Gdzie wykorzystuje się cement?

Cement to coś, bez czego trudno obejść się na budowie czy nawet podczas niewielkiego remontu domu czy budowy ogrodzenia. W każdym domu powinien być worek cementu na zapas w razie potrzeby jakichś napraw. Jednak cement ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Czym jest cement i gdzie się go wykorzystuje?

Czym jest cement?

Cement jest hydraulicznym spoiwem mineralnym, które stosowane jest między innymi do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo – wapiennych czy też innych produktów chemii budowlanej. Cement powstaje z surowców mineralnych, wśród których należy wymienić wapień, ale też margiel czy glina, które są wypalane w piecu cementowym na klinkier. Później jest on mielony z gipsem, który pełni funkcję regulatora czasu wiązania. Jest produktem znormalizowanym, a wymogi dopuszczenia do sprzedaży i użytku są niezwykle rygorystyczne. Na rynku można spotkać różne rodzaje cementu, różniące się między sobą składem i zastosowaniem.

Gdzie wykorzystuje się cement?

Cement wykorzystywany jest na wszelkiego rodzaju budowach – zarówno domów, budynków użyteczności publicznej, budynków przemysłowych czy nawet dróg. Z cementu produkowane są betony i różnego rodzaju zaprawy murarskie. Ponadto z betonów wykonanych przy użyciu cementu odlewa się fundamenty pod budynki oraz ogrodzenia, a także robi się wylewki pod podłogi. Zaprawy cementowe używane są do łączenia różnych elementów budowlanych, takich, jak cegły, pustaki, bloczki, kamienie i inne. Z betonu produkowane są także płyty podjazdowe czy chodnikowe.

Zastosowanie betonu zależy od jego rodzaju i składu. Istnieje zarówno cement, który wystarczy do drobnych prac remontowych w domu, jak i specjalistyczne cementy do profesjonalnych prac budowlanych, a także prac w trudnych dla cementu i betonu warunkach. Betony z niektórych rodzajów cementu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby uzyskały odpowiednią trwałość.

Cement na budowie – jak przygotować beton

Do przygotowania betonu potrzebne jest urządzenie zwane betoniarką. Na dużych budowach wykorzystywane są nawet specjalne samochody – betoniarki, które potrafią stworzyć naraz ogromne ilości betonu. Do stworzenia betonu potrzebne są trzy składniki – cement, woda oraz żwir. Składniki te umieszczamy w betoniarce w odpowiednich proporcjach.

Betoniarka miesza je do uzyskania jednolitej masy, po czym gotowy beton można wylać do przygotowanego pojemnika albo taczki. Przygotowanie betonu z cementu jest więc bardzo proste. Można też jednak przygotować różne zaprawy samodzielnie, bez użycia betoniarki. Wtedy wystarczy wymieszać ręcznie składniki zaprawy w pojemniku, na przykład we wiaderku. Taki sposób jednak sprawdzi się jedynie przy niewielkim remoncie w domu, kiedy nie są potrzebne duże ilości zaprawy.

Wysokiej klasy cement dostępny jest na https://bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement

Cement to rzecz niezbędna nie tylko na budowie, ale i w domu, nie tylko wtedy, kiedy chcemy zrobić jakiś remont. Może przydać się w każdej chwili do załatania jakiejś dziury czy innej nagłej interwencji. Cement nie należy do drogich produktów, szczególnie klasyczny – portlandzki. Więcej na pewno będą kosztowały cementy specjalistyczne.

Cena zależy nie tylko od rodzaju cementu, ale także od wielkości worka. Przed zakupem cementu trzeba oszacować jego potrzebną ilość. Jeśli nie jesteśmy jej pewni, lepiej kupić nieco więcej niż za mało. Reszta zostanie na zapas, gdyby zaszła potrzeba jakichś prac. Cement to podstawowa substancja stosowana przy budowie domów i nie tylko, więc szukając materiałów budowlanych, o nim należy pomyśleć w pierwszej kolejności.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kuchnia w stylu retro – czy warto ją tak urządzić?

Kuchnia jest uznawana za serce domu. Obecnie służy nie tylko do przygotowywania potraw, ale stanowi także miejsce spotkań oraz spędzania wspólnego czasu. Z tego względu warto zadbać, aby była jednocześnie funkcjonalna i przytulna. Taki efekt można osiągnąć poprzez urządzenie jej w stylu retro, co jest coraz częściej stosowaną praktyką. Jak wygląda taka kuchnia? Stylistyka Kuchnia […]

panele czy parkiet

Panele podłogowe czy parkiet?

Jako jedna z głównych ozdób wnętrza, podłoga powinna wyróżniać się elegancją, kolorem i połyskiem. Drewno jest wpisane w tradycyjny dom. Kochamy je za jego właściwości: piękno, trwałość, ciepło. Z kolei łatwość w montażu i cena przyciągają równie mocno. Jak zatem dokonać wyboru pomiędzy parkietem, panelami drewnianymi i laminowanymi? Wszystko o deskach Deski kojarzą się ze […]