Jakie metody wykorzystuje się do zabezpieczenia stali przed korozją?

Stal podatna jest na korodowanie, czyli rdzewienie, wtedy, gdy jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków. Aby ją zabezpieczyć, stosuje się specjalistyczne zabezpieczenia antykorozyjne.

Niebezpieczna korozja stali

Korodowanie to naturalny proces zachodzący na powierzchni stali pod wpływem wilgoci i powietrza. Nie jest jednak pożądany z technologicznego punktu widzenia. Korodujące elementy są narażone na uszkodzenie mechaniczne, a tym samym stają się niebezpieczne w użytkowaniu.

Właśnie dlatego stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne stali, które pozwalają na wyeliminowanie tego zjawiska i skuteczną ochronę materiału przed pojawianiem się rdzy.

Jakie metody zabezpieczeń antykorozyjnych stali stosowane są obecnie najczęściej?

Cynkowanie ogniowe

To jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia stali przed korodowaniem. Polega on na wytworzeniu na jej powierzchni z powłoki cynku, która chroni przed pojawianiem się rdzy.

Cynkowanie ogniowe prowadzone jest za pomocą specjalistycznego zaplecza, którym dysponują wybrane firmy, na przykład firma Metaltech. Proces ten polega na zanurzeniu elementu w płynnym cynku, a następnie przez wypalenie go w wysokiej temperaturze.

Malowanie proszkowe

To metoda polegająca na malowaniu elementów stalowych z użyciem specjalnych farb proszkowych – polimeryzujących. Efektem są estetyczne, wytrzymałe, dobrze zabezpieczone przed korodowaniem elementy w dowolnym kolorze.

Malowanie proszkowe prowadzone jest etapowo. Na elementy nanosi się farbę proszkową, a potem wypala się je w wysokich temperaturach.

Malowanie na mokro

Ta metoda wykorzystywana jest w przypadku dużych elementów, które nie nadają się do umieszczenia w specjalnych piecach do wypalania.

Malowanie na mokro polega na naniesieniu na elementy płynnej farby z użyciem agregatów malarskich.

Podsumowując, odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne stali są niezbędne wtedy, gdy konieczna jest ochrona elementów stalowych przed korozją. Właściwe zabezpieczenie może zapewnić trwałość stali nawet na kilkadziesiąt lat!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Naprawa paneli podłogowych

Naprawa paneli podłogowych – jak się do tego zabrać?

Każda podłoga, czy to w domu, czy w pomieszczeniu biurowym jest narażona na liczne uszkodzenia. Jest to element, który jest mocno eksploatowany, dlatego niezależnie od użytych na posadzce materiałów, z czasem mogą pojawić się na nim rysy, pęknięcia i nieestetyczne zadrapania. Na szczęście można sobie poradzić z tego typu defektami. Naprawa paneli podłogowych to proces, który wymaga […]

Wskaźnik temperatury w centralnym ogrzewaniu

Skutki zagotowania wody w piecu

Zagotowanie wody w kotle CO to dla wielu osób bardzo stresująca sytuacja. Okazuje się, że jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może być zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców domu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą szybko obniżyć temperaturę wody w instalacji grzewczej. Jakie mogą […]