Dynamicznie rozwijająca się branża stolarki okiennej oraz nieustannie zwiększająca się świadomość inwestorów, powodują, że okno trzyszybowe staje się co raz częstszym wyborem przy budowie domu. Tak jak w każdym innym przypadku gdzie decyzja ma skutki długofalowe, należy podjąć ją w pełni świadomie, po gruntownym zgłębieniu tematu i z uwzględnieniem wszystkich najistotniejszych aspektów, w czym pomoże lektura poniższego artykułu.
Ilość szyb w oknie ma znaczenie
Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu bardzo ważnych decyzji, a jedną z tych najbardziej istotnych jest niewątpliwie wybór okien. Poza aspektami typowo estetycznymi (okna stanowią pewnego rodzaju wizytówkę i ozdobę budynku), bardzo ważne są ich walory użytkowe i przede wszystkim pod tym kątem powinny być wybierane. Pomijając sam materiał, z którego będzie wykonane okno (aluminium, PVC czy drewno), bardzo istotna jest ilość szyb w pakiecie szybowym. Od tego czy będą to 2 czy 3 szyby, będą w dużej mierze zależeć parametry okna jako całości, a większa ilość szyb znacząco je poprawia. Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom jakie posiada okno trzyszybowe względem dwuszybowego, aby dokonać świadomego wyboru.
Parametr kluczowy – współczynnik przenikania ciepła
Jednym z najważniejszych parametrów okien, na które należy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. W pewnym uproszczeniu należy przyjąć, że im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacja termiczna i mniejsze straty ciepła. Mimo. że szyba stanowi w większości przypadków ponad 70% powierzchni okna, należy też pamiętać, że izolacyjność termiczna powinna być liczona (i przedstawiana) dla całego okna, z uwzględnieniem wszystkich elementów składowych – profili, uszczelek czy też okuć. I tak, dla okna dwuszybowego współczynnik przenikania ciepła wynosi przeważnie 1,2-1,4 Uw, natomiast okno trzyszybowe osiąga wartość na poziomie poniżej 1 Uw, najczęściej mieszcząc się w przedziale 0,9-0,5 Uw. Warto podkreślić, że od 2021 roku normy prawne dotyczące dopuszczalnej przenikalności cieplnej dla okien ulegną zaostrzeniu i będą musiały być równe lub mniejsze od Uw=0,9, co znacząco zwiększa opłacalność inwestycji w okna trzyszybowe.
Budowa i właściwości okien trzyszybowych
Wpływ na tak znakomite wartości współczynnika przenikania ciepła pakietu trzyszybowego ma jego budowa. Jak wynika z samej nazwy jest on zbudowany z trzech szyb (najczęściej o grubości 4mm), zaś przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem lub kryptonem. Dodatkowo coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest ramka dystansowa z tworzywa sztucznego, tzw. ciepła ramka, która wypiera dotychczas stosowaną ramkę metalową, stanowiącą często mostek cieplny. Wszystkie te aspekty wpływają na izolacyjność termiczną, znacznie podnosząc współczynnik Uw. Jednak chcąc pójść o krok dalej, co bardzo często dzieje się w przypadku domów pasywnych czy też energooszczędnych, można dodatkowo zastosować powłokę niskoemisyjną, która zapewni jeszcze lepsze parametry.
Okno trzyszybowe – czy warto?
Decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego okna trzyszybowe są jedynym możliwym wyborem, aby spełnić wymagania stawiane takim konstrukcjom. Jednak także w przypadku każdego innego nowo budowanego domu takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym. Nawet jeżeli weźmie się pod uwagę (cały czas dość znaczącą) różnicę w cenie między oknami dwu i trzyszybowymi. W końcu okna to inwestycja na lata, która w połączeniu z dobrym ociepleniem budynku pozwoli znacznie zredukować koszty ogrzewania. Kompromisem, który warto wziąć pod uwagę, jest zastosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach gospodarczych, garażu czy piwnicy, gdzie wysokie parametry termoizolacyjne nie są konieczne.