Montaż paneli fotowoltaicznych – schemat krok po kroku

Instalacja paneli fotowoltaicznych to ostatni etap przygody, który powinien być poprzedzony wyborem odpowiednich sprzętów, które będą spełniały zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Ten na pozór nieskomplikowany proces warto zlecić specjalizującej się w tym firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie. Odpowiedni montaż jak i wysokiej jakości sprzęt wpływają na jakość użytkowania instalacji.

Wybierz miejsce

Firmy zajmujące się całościowym montażem przeprowadzają wcześniejsze badania, które pozwalają wybrać najbardziej optymalne miejsce. Choć uważa się, że najbardziej efektywne jest umiejscowienie paneli od strony południowej, to tak naprawdę planując montaż paneli fotowoltaicznych warto wziąć pod uwagę indywidualne aspekty danego obiektu. Warto zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się wysokie obiekty, które mogą rzucać cień a panele. Wystarczy niepozorne drzewo czy słup aby panele nie wykorzystywały całego swojego potencjału. Równie istotny jest kąt nachylenia w jakim zostaną zamontowane panele. Optymalny kąt wynosi 30-40 stopni. W przypadku popularnych płaskich dachów istnieje możliwość zastosowania specjalnych stelaży, dzięki którym możliwe jest odpowiednie umiejscowienie paneli.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Sam montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku trwa przeważnie od jednego do dwóch dni i powinien być wykonywany w sprzyjających warunkach pogodowych. Warto pamiętać, że są to prace na wysokości, więc bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Sam proces rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniej konstrukcji wspornej. To ona będzie podporą instalacji i łącznikiem pomiędzy dachem a panelami. Do dachówki mocowane są specjalne haki, które łączone są z profilami za pomocą śrub. Ważne jest, aby nawet najmniejszy element, z którego wykonana jest konstrukcja był dobrej jakości i odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Kolejnym krokiem jest rozłożenie okablowania. W przypadku, gdy instalacja montowana jest na nowych budynkach przeważnie istnieje możliwość poprowadzenia jej wewnątrz wykorzystując do tego np. istniejące kominy wentylacyjne. Jeżeli nie ma takiej możliwości można poprowadzić przewody po elewacji. Ważne jest odpowiednie ich osłonięcie, które chroni przed wilgocią i skrajnymi temperaturami. Przewody należy doprowadzić do rozdzielni i falownika, który przeważnie montowany jest w środku budynku w pomieszczeniach jak np. garaż czy kotłownia. Ostatni etap to montaż paneli fotowoltaicznych na wcześniej przygotowanych stelażach, po którym następuje podłączenie do sieci. Aby móc w pełni korzystać z zamontowanej instalacji konieczne jest zgłoszenie montażu do operatora, a następnie wymiana licznika na dwukierunkowy oraz podpisanie aneksu umowy.

Zakończenie prac

Firma, która wykonuje montaż kończy swoją pracę przeprowadzając odpowiednie pomiary, które pokażą, czy zamontowana instalacja działa wydajnie. Jeżeli wszystko poszło z planem ostatnim dokumentem jest protokół odbioru, który potwierdza, że akceptujemy wykonaną pracę. Instalacja fotowoltaiczna może wydawać się sporym obciążeniem budżetu, jednak inwestycja ta szybko się zwróci.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Galanteria betonowa przemysłowa

Urządzenie własnego ogrodu wiąże się nie tylko z sadzeniem kwiatów, pielęgnacją rabat czy uprawą ogródka warzywnego, ale również z aranżacją funkcjonalnej przestrzeni. Chcąc wykonać praktyczne ścieżki, efektowny podjazd lub wejście do domu, warto zdecydować się na zakup, a także montaż produktów przemysłowej galanterii betonowej. Gdzie znaleźć polecane produkty? Na jakie rozwiązania postawić? Zachęcamy do lektury.

moskitiery

Upalne lato, spokojny sen

Wielkimi krokami zbliżają się ciepłe letnie miesiące – czas wakacji, podróży oraz długich letnich wieczorów przy otwartych oknach lub uchylonych drzwiach do ogrodu. Warto pomyśleć o różnych udogodnieniach, które pozwolą nam spędzić lato bez nieprzyjemnych niespodzianek. Do takich mogą należeć różnego rodzaju owady, które potrafią wpaść do domu lub mieszkania bez zaproszenia. Skuteczną przeszkodą, powstrzymującą […]