Instalacje fotowoltaiczne – czym są i jak działają?

panele słoneczne

Z każdym rokiem inwestycje w energię odnawialną stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi dlatego, że w parze z tym idą znaczne korzyści finansowe dla inwestorów, którzy dbają o środowisko. Prym wiedzie tu technologia fotowoltaiczna, która wykorzystywana jest do różnych celów. Fotowoltaika jest wspaniałą inwestycją dla indywidualnych gospodarstw domowych i firm komercyjnych, a także dla większych społeczności. We wszystkich przypadkach zmniejszają koszty energii elektrycznej. W tym artykule przyjrzymy się cenie fotowoltaiki.

Po co inwestować w fotowoltaikę?

Pozyskiwanie energii ze słońca nie szkodzi środowisku, w przeciwieństwie do tradycyjnych technik pozyskiwania i spalania paliw kopalnych. Co więcej, produkcja własnej energii elektrycznej przynosi konkretne korzyści finansowe. Energia elektryczna pochodząca z fotowoltaiki (PV) jest dostępna w domu lub w pracy w gniazdkach elektrycznych i służy do zasilania urządzeń. Nadmiar prądu jest wysyłany do sieci elektrycznej, gdy panele PV nie produkują wystarczającej ilości energii elektrycznej.

Czy obsługa instalacji fotowoltaicznej jest trudna?

Jak wyżej wspomnieliśmy energia słoneczna jest w pełni ekologicznym źródłem energii i nie emituje szkodliwych pyłów czy spalin. Co więcej, ten rodzaj czystej energii jest szczególnie korzystny dla zdrowia jej bezpośrednich użytkowników. Jest to jedno z najczystszych źródeł energii. Możemy wyeliminować lub znacznie zmniejszyć ilość urządzeń spalających paliwa w naszym otoczeniu, wytwarzając własną energię elektryczną. Ponadto fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła może służyć do ogrzewania domów i produkcji ciepłej wody użytkowej.
Zarówno produkcja, jak i dystrybucja energii elektrycznej są w pełni zautomatyzowane, podobnie jak przetwarzanie energii elektrycznej na prąd zmienny wykorzystywany przez urządzenia. Ponadto, ze względu na stale doskonaloną technologię i coraz lepszej jakości materiały, moduły fotowoltaiczne działają sprawnie przez wiele lat. Świadczą o tym gwarancje na panele oferowane przez producentów. Choć panele słoneczne z każdym rokiem tracą część swojej początkowej mocy, to wielu producentów gwarantuje, że po 25 latach wydajność panelu nie spadnie poniżej 80% jego początkowej mocy.

Wpływ mocy instalacji na koszt fotowoltaiki

Ilość pieniędzy zainwestowanych w instalację fotowoltaiczną jest uzależniona od ilości produkowanej przez nią energii. Instalacje fotowoltaiczne, które wytwarzają 3 kWP energii elektrycznej są wystarczające dla gospodarstw domowych. Na takiej instalacji może utrzymać się czteroosobowa rodzina. Aby zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW, musimy kupić około 10-12 paneli fotowoltaicznych. Jest to najbardziej kosztowny etap całego zadania. Cena paneli fotowoltaicznych różni się w zależności od producenta, modelu, jakości i innych szczegółów. Pojedynczy panel może kosztować od kilkuset złotych do nawet 2 tysięcy złotych. Inwerter, czyli falownik, to mózg całego systemu fotowoltaicznego. Między innymi przekształca on prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Inwertery mogą stanowić nawet 20% kosztów całej instalacji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak wybrać najlepszą firmę malarską do pomalowania domu?

W Polsce działa aktywnie wiele firm oferujących usługi malarskie. Jak wybrać najlepszą firmę malarską do pomalowania domu i uniknąć rozczarowania? Koniecznie sprawdź nasz mini poradnik – przewodnik o wyborze firmy malarskiej z najwyższej półki. Jak wybrać najlepszą firmę malarską? Wybór odpowiedniej firmy do malowania domu warto zacząć od dobrego researchu. Przetrząsanie internetowych forów, a także wypytanie […]

oczyszczalnie ścieków

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Zalety i wady

W gminach, gdzie nie stworzono kanalizacji miejskiej do odprowadzania nieczystości domowych, właściciele domów jednorodzinnych muszą radzić sobie w inny sposób ze swoimi ściekami. Najczęściej wybierają pomiędzy szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych szamb. W odróżnieniu od nich, własna oczyszczalnia posiada szereg zalet. Przydomową oczyszczalnię ścieków od szamba […]