Czy można malować ściany zimą?

Podstawowa reguła malowania brzmi: należy zapewnić stabilne warunki w pomieszczeniu. Czy zimą również będzie to możliwe? Przeczytaj, czy z malowaniem należy poczekać do wiosny.

Remont to jeden z naszych ulubionych sposób na spędzanie letniego urlopu. Czy oznacza to, że malowanie ścian zimą to z góry nietrafiony pomysł? Czy można remontować wnętrze, jeśli za oknem panuje mróz?

Jakie warunki malowania?

Malowanie w bardzo niskiej temperaturze nie wchodzi w grę, podobnie przy podwyższonej wilgotności – powłoki wysychałyby zbyt wolno. Tak samo jest z wysokimi temperaturami: doszłoby do zbyt szybkiego wysychania farby. I jedno, i drugie mogłoby sprawić, że powłoki nie uzyskałyby swoich najlepszych i deklarowanych przez producenta właściwości i parametrów wytrzymałościowych czy odpornościowych. W rezultacie powłoka mogłaby szybciej ulegać uszkodzeniom, przetarciom itd.

Określenia typu „za niska” czy „zbyt wysoka” temperatura są jednak mało precyzyjne. Na szczęście łatwo można zdefiniować, jaki zakres temperatur będzie odpowiedni. Obowiązuje tu uniwersalna zasada mówiąca o tym, że punktem odniesienia zawsze powinna być karta techniczna farby. To w niej należy szukać wiążących, prawdziwych i rzetelnych informacji dotyczących optymalnych warunków malowania.

Okazuje się, że zakres temperatur, w którym można malować pomieszczenie, jest dość szeroki. Weźmy przykład farby Nobiles Pory Roku. Według karty technicznej produktu optymalne warunki malowania to: temperatura otoczenia i malowanej powierzchni od +10 do +28˚C oraz wilgotność względna powietrza niższa niż 80 proc. Wartości podawane przez różnych producentów są w tym temacie podobne, zakres temperatur może się co najwyżej różnić o kilka stopni.

Zasady malowania, nie tylko zimą

Oznacza to, że jeśli zapewnienie takich warunków malowania jest możliwe, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania prac zimą. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • warunki panujące w pomieszczeniu muszą być stabilne – nie doprowadzaj do gwałtownych zmian wilgotności i temperatury we wnętrzu np. w wyniku otworzenia okna;
  • z tego samego powodu nie przekręcaj termostatu w grzejniku na najwyższy poziom;
  • podczas malowania kluczowe jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza oraz wentylacja, jednak można to rozwiązać poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna w sąsiednim pomieszczeniu;
  • przed nałożeniem kolejnej warstwy farby upewnij się, czy poprzednia całkowicie wyschła.

Prace warto za to przełożyć na inny termin, jeśli prognozy zapowiadają siarczyste mrozy. Wentylowanie pomieszczeń mogłoby być w tym przypadku znacznie utrudnione, a do wnętrza dostawałoby się bardzo zimne powietrze.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Pompy zanurzeniowe i ciśnieniowe – rodzaje pomp i ich przeznaczenie

Bardzo szeroki wybór pomp wpływa na to, że kupienie właściwego urządzenia wcale nie jest proste. Najważniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru pompy jest jej przeznaczenie. Jaką pompę wybrać do studni, prac w ogrodzie, wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń czy filtrowania wody w basenie? Pompy ciśnieniowe Pompy ciśnieniowe automatycznie włączają pobór wody, kiedy jest […]

Trendy wnętrzarskie do modnego salonu na nadchodzące miesiące

Salon to przestrzeń, w której spędzamy sporo czasu każdego dnia. Właśnie w niej toczy się w głównej mierze rodzinne życie, pełne relaksu, wspólnej zabawy oraz spotkań towarzyskich. Aby pomieszczenie mogło tętnić nieustanną energią, musi precyzyjnie łączyć walor funkcjonalny z dekoracyjnym, stanowiąc mieszankę wyposażenia i ozdób, która odpowiada w pełni naszym gustom. Obecny sezon szczególnie ceni […]