Oczyszczalnie biologiczne a przepisy. Dokumenty, pozwolenia, formalności przy budowie oczyszczalni

Oczyszczalnie biologiczne to częsta alternatywa dla szamb, kiedy na działce nie ma możliwości podpięcia się do sieci kanalizacji miejskiej. Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, wymaga mniejszego nakładu pracy w dłuższej perspektywie, a do tego pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jakie uwarunkowania muszą zostać spełnione, żeby zamontować oczyszczalnię biologiczną? Jakie pozwolenia i formalności są niezbędne przy budowie przydomowej oczyszczalni?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków a pozwolenia wodnoprawne

Oczyszczalnie biologiczne wymagają pozwolenia wodnoprawnego (ekodren.pl) w zakresie wprowadzania ścieków do środowiska i/lub wykonania urządzenia wodnego. Zgodnie z Prawem wodnym, takie dokumenty są niezbędne, jeśli korzystanie z wód będzie odbywało się na potrzeby działalności gospodarczej. 1.01.2018 roku zaszły zmiany w prawie, zgodnie z którymi, obowiązek uzyskania pozwolenia wodnego dotyczy każdego planującego budowę oczyszczalni, bez względu na ilość odprowadzanych ścieków.

Oczyszczalnie ścieków a zgłoszenie do organu ochrony środowiska

Korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga też zgłoszenia do organu ochrony środowiska. Przesłana dokumentacja powinna zawierać dane użytkownika i lokalizację oczyszczalni biologicznej, wielkość i rodzaj wytwarzanych zanieczyszczeń, okres funkcjonowania oczyszczalni, a także informacje odnośnie stopnia ograniczania wielkości emisji. Jeśli dany organ nie zgłosi sprzeciwu, wówczas możliwe będzie korzystanie z oczyszczalni 30 dni od zgłoszenia.

Biologiczna oczyszczalnia a zgłoszenie budowy

Budowa oczyszczalni powinna być też zgłoszona do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Dotyczy to oczyszczalni o wydajności do 7,5 m3 na dobę i zbiorników o pojemności do 10 m3. Zgłoszenie należy złożyć w starostwie powiatowym lub we właściwym urzędzie miasta. Niezbędne jest dołączenie takich dokumentów jak szkic usytuowania oczyszczalni, badania geotechniczne, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, pozwolenia wodnoprawne, czy decyzja o warunkach zabudowy (jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a lokalizacja

Przepisy jasno określają, w jakich odległościach od infrastruktury technicznej, domów czy roślin powinna być zlokalizowana biologiczna oczyszczalnia ścieków. W przypadku studni wody pitnej odległość powinna wynosić co najmniej 30 m od systemu rozsączającego. Jeżeli chodzi o okna i drzwi budynków, minimalny dystans to 5 m (w przypadku budynków w zabudowie jednorodzinnej). Odległość od budynków jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej wynosi 2 m, w przypadku pozostałych budynków jest to minimum 7,5 m. Istotny jest także dystans dzielący oczyszczalnie i infrastrukturę techniczną. Odległości, jakie należy zachować, wynoszą: co najmniej 1 m w przypadku kabli telekomunikacyjnych, 0,5 – 3 m dla przyłączy gazowych, min. 0,8 m do kabli elektrycznych i 1,5 m do wodociągów.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Co posadzić obok róż w ogrodzie?

O tym, że róże są królowymi kwiatów nie trzeba nikogo przekonywać. Prezentują się pięknie w każdym ogrodzie, na tarasie, balkonie, czy parapecie. Wybór gatunków jest dość duży, dlatego każdy miłośnik kwiatów znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Decydując się na róże do ogrodu warto pomyśleć również o tym, jakie rośliny, kwiaty mogą prezentować się obok nich […]

Jak dbać o palmy domowe?

Palmy domowe staną się ozdobą, która nada w Twoim mieszkaniu powiewu egzotyczności. Dowiedz się, jakie musimy zapewnić warunki żeby móc cieszyć się ich pięknem przez długi czas.