Wiata śmietnikowa przy bloku – dostępne polskie rozwiązania

Teren każdego osiedla mieszkaniowego powinien wyglądać schludnie i nie może stanowić żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego wielu zarządców wspólnot decyduje się na postawienie solidnej wiaty śmietnikowej. Dzięki temu nikt postronny nie ma dostępu do kontenerów, zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek na osiedlu i likwiduje się problem nieprzyjemnych zapachów oraz zagrożenia mikrobiologicznego. Wiata śmietnikowa przy bloku to zatem sporo korzyści.

Kwestie prawne – jak zachować odpowiednie odległości od budynków?

Lokalizacja wiaty śmietnikowej ma znaczenie w kontekście dostosowania się do norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Należy przestrzegać wskazanych odległości, aby wiata śmietnikowa przy bloku została postawiona zgodnie z obowiązującym prawem. Pierwsza kwestia dotyczy minimalnej odległości wiaty od budynku mieszkalnego. Okazuje się, że tego typu boksy na pojemniki można budować nie bliżej niż 10 m od furtek wejściowych i okien domów wielorodzinnych, ale także placów zabaw, boisk i miejsc rekreacyjnych.

Wiata śmietnikowa przy bloku polskiego producenta D-BOX: www.wiatasmietnikowa.pl

Należy jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania maksymalnej odległości wiaty śmietnikowej od wejścia do budynku najdalej zlokalizowanego, która wynosi 80 m. Ten wymóg nie dotyczy jednak terenów zamkniętych.

Kwestie estetyczne – jakie wiaty śmietnikowe można wybrać?

Minęły już czasy budowania konstrukcji betonowych, które raczej nie dodawały uroku terenom osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach coraz więcej wspólnot decyduje się na niezwykle estetyczne modele boksów śmietnikowych wykonane z materiałów solidnych, trwałych i z reguły bardzo odpornych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki temu wiaty bez problemu można dopasować do konkretnej stylistyki osiedla mieszkaniowego.
Ich konstrukcje charakteryzuje także wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Wiaty są zamykane na klucz, więc dostęp do nich mają wyłącznie mieszkańcy wspólnoty. Z kolei zadaszenie chroni przed opadami i promieniami słońca. To zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu i utrudnia też dostęp do odpadów zwierzętom.

Wybór modeli boksów śmietnikowych jest naprawdę spory. Tradycyjne wiaty drewniane mają podwójną warstwę impregnatu ochronnego, jednak wymagają co roku przeprowadzenia konserwacji. Dlatego niektórzy zarządcy wybierają podobne w wyglądzie, ale nieco trwalsze modele z blachy drewnopodobnej lub paneli drewnopodobnych. Równie ciekawie prezentują się wiaty z blachy perforowanej i elewacyjnej, kompozytu bądź wiaty stalowe.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

sztukateria

Sztukateria – jak wprowadzić klimat dawnych lat do nowoczesnego wnętrza?

Ścienne sztukaterie nie tylko nie wychodzą z mody, ale również cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób ceniących sobie design w wystroju wnętrz mieszkalnych. Jak się okazuje ta klasyczna dekoracja ścienno-sufitowa doskonale sprawdza się również w nowoczesnych aranżacjach! Sztukateria tradycyjnie kojarzona jest z pałacowymi, bogato zdobionymi wnętrzami. Współcześnie często stanowi popularny element aranżacji wysokich mieszkań w […]

akcesoria kuchenne

Akcesoria kuchenne, które przydadzą się w Twoim domu

Jeśli lubisz gotować, z pewnością Twoja kuchnia pełna jest akcesoriów, które usprawniają pracę. Podpowiadamy, jakie dodatkowe produkty mogą Ci się przydać, a których jest szansa, że do tej pory nie pomyślałeś. 1. Stalowe foremki do jajek w koszulkach Jajka można przygotowywać na wiele sposobów. Mówi się jednak, że jednym z najbardziej wysublimowanych, jest gotowanie ich […]