DeboweTarasy.pl

Okna trzyszybowe – długoterminowa oszczędność przez świadomy wybór

Dynamicznie rozwijająca się branża stolarki okiennej oraz nieustannie zwiększająca się świadomość inwestorów, powodują, że okno trzyszybowe staje się co raz częstszym wyborem przy budowie domu. Tak jak w każdym innym przypadku gdzie decyzja ma skutki długofalowe, należy podjąć ją w pełni świadomie, po gruntownym zgłębieniu tematu i z uwzględnieniem wszystkich najistotniejszych aspektów, w czym pomoże lektura poniższego artykułu.

Ilość szyb w oknie ma znaczenie

Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu bardzo ważnych decyzji, a jedną z tych najbardziej istotnych jest niewątpliwie wybór okien. Poza aspektami typowo estetycznymi (okna stanowią pewnego rodzaju wizytówkę i ozdobę budynku), bardzo ważne są ich walory użytkowe i przede wszystkim pod tym kątem powinny być wybierane. Pomijając sam materiał, z którego będzie wykonane okno (aluminium, PVC czy drewno), bardzo istotna jest ilość szyb w pakiecie szybowym. Od tego czy będą to 2 czy 3 szyby, będą w dużej mierze zależeć parametry okna jako całości, a większa ilość szyb znacząco je poprawia. Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom jakie posiada okno trzyszybowe względem dwuszybowego, aby dokonać świadomego wyboru.

Parametr kluczowy – współczynnik przenikania ciepła

Jednym z najważniejszych parametrów okien, na które należy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. W pewnym uproszczeniu należy przyjąć, że im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacja termiczna i mniejsze straty ciepła. Mimo. że szyba stanowi w większości przypadków ponad 70% powierzchni okna, należy też pamiętać, że izolacyjność termiczna powinna być liczona (i przedstawiana) dla całego okna, z uwzględnieniem wszystkich elementów składowych – profili, uszczelek czy też okuć. I tak, dla okna dwuszybowego współczynnik przenikania ciepła wynosi przeważnie 1,2-1,4 Uw, natomiast okno trzyszybowe osiąga wartość na poziomie poniżej 1 Uw, najczęściej mieszcząc się w przedziale 0,9-0,5 Uw. Warto podkreślić, że od 2021 roku normy prawne dotyczące dopuszczalnej przenikalności cieplnej dla okien ulegną zaostrzeniu i będą musiały być równe lub mniejsze od Uw=0,9, co znacząco zwiększa opłacalność inwestycji w okna trzyszybowe.

Budowa i właściwości okien trzyszybowych

Wpływ na tak znakomite wartości współczynnika przenikania ciepła pakietu trzyszybowego ma jego budowa. Jak wynika z samej nazwy jest on zbudowany z trzech szyb (najczęściej o grubości 4mm), zaś przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem lub kryptonem. Dodatkowo coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest ramka dystansowa z tworzywa sztucznego, tzw. ciepła ramka, która wypiera dotychczas stosowaną ramkę metalową, stanowiącą często mostek cieplny. Wszystkie te aspekty wpływają na izolacyjność termiczną, znacznie podnosząc współczynnik Uw. Jednak chcąc pójść o krok dalej, co bardzo często dzieje się w przypadku domów pasywnych czy też energooszczędnych, można dodatkowo zastosować powłokę niskoemisyjną, która zapewni jeszcze lepsze parametry.

Okno trzyszybowe – czy warto?

Decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego okna trzyszybowe są jedynym możliwym wyborem, aby spełnić wymagania stawiane takim konstrukcjom. Jednak także w przypadku każdego innego nowo budowanego domu takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym. Nawet jeżeli weźmie się pod uwagę (cały czas dość znaczącą) różnicę w cenie między oknami dwu i trzyszybowymi. W końcu okna to inwestycja na lata, która w połączeniu z dobrym ociepleniem budynku pozwoli znacznie zredukować koszty ogrzewania. Kompromisem, który warto wziąć pod uwagę, jest zastosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach gospodarczych, garażu czy piwnicy, gdzie wysokie parametry termoizolacyjne nie są konieczne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Większe mieszkania, mniejsze biura -jak koronawirus zmienił rynek nieruchomości?

Epidemia koronawirusa, z jaką się spotkaliśmy w ostatnim czasie była zauważalna w każdym aspekcie naszego życia. Zmieniło się nasze życie codzienne, zasady działania, a także priorytety. Jak w tym wszystkim wygląda rynek nieruchomości? Jest to w końcu jeden z głównych sektorów naszej gospodarki, a także kwestia, z którą spotykamy się każdego dnia. W końcu gdzieś […]

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ — Z CZYM TO SIĘ JE? 

Finezyjne, nietypowe i niewątpliwie ozdobne ułożenia kostek brukowych bez dwóch zdań dodają gustu i estetyki podjazdom, chodnikom, ścieżkom, zarówno na posesji prywatnej, jak i publicznej. Przykuwają wzrok, dekorują, sprawiają że dotąd nieciekawe i nudne przestrzenie stają się stylowe i pełne klasy. Kostki brukowe dostępne są w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu każdy z […]