Wiata śmietnikowa przy bloku – dostępne polskie rozwiązania

Teren każdego osiedla mieszkaniowego powinien wyglądać schludnie i nie może stanowić żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego wielu zarządców wspólnot decyduje się na postawienie solidnej wiaty śmietnikowej. Dzięki temu nikt postronny nie ma dostępu do kontenerów, zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek na osiedlu i likwiduje się problem nieprzyjemnych zapachów oraz zagrożenia mikrobiologicznego. Wiata śmietnikowa przy bloku to zatem sporo korzyści.

Kwestie prawne – jak zachować odpowiednie odległości od budynków?

Lokalizacja wiaty śmietnikowej ma znaczenie w kontekście dostosowania się do norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Należy przestrzegać wskazanych odległości, aby wiata śmietnikowa przy bloku została postawiona zgodnie z obowiązującym prawem. Pierwsza kwestia dotyczy minimalnej odległości wiaty od budynku mieszkalnego. Okazuje się, że tego typu boksy na pojemniki można budować nie bliżej niż 10 m od furtek wejściowych i okien domów wielorodzinnych, ale także placów zabaw, boisk i miejsc rekreacyjnych.

Wiata śmietnikowa przy bloku polskiego producenta D-BOX: www.wiatasmietnikowa.pl

Należy jeszcze wspomnieć o konieczności zachowania maksymalnej odległości wiaty śmietnikowej od wejścia do budynku najdalej zlokalizowanego, która wynosi 80 m. Ten wymóg nie dotyczy jednak terenów zamkniętych.

Kwestie estetyczne – jakie wiaty śmietnikowe można wybrać?

Minęły już czasy budowania konstrukcji betonowych, które raczej nie dodawały uroku terenom osiedli mieszkaniowych. W ostatnich latach coraz więcej wspólnot decyduje się na niezwykle estetyczne modele boksów śmietnikowych wykonane z materiałów solidnych, trwałych i z reguły bardzo odpornych na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki temu wiaty bez problemu można dopasować do konkretnej stylistyki osiedla mieszkaniowego.
Ich konstrukcje charakteryzuje także wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Wiaty są zamykane na klucz, więc dostęp do nich mają wyłącznie mieszkańcy wspólnoty. Z kolei zadaszenie chroni przed opadami i promieniami słońca. To zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu i utrudnia też dostęp do odpadów zwierzętom.

Wybór modeli boksów śmietnikowych jest naprawdę spory. Tradycyjne wiaty drewniane mają podwójną warstwę impregnatu ochronnego, jednak wymagają co roku przeprowadzenia konserwacji. Dlatego niektórzy zarządcy wybierają podobne w wyglądzie, ale nieco trwalsze modele z blachy drewnopodobnej lub paneli drewnopodobnych. Równie ciekawie prezentują się wiaty z blachy perforowanej i elewacyjnej, kompozytu bądź wiaty stalowe.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Maszyny do mycia podłóg, czyli niezawodne urządzenia czyszczące

Dbanie o czystą przestrzeń to konieczność, jeśli chcemy zachować odpowiedni stan podłóg, świeżość w pomieszczeniu oraz pozbyć się groźnych patogenów. Przed dużym wyzwaniem stają m.in. firmy porządkowe, które realizują zadania związane z czyszczeniem przestrzeni użytkowych. Z pomocą przychodzą profesjonalne maszyny do mycia podłóg, dzięki którym praca staje się znacznie łatwiejsza, ale przede wszystkim – o […]

Listwy elewacyjne i sztukateria – jak wybrać dobrze?

Ozdabianie domu od zewnątrz wymaga od nas trochę innego podejścia, a także materiałów o odpowiednio dużej wytrzymałości i konkretnych właściwościach. Jeżeli jednak wybierzemy i zamocujemy elementy na elewacji w rozsądny i przemyślany sposób, możemy osiągnąć naprawdę ciekawe efekty, które pozwolą nam na wyróżnienie się spośród sąsiadów. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu naszego domu od […]