Osuszacz powietrza – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Najczęściej spotykamy się z wilgocią podczas chłodnych pór roku, gdyż rzadko wietrzymy pomieszczenia. Wszystko dlatego, że nie chcemy tracić ciepła, którego tak często nam brakuje. Niestety wówczas nasze ściany w sposób szczególny narażone są na grzyby, pleśń, a także inne drobnoustroje. Nie możemy dopuszczać do takiej sytuacji, gdyż tego typu niebezpieczeństwa zwiększają ryzyko pojawienia się niektórych chorób, a także mogą być źródłem złego samopoczucia. Warto także wspomnieć o tym, że wygląda to nieestetycznie, zapach nie jest zbyt przyjemny, czasem nawet odrażający. Świetnym rozwiązaniem na tego typu problemy może okazać się osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza – czym jest?

Osuszacz powietrza umożliwia skraplanie pary wodnej, a także odprowadzanie jej w postaci pary wodnej do specjalnego zbiornika. To właśnie on zmniejsza wilgotność powietrza, która powstaje podczas takich czynności jak chociażby suszenie, pranie, czy gotowanie. Dodatkowo może sprawić, że świeżo położna na ścianie farba wyschnie zdecydowanie szybciej. Co ciekawe, prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu to taka, która nie przekracza 60%. W przypadku gdy jest ona zbyt duża- zwiększa się ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii, które mogą powodować wiele chorób.

Istotne są parametry

Osuszacz powietrza jest urządzeniem bardzo przydatnym, dlatego w sposób szczególny powinniśmy zastanowić się nad nim podczas zakupu. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak wydajność, przepływ powietrza, zakres pracy, pobór mocy, wielkość zbiornika na wodę, a także na poziom hałasu. Przykładowo do osuszania małych pomieszczeń wystarczający będzie model o wydajności 5 l/24 h, natomiast do większych mieszkań konieczny będzie zakup potężniejszego i wydajniejszego urządzenia, które to potrafi osuszyć 15-20 litrów w ciągu 24 godzin.

Przydatne funkcje

Zwracając uwagę na parametry, powinniśmy także zainteresować się funkcjami. Osuszacz powietrza powinien mieć sterowanie elektroniczne, higrometr, humidistad, tryby osuszania, możliwość odprowadzania wody, automatyczne wyłączanie, automatyczny restart, automatyczne odmrażanie. Tego typu egzemplarz jest kompletny i jak najbardziej godny polecenia. Dzięki higrometrowi jesteśmy w stanie kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu, natomiast automatyczne wyłączanie umożliwia wyłączenie urządzenia, kiedy zbiornik jest pełny. Jest to niezwykle bezpieczna i właściwie niezbędna opcja. Automatyczne odmrażanie natomiast pozwoli na pracę urządzenia nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Innowacyjne komory chłodnicze do gastronomii – charakterystyka

Komory chłodnicze to zamknięte pomieszczenia otoczone przestrzeniami o dużej izolacyjności cieplnej. Zapewniają odpowiednią temperaturę i wilgotność. Głównie wykorzystuje się je w gastronomii i przemyśle spożywczym, ale również znajdują swoje zastosowanie w logistyce, przemyśle laboratoryjnym czy w szeroko pojętej produkcji. Do czego służą komory chłodnicze w gastronomii? Chłodnie gastronomiczne (zob. https://iguana.pl/oferta-komory-chlodnicze/) służą do przechowywania żywności w […]

Środki ochrony pracownika

Sprzęt i odzież w pracy to kluczowy element otoczenia pracownika fizycznego. Kolory są tu sprawą drugorzędną – zależą przeważnie od barw z którymi utożsamia się konkretna firma. O wiele bardziej istotne są użyteczne zasoby wyposażenia roboczego, tj. potrzebna liczba schowków, czy wytrzymałość tkaniny. W miejscach naszej pracy obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w ubrania robocze.  W licznych […]