Wykorzystanie kołnierzy stalowych w rurociągach

Budowa rurociągów wymaga zastosowania nadzwyczajnych technik konstrukcyjnych. Spowodowane jest to faktem, że muszą one być odporne na działanie bardzo trudnych warunków, a jakiekolwiek nieszczelności mogą okazać się niezwykle niebezpieczne. Dlatego do łączenia poszczególnych elementów wykorzystuje się specjalne kołnierze stalowe, które umożliwiają o wiele solidniejsze połączenie, niż tradycyjne łączniki wykorzystywane w systemach nie wymagających nadzwyczajnej ostrożności. Rurociągi buduje się na różny sposób. Mogą one być prowadzone nad powierzchnią ziemi, co wystawia je na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, a także możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, a także mogą być prowadzone pod ziemią, co również wystawia je na działania wilgoci, pochodzącej z ziemi. Do tego cała konstrukcja musi być odporna na działanie bardzo dużego ciśnienia, które niekiedy sięga nawet kilkuset atmosfer. Taka sytuacja sprawia, że newralgiczne elementy muszą być skonstruowane w wyjątkowo pieczołowity sposób.

Z czego buduje się rurociągi?

Rurociągu buduje się przeważnie z odpowiednich stopów stali, która jest odporna na działanie substancji, które będą transportowane rurociągiem. Do tego stosuje się dodatkowe akcesoria, takie jak kołnierze stalowe, które również muszą być wykonane z odpowiedniego stopu. Rurociągi pod kątem odporności rozróżnia się ze względu na:

  • Odporne na kwas
  • Odporne na wysoką temperaturę (do instalacji cieplnych)
  • Przeznaczone do instalacji gazowych
  • Przeznaczone do transportu wody

Dobranie odpowiednich materiałów, z których zostaną wykonane poszczególne elementy wodociągów, jest bardzo ważne, gdyż nie każdy materiał jest uniwersalny, a niekiedy dobór nieodpowiedniego materiału, może okazać się zbyt kosztowny w stosunku do potrzeb. O ile rury są dość solidne, ze względu na swoją budowę i są w stanie wytrzymać duże ciśnienie, to najsłabszym punktem rurociągów są łączenie budowane za pomocą kołnierzy stalowych. Dopasowanie akcesoriów montażowych do wymagań rurociągów jest bardzo ważne, a nieodpowiednie kołnierze stalowe mogą doprowadzić do nieszczelności całego układu.

Kołnierze stalowe jako newralgiczny element rurociągu

Rozpatrując zastosowanie kołnierzy stalowych, powszechnie stosuje się:

  • Kołnierze zaślepiające
  • Kołnierze wywijane
  • Kołnierze z króćcem
  • Kołnierze owalne
  • Kołnierze z gwintem
  • Kołnierze z szyjką
  • Kołnierze płaskie

Wszystkie rodzaje kołnierzy występują w różnych rozmiarach. Ponadto trzeba jeszcze dobrać kołnierze stalowe pod kątem innych parametrów, które umożliwiają montaż. Są to:

  • Średnica przekroju poprzecznego (zewnętrzna)
  • Średnica przylgi kołnierza
  • Rozmiar otworów pod śruby

Jako, że solidny montaż kołnierzy jest bardzo istotny, dobór wszystkich parametrów powinien być bardzo precyzyjny, gdyż w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy na etapie montażu lub dalszego użytkowania rurociągu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Podesty nożycowe elektryczne – uniwersalność i efektywność

Uniwersalność to jedna z najbardziej pożądanych cech w odniesieniu do maszyn budowlanych. Szeroki zakres prowadzonych prac wymaga urządzeń, które sprawdzą się w różnych warunkach, a przy tym zapewnią wysoki stopień efektywności. Brzmi dość utopijnie, ale obecna technologia pozwala połączyć te dwie cechy. Maszynami, które służą za idealny przykład są podnośniki nożycowe elektryczne. Można je znaleźć […]

Czym się kierować przy kupnie lampy stołowej?

Oświetlenie odgrywa dużą rolę w każdym budynku. To od niego zależy czy dane miejsce będzie praktyczne, bezpieczne, a nawet przytulne. Ten ostatni aspekt możesz uzyskać dzięki lampom stołowym. Ich oferta jest przeróżna i niejednokrotnie przyprawia o zawrót głowy. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą? Czym warto kierować się przy kupnie lampy stołowej? Zerknij niżej, a znajdziesz […]