DeboweTarasy.pl

Wiata śmietnikowa przy bloku – dostępne polskie rozwiązania

Teren każdego osiedla mieszkaniowego powinien wyglądać schludnie i nie może stanowić żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego wielu zarządców wspólnot decyduje się na postawienie solidnej wiaty śmietnikowej. Dzięki temu nikt postronny nie ma dostępu do kontenerów, zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek na osiedlu i likwiduje się problem nieprzyjemnych zapachów oraz zagrożenia mikrobiologicznego. Wiata śmietnikowa przy bloku to zatem sporo korzyści.

Kwestie prawne – jak zachować odpowiednie odległości od budynków?

Lokalizacja wiaty śmietnikowej ma znaczenie w kontekście dostosowania się do norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Należy przestrzegać wskazanych odległości, aby wiata śmietnikowa przy bloku została postawiona zgodnie z obowiązującym prawem. Pierwsza kwestia dotyczy minimalnej odległości wiaty od budynku mieszkalnego. Okazuje się, że tego typu boksy na pojemniki można budować nie bliżej niż 10 m od furtek wejściowych i okien domów wielorodzinnych, ale także placów zabaw, boisk i miejsc rekreacyjnych.

Wiata śmietnikowa przy bloku polskiego producenta D-BOX: www.wiatasmietnikowa.pl

Należy jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania maksymalnej odległości wiaty śmietnikowej od wejścia do budynku najdalej zlokalizowanego, która wynosi 80 m. Ten wymóg nie dotyczy jednak terenów zamkniętych.

Kwestie estetyczne – jakie wiaty śmietnikowe można wybrać?

Minęły już czasy budowania konstrukcji betonowych, które raczej nie dodawały uroku terenom osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach coraz więcej wspólnot decyduje się na niezwykle estetyczne modele boksów śmietnikowych wykonane z materiałów solidnych, trwałych i z reguły bardzo odpornych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki temu wiaty bez problemu można dopasować do konkretnej stylistyki osiedla mieszkaniowego.
Ich konstrukcje charakteryzuje także wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Wiaty są zamykane na klucz, więc dostęp do nich mają wyłącznie mieszkańcy wspólnoty. Z kolei zadaszenie chroni przed opadami i promieniami słońca. To zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu i utrudnia też dostęp do odpadów zwierzętom.

Wybór modeli boksów śmietnikowych jest naprawdę spory. Tradycyjne wiaty drewniane mają podwójną warstwę impregnatu ochronnego, jednak wymagają co roku przeprowadzenia konserwacji. Dlatego niektórzy zarządcy wybierają podobne w wyglądzie, ale nieco trwalsze modele z blachy drewnopodobnej lub paneli drewnopodobnych. Równie ciekawie prezentują się wiaty z blachy perforowanej i elewacyjnej, kompozytu bądź wiaty stalowe.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Niezbędny sprzęt ogrodniczy który powinniśmy mieć

Domek wiejski to miejsce, w którym można uciec od zgiełku miasta i zapomnieć o stresie związanym z życiem zawodowym. Można tu zanurzyć się w niespiesznym rytmie życia na wsi, uwolnić głowę od trosk i wzmocnić ciało, wykonując dobrą pracę fizyczną. Aby praca ręczna była przyjemna i nie stanowiła uciążliwego obowiązku, należy zaopatrzyć się w dobry […]

Jak nowocześnie i stylowo wyposażyć ogród?

Obecnie ogród powinien łączyć w sobie funkcjonalność oraz piękny wygląd pełen harmonii i stylu. Z tego względu duże znaczenie ma umiejętne zaplanowanie przestrzeni, aby znajdowało się w niej praktyczne wyposażenie, odpowiednia ilość i typy roślin, a także pozostałe elementy przydomowe, które razem stworzą spójną całość. Wykorzystując różnorodne dekoracje, sprawisz, że Twój ogród stanie się oazą […]