Czy można malować ściany zimą?

Podstawowa reguła malowania brzmi: należy zapewnić stabilne warunki w pomieszczeniu. Czy zimą również będzie to możliwe? Przeczytaj, czy z malowaniem należy poczekać do wiosny.

Remont to jeden z naszych ulubionych sposób na spędzanie letniego urlopu. Czy oznacza to, że malowanie ścian zimą to z góry nietrafiony pomysł? Czy można remontować wnętrze, jeśli za oknem panuje mróz?

Jakie warunki malowania?

Malowanie w bardzo niskiej temperaturze nie wchodzi w grę, podobnie przy podwyższonej wilgotności – powłoki wysychałyby zbyt wolno. Tak samo jest z wysokimi temperaturami: doszłoby do zbyt szybkiego wysychania farby. I jedno, i drugie mogłoby sprawić, że powłoki nie uzyskałyby swoich najlepszych i deklarowanych przez producenta właściwości i parametrów wytrzymałościowych czy odpornościowych. W rezultacie powłoka mogłaby szybciej ulegać uszkodzeniom, przetarciom itd.

Określenia typu „za niska” czy „zbyt wysoka” temperatura są jednak mało precyzyjne. Na szczęście łatwo można zdefiniować, jaki zakres temperatur będzie odpowiedni. Obowiązuje tu uniwersalna zasada mówiąca o tym, że punktem odniesienia zawsze powinna być karta techniczna farby. To w niej należy szukać wiążących, prawdziwych i rzetelnych informacji dotyczących optymalnych warunków malowania.

Okazuje się, że zakres temperatur, w którym można malować pomieszczenie, jest dość szeroki. Weźmy przykład farby Nobiles Pory Roku. Według karty technicznej produktu optymalne warunki malowania to: temperatura otoczenia i malowanej powierzchni od +10 do +28˚C oraz wilgotność względna powietrza niższa niż 80 proc. Wartości podawane przez różnych producentów są w tym temacie podobne, zakres temperatur może się co najwyżej różnić o kilka stopni.

Zasady malowania, nie tylko zimą

Oznacza to, że jeśli zapewnienie takich warunków malowania jest możliwe, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania prac zimą. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • warunki panujące w pomieszczeniu muszą być stabilne – nie doprowadzaj do gwałtownych zmian wilgotności i temperatury we wnętrzu np. w wyniku otworzenia okna;
  • z tego samego powodu nie przekręcaj termostatu w grzejniku na najwyższy poziom;
  • podczas malowania kluczowe jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza oraz wentylacja, jednak można to rozwiązać poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna w sąsiednim pomieszczeniu;
  • przed nałożeniem kolejnej warstwy farby upewnij się, czy poprzednia całkowicie wyschła.

Prace warto za to przełożyć na inny termin, jeśli prognozy zapowiadają siarczyste mrozy. Wentylowanie pomieszczeń mogłoby być w tym przypadku znacznie utrudnione, a do wnętrza dostawałoby się bardzo zimne powietrze.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Gazowe kotły kondensacyjne do domu

W zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie w domu, obecnie stosuje jedno z rozwiązań jakim są np. gazowe kotły kondensacyjne. W zależności od potrzeb mogą być one jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania? Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Jaka sama nazwa urządzenia wskazuje, gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne mają jedno zadanie do wykonania – zagrzać wodę, […]

Ciekawe aranżacje z tynkami dekoracyjnymi – garść pomysłów!

Aranżacja wnętrza kojarzy nam się głównie z doborem dodatków, takich jak poduszki, zasłony, obrazy, czy inne niezbędne akcesoria. Jednak odświeżenie wnętrza nie musi być związane wyłącznie z przedmiotami – dekorację można zmienić także poprzez ściany, pokrywając je tynkiem ozdobnym. Poznaj nasze propozycje tynków, które mogą sprawdzić się w Twoim domu. Tynki retro Tynki retro to […]