Wiata śmietnikowa przy bloku – dostępne polskie rozwiązania

Teren każdego osiedla mieszkaniowego powinien wyglądać schludnie i nie może stanowić żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego wielu zarządców wspólnot decyduje się na postawienie solidnej wiaty śmietnikowej. Dzięki temu nikt postronny nie ma dostępu do kontenerów, zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek na osiedlu i likwiduje się problem nieprzyjemnych zapachów oraz zagrożenia mikrobiologicznego. Wiata śmietnikowa przy bloku to zatem sporo korzyści.

Kwestie prawne – jak zachować odpowiednie odległości od budynków?

Lokalizacja wiaty śmietnikowej ma znaczenie w kontekście dostosowania się do norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Należy przestrzegać wskazanych odległości, aby wiata śmietnikowa przy bloku została postawiona zgodnie z obowiązującym prawem. Pierwsza kwestia dotyczy minimalnej odległości wiaty od budynku mieszkalnego. Okazuje się, że tego typu boksy na pojemniki można budować nie bliżej niż 10 m od furtek wejściowych i okien domów wielorodzinnych, ale także placów zabaw, boisk i miejsc rekreacyjnych.

Wiata śmietnikowa przy bloku polskiego producenta D-BOX: www.wiatasmietnikowa.pl

Należy jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania maksymalnej odległości wiaty śmietnikowej od wejścia do budynku najdalej zlokalizowanego, która wynosi 80 m. Ten wymóg nie dotyczy jednak terenów zamkniętych.

Kwestie estetyczne – jakie wiaty śmietnikowe można wybrać?

Minęły już czasy budowania konstrukcji betonowych, które raczej nie dodawały uroku terenom osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach coraz więcej wspólnot decyduje się na niezwykle estetyczne modele boksów śmietnikowych wykonane z materiałów solidnych, trwałych i z reguły bardzo odpornych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki temu wiaty bez problemu można dopasować do konkretnej stylistyki osiedla mieszkaniowego.
Ich konstrukcje charakteryzuje także wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Wiaty są zamykane na klucz, więc dostęp do nich mają wyłącznie mieszkańcy wspólnoty. Z kolei zadaszenie chroni przed opadami i promieniami słońca. To zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu i utrudnia też dostęp do odpadów zwierzętom.

Wybór modeli boksów śmietnikowych jest naprawdę spory. Tradycyjne wiaty drewniane mają podwójną warstwę impregnatu ochronnego, jednak wymagają co roku przeprowadzenia konserwacji. Dlatego niektórzy zarządcy wybierają podobne w wyglądzie, ale nieco trwalsze modele z blachy drewnopodobnej lub paneli drewnopodobnych. Równie ciekawie prezentują się wiaty z blachy perforowanej i elewacyjnej, kompozytu bądź wiaty stalowe.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wygoda i design w jednym – jaki narożnik do salonu?

Urządzanie salonu nie jest jedynie kwestią smaku, a to z uwagi na charakter tego pomieszczenia. Aby pokój dzienny sprzyjał relaksowi, musi znaleźć się w nim komplet wypoczynkowy. Alternatywą dla sofy i foteli jest narożnik tapicerowany. Poznaj powody, dla których warto zamówić właśnie ten mebel. Jakie narożniki proponują producenci? Narożniki tapicerowane od lat cieszą się dużą […]

Urządzamy przestronną sypialnię – wybierz najmodniejsze łóżka 180×200

Przestronne wnętrza posiadają niezastąpione zalety, wiążące się ze swobodą przemieszczania się w pomieszczeniu oraz możliwością dowolnej aranżacji. Ustawienie mebli oraz możliwość stworzenia funkcjonalnej zabudowy, służącej przechowywaniu to ogromny atut dużej sypialni. Zmieści się w niej duże łóżko, dzięki któremu wypoczniesz komfortowo. Dwuosobowe łóżka 180×200 to komfortowe meble, dostępne w zróżnicowanej, modnej stylistyce. Wybierz model, który […]