DeboweTarasy.pl

Mieszkasz w głośnej okolicy? Postaw na dźwiękoszczelne okna. Jak je wybrać?

Długotrwały hałas jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Może stać się przyczyną uszkodzenia słuchu, bólów głowy czy bezsenności. Utrudnia pracę, naukę i przeszkadza w wypoczynku. Trudno się przed nim obronić, ponieważ przedostaje się do domów nie tylko przez ściany, ale także przez okna. Na szczęście istnieją skuteczne narzędzia do walki z jego destrukcyjnym wpływem na nasze zdrowie – dźwiękoszczelne okna.

Jak chronić dom przed hałasem ?

Narażeni na długotrwały hałas stajemy się nerwowi i drażliwi, ponieważ jest on czynnikiem bardzo stresującym. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć do minimum jego wpływ na nasze codzienne życie. Najprościej możemy to osiągnąć, zabezpieczając ”otwory”, czyli okna i drzwi prowadzące do domu. Pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie dźwiękoszczelnych okien.

Obecnie na rynku jest wiele miejsc, gdzie można zakupić dobrej jakości okna. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy ”okna Gdańsk” (czy miejscowości, w której mieszkamy), wyświetli się nam lista najbliżej położonych salonów. Warto wybrać się tam osobiście, ponieważ dzięki temu będzie można skorzystać z pomocy profesjonalnego personelu oraz obejrzeć wybrane okna na żywo.

Jakie czynniki wpływają na dźwiękoszczelność okien ?

Dźwiękoszczelność okien mierzy się wskaźnikiem izolacyjności akustycznej RA2 (dawniej Rw). Im większy jest ten wskaźnik, tym okna będą stanowiły lepszą ochronę przed hałasem. Najcichsze okna na rynku mają wskaźnik równy 40-50 dB. Jednak wybierając okna do naszego domu, należy dobierać ich parametry w zależności od miejsca, gdzie mieszkamy. Warto również mieć na uwadze, że na poziom dźwiękoszczelności okien wpływa kilka elementów:

• liczba i grubość zastosowanych szyb,

• materiały, z których wykonane są ramy,

• zastosowanie odpowiednich uszczelek,

• prawidłowy montaż okien.

Pakiety szybowe – podstawowa bariera przed hałasem

Najważniejszą barierą przed hałasem jest szyba. W oknach dźwiękoszczelnych zastosowane są specjalne pakiety szybowe. Są to zespolone szyby, składające się z tafli szklanych o różnych grubościach. Różna może być także przestrzeń pomiędzy szybami, która dodatkowo wypełniona może być gazami szlachetnymi, takimi jak: krypton czy argon. Takie zróżnicowanie grubości tafli i przestrzeni poprawia pochłanianie i rozpraszanie fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach.

Ważna rola uszczelek przylgowych

Chociaż rola szyb jest ważna, należy pamiętać, że nawet najlepsze szklenia nie zapewnią nam ciszy, jeżeli nie będą spełnione inne warunki. Dotyczy to w szczególności profili okiennych. W oknach dźwiękoszczelnych powinny mieć one wzmocnione właściwości akustyczne. Na wyższy komfort akustyczny wpływają również odpowiednio dobrane uszczelki przylgowe. Dodatkowo chronią one wnętrze domu przed wnikaniem kurzu, dźwięków i przykrych zapachów.

Precyzyjny montaż okna to gwarancja sukcesu

Na komfort akustyczny, jaki daje okno, mocno wpływa sposób jego instalacji. Okna dźwiękoszczelne są zazwyczaj cięższe niż te standardowe, może to więc wpływać na konieczność stosowania specjalnych technik montażowych. Ten etap inwestycji powinien cechować się dużą precyzją, ponieważ nawet niewielkie błędy montażowe mogą skutkować utratą szczelności, co zniweczy nasze wysiłki, aby zapewnić sobie ciche wnętrza.

Uwzględnienie otoczenia w projekcie domu

Jeśli planujesz budowę domu, lub jesteś posiadaczem działki, w której okolica w ostatnim czasie się zmieniła a planowałeś właśnie w tym miejscu budowę domu. I zmiany, które zaszły znacznie zwiększają hałas (np. droga szybkiero ruchu powstała w okolic). Warto uwzględnić dobór odpowiednich okien i materiałów w projekcie domu. Uwzględnienia te również mogą znaleźć się w kosztorysie – to też przed rozpoczęciem inwestycji będzie znany przybliżony koszt wyciszenia mieszkania jeśli będzie zachodzić taka potrzeba.

Warto takie dożyje wziąć wcześniej pod uwagę, iż w późniejszym czasie zmiany mogą być dużo bardziej kosztowne i pracochłonne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dobre praktyki – konserwacja napędów bram

Chcąc zachować zakupioną bramę automatyczną w dobrym stanie na długie lata, konieczne jest pamiętanie o regularnej konserwacji. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, skutkiem których posiadany samochód będzie musiał stać w niesprzyjającym czasie na dworze, a nie w ciepłym garażu. Bramy automatyczne montowane w takim mieście jak Poznań przez długi czas działają bezawaryjnie, jednak w […]

chodnik

Jak stworzyć piękny chodnik na posesji?

Płytki chodnikowe pełnią w sobie funkcję jednocześnie estetyczną oraz praktyczną, będąc niezbędnym elementem niemal każdej posesji. Stanowią one nie tylko urozmaicenie wizualne, ale też podkreślają architekturę przestrzeni, pozwalając wyznaczyć ścieżki, którymi mają poruszać się osoby przebywające na posesji. Mogą służyć do wskazania drogi nie tylko od bramy do drzwi do mieszkania, ale również na przykład […]