, że podlewanie ma sens wczesnym rankiem. Niektórzy lubią podlewać wieczorem, jednak pojawia się ryzyko, że na trawie długo mokrej będzie się rozwijał grzyb i mech. Do podlewania warto wykorzystać specjalne

Koszenie – jak robić to właściwie?

Jeśli chcemy mieć piękny trawnik, musimy nastawić się na częste koszenie. Warto wybrać dobry sprzęt, który ułatwi nam pracę. Przyjmuje się, że w sezonie trawnik kosi się średnio raz w tygodniu, a trawę kosi się wtedy gdy jest sucha.

Rodzaje kosiarek ze sklepu ogrodniczego online

Wybór kosiarki jest bardzo ważny. Każda ma swoje plus i minusy

  • spalinowa – mocna i wydajna, ale też cięższa i większa;
  • elektryczna – lekka i łatwa w prowadzeniu, może jednak przeszkadzać kabel zasilający;
  • akumulatorowa – bez kabla, lekka, ale praca na akumulatorze zazwyczaj jest krótka.

O trawnik warto dbać cały rok, nie tylko na wiosnę. Należy pamiętać o regularnym nawożeniu odchwaszczaniu i odpowiednim nawodnieniu. Wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym dywanem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Roleta screen a widok za oknem. O tym powinieneś wiedzieć

Szukasz osłony okiennej, która skutecznie zaciemni wnętrze, a zarazem nie pozbawi Cię widoku? Podziwianie ogrodu czy pilnowanie bawiących się na podwórku dzieci jest możliwe nawet wtedy, gdy opuścisz roletę screen. Ten produkt świetnie sprawdza się przy redukcji ilości światła słonecznego z zewnątrz oraz temperatury, lecz nie blokuje całkowicie widoku. Poznaj zalety tego rozwiązania! Najskuteczniejszym sposobem […]

Zalety rynku pierwotnego – dlaczego warto postawić na nowe mieszkanie

Kupno mieszkania wiąże się z szeregiem ważnych i ciężkich decyzji do podjęcia, a jedną z nich jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Choć każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy, to właśnie rynek pierwotny cieszy się coraz większym powodzeniem i zaufaniem, którego często brak w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Dlaczego […]