Dopiero co zmienił się standard nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2 HEVC, a za moment nastąpi kolejna rewolucja. Mowa cyfrowym standardzie radiowym DAB+, który zastąpi standard analogowy UKF. O co w tym chodzi i jak to wpływa na naszą codzienność?
Jeśli lubisz słuchać radia w domu, w pracy albo w samochodzie, po prostu włączasz radio ustawione na konkretną stację. Już w najnowszych autach bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć, że na zakresach w radiu pojawiła się nazwa DAB.
Plan zagospodarowania częstotliwości w paśmie VHF przyjęty w 2006 roku
Plan zagospodarowania częstotliwości w paśmie VHF na Konferencji Radiokomunikacyjnej ustalono i przejęto w 2006 roku w Genewie. Dyrektywa nakazująca wyposażenie odbiorników radiowych w standard DAB+ zaczęła obowiązywać w 2020 roku.
W trakcie tzw. refarmingu stało się jasne, że programy telewizyjne z pasma VHF można przesunąć do UHF. W ten sposób powstał multiplex (MUX), który pozwala na nadawanie wielu programów cyfrowych zamiast jednego, kanału analogowego, przy wykorzystaniu jednego kanału częstotliwości.
Co to jest radio cyfrowe DAB?
DAB (czyli Digital Audio Broadcasting) to standard cyfrowego przekazu radia. W ramach Unii Europejskiej przygotowano harmonogram zamiany standardów radia. Analogowa telewizja zmieniła się w cyfrową, a teraz podobne zmiany dotyczą radia – ze standardu analogowego przechodzimy na cyfrowy.
DAB+ – skuteczny w dobie kryzysu
Podkreślmy, że technologia przesyłu sygnału za pomocą sieci nadajników ma bardzo duże znaczenie. Zwłaszcza w czasach napięć na tle militarnym. Taki sygnał może dotrzeć tam, gdzie nie dociera internetowa technologia. Gdy nie można korzystać z sieci internetowej, możliwe jest dotarcie z sygnałem przez radiowe nadajniki.
Jedną z kluczowych atutów standardu nadawania radia cyfrowego DAB+ jest też świetna jakość dźwięku – będzie bez zakłóceń, idealnie czysty. Zapewnia też łatwość w wyszukiwaniu stacji i obsługi.
Poza tym przy nadawaniu w systemie DAB+ możliwe są także rozwiązania hybrydowe – na przykład w trakcie słuchania muzyki można zagłosować na konkretny kawałek albo przekazać komentarz podczas właśnie słuchanego programu.
Od kiedy zmiany będą obowiązywać w Polsce?
Zasady przyjęte w Genewie przez kraje Unii Europejskiej nadają obowiązek montowania w nowych samochodach radioodbiorników z DAB. W Polsce nie ustalono jeszcze daty zmiany z radia analogowego na cyfrowe, ale KRRiT planuje zobowiązać nadawców do gotowości do zmiany na standard cyfrowy do końca 2022 roku.
Więcej na temat radia cyfrowego DAB+ przeczytasz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/radio-cyfrowe-dab-nowy-standard-nadawania.