Promienniki podczerwieni to w ostatnim czasie bardzo popularny wybór, dzięki któremu można ogrzać ogród, taras a przede wszystkim dom. To ekologiczne rozwiązanie sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie, jednak powietrze nie zmienia swojej temperatury.
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zbudowany jest promiennik podczerwieni i w czym kryje się jego tajemnica działania. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów promienników podczerwieni, między innymi panele na podczerwień czy folie grzewcze. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Jedne idealnie nadają się jako ogrzewanie podłogowe, inne można wykorzystać jako ogólne ogrzewanie domu czy tarasu. Z pewnością dużą zaletą promienników jest ich elegancki design, który idealnie wpisuje się w nowoczesne i bardziej staroświeckie aranżacje wnętrz.
Jak zbudowany jest promiennik podczerwieni?
Co składa się na promienniki podczerwieni i z jakich materiałów powstały? Przede wszystkim zależne jest to od ich przeznaczenia. Na początek warto zacząć od paneli na podczerwień, które mogą zawisnąć na ścianach lub sufitach w domach, mieszkaniach czy biurach. Panel zazwyczaj zbudowany jest z podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzewczego, sterownika, hartowanej szyby i ramki ochronnej. Odbijający ekran stworzony może być ze szkła, krzemianu wapnia lub specjalnie opatentowanego materiału Synthelithu, który jeszcze lepiej przenosi ciepło na daleką odległość. To, jaki materiał został wykorzystany, wpływa oczywiście na ostateczną ceną panelu.
Folie i maty grzewcze na podczerwień stosowane są w domach do ogrzewania podłogowego. Jedne można położyć pod panelami, drugie należy zalać wylewką, na której położone zostaną płytki. Folie grzewcze mają jeszcze dodatkowe zastosowanie, mianowicie można wykorzystać je jako ogrzewanie lustra w łazience, dzięki czemu w pomieszczeniu robi się jeszcze cieplej. Maty zbudowane są z przewodów grzewczych, które znajdują się na specjalnej siatce poliestrowej. Folie grzewcze to cienkie i elastyczne grzejniki, w których znaleźć można grafitowe pasy grzejne, miedziane taśmy, listwy zabezpieczające czy folię nośną. Ich grubość zazwyczaj nie przekracza 0,5 mm.
A co z samymi promiennikami? Ten rodzaj zazwyczaj wykorzystuje się do ogrzania tarasu i ogrodu. Mogą przyjmować one kształt stojącej lampy na jednej nodze lub lamp wiszących. Zazwyczaj stworzone są z wysokiej jakości metalowych elementów, które dzięki odpowiedniemu dobraniu ciężaru jeszcze skuteczniej się nagrzewają. Jako element grzewczy wykorzystywane jest szkło kwarcowe.
Jak działają promienniki podczerwieni?
Odpowiednia budowa poszczególnych promienników podczerwieni jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli ciepło ma być skutecznie przenoszone na dalekie odległości i aby promieniowanie podczerwone mogło rozchodzić się należycie. Jak dokładnie działają promienniki? Przede wszystkim oddają one ciepło w postaci promieniowania, które nie prowadzi do konwekcji. Ogrzewane są jedynie organizmy żywe, czyli ludzie i zwierzęta, a także przedmioty. Ogrzewanie na podczerwień nie zmienia temperatury powietrza i nie porusza go, dzięki czemu kurz i inne pyły nie zostają wzburzone. Taki sposób ogrzewania domu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergie lub astmę. Dodatkowo promienniki podczerwieni nie wydzielają żadnego rodzaju spalin, które mogłyby zanieczyszczać powietrze, przez co jest to jeden z najbardziej ekologicznych i nowoczesnych systemów grzewczych.
Czy ogrzanie domu lub ogrodu promiennikami podczerwieni to dobry pomysł? Z pewnością taki system grzewczy ma wiele zalet, które przekładają się na zmniejszenie rachunków i poprawę jakości życia.