Łączenie kuchni z salonem to popularne od lat rozwiązanie, na które decydujemy się głównie z powodu ograniczonego metrażu. Pogodzenie funkcjonalności z wyglądem jest niezwykle trudnym zadaniem, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma przestrzeniami o całkiem odmiennych funkcjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy o wiele bardziej kompaktową powierzchnię mieszkalną, niezależnie od tego czy w mieszkaniu czy też w budynku jednorodzinnym. W jaki sposób urządzić aneks kuchenny, aby stanowił integralną część salonu, jednocześnie funkcjonalnie będąc od niego niezależnym.
Funkcjonalność aneksu kuchennego
Mimo, że na aneks kuchenny decydujemy się zwykle ze względu na potrzebę ekonomii przestrzeni, to dostrzegamy też jego inne zalety. Gotowanie na przestrzeni połączonej z salonem sprawia, że więcej czasu spędzamy z domownikami, co z całą pewnością wpływa na lepsze relacje rodzinne. Bez konieczności wychodzenia z kuchni, możemy prowadzić swobodnie rozmowy i pilnować dzieci, bawiące się w tym czasie w salonie, a kiedy są goście, możemy dodatkowo zabawiać ich rozmową i swoim towarzystwem. Można również pokusić się o wspólne gotowanie, przygotowując razem na przykład sushi lub pizzę. Dużym udogodnieniem jest też bliskość stołu, dzięki czemu nie musimy z potrawami przechodzić przez hall i cały salon.
Kwestia oszczędności miejsca była tym argumentem, który przemawiał na korzyść połączenia kuchni z salonem i który zapoczątkował prawdziwy trend w nowoczesnym designie. Aneks kuchenny jest często przewidziany już w projekcie architektonicznym lub deweloper daje możliwość wyboru urządzenia salonu z aneksem w wersji open space lub oddzielenia tych dwóch pomieszczeń ścianką działową. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, zyskujemy dużą przestrzeń, przez co mieszkanie lub dom wydają się być większe niż są w rzeczywistości.
Czy warto się zdecydować na aneks kuchenny i jak go urządzić?
Aneks kuchenny jest dobrym pomysłem na niewielki metraż i dlatego na takie rozwiązanie decydują się zwykle właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Ale nie tylko. W projektach budynków jednorodzinnych i apartamentów architekci stawiają na otwarte przestrzenie i optyczne powiększenie wnętrza, nawet jeśli tego nie wymaga. Na większych powierzchniach można sobie dodatkowo pozwolić na wyznaczenie strefy jadalnianej, zlokalizowanej pomiędzy salonem a aneksem kuchennym. Znajduje się w niej stół rozkładany z krzesłami, który może służyć na co dzień oraz na specjalne okazje spotkań rodzinnych.
Urządzając aneks kuchenny należy zastanowić się nad naszymi potrzebami, istotne znaczenie ma tutaj częstotliwość gotowania oraz liczba domowników. Jeśli nie zamierzamy gotować zbyt często i raczej zjadamy posiłki na mieście, a do tego nie mamy dzieci, można zrezygnować z dużej powierzchni roboczej na blacie kuchennym, tym samym oszczędzając miejsce w aneksie. Wybór konkretnego zestawu mebli kuchennych należy dostosować do panującego stylu w całym mieszkaniu lub domu. Jeśli dominuje tu styl skandynawski, najlepszym wyborem będą meble w tymże stylu, a także w klimacie prowansalskim lub vintage. Nowoczesne wnętrza wymagają z kolei minimalistycznego designu mebli kuchennych w jednorodnej kolorystyce i zrównoważonych dodatków.
Aneks kuchenny – jakieś wady?
Aneks kuchenny to prawdziwy trend ostatnich lat, znakomicie wpisujący się w kanony nowoczesnego designu. Z estetycznego punktu widzenia takie rozwiązanie ma same zalety, jednak z funkcjonalnością może być trochę gorzej. Decydując się na aneks, musimy liczyć się z tym, że pomieszczenie to będzie na widoku i z tego względu musi panować w nim porządek. Niestety, nieposprzątane garnki z płyty kuchennej i pozostawione w zlewozmywaku brudne naczynia psują ogólne wrażenie, ponieważ na salon i jadalnię patrzy się przez pryzmat wszystkich przynależnych do nich pomieszczeń, w tym aneksu kuchennego. Inny problem to unoszące się zapachy z przyrządzanych potraw, który przy kiepskiej wentylacji pomieszczenia może dać się we znaki. W takie sytuacji, okap kuchenny o największej mocy jest bardzo wskazany i nie powinno się na nim oszczędzać.