Co każdy ogrodnik powinien mieć w garażu?

Piękny ogród to marzenie wielu osób. Do jego realizacji wcale nie potrzeba wiele: aby stworzyć wokół domu zieloną oazę spokoju wystarczy kilka prostych kroków. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: każdy ogrodnik powinien mieć własny zestaw narzędzi. Inne przydadzą się do pielęgnacji trawnika, inne do tworzenia kolorowych kompozycji, a jeszcze inne do przycinania drzew i krzewów. Sprzęty, które kupujemy, powinny być dobrej jakości, ponieważ tylko wtedy będą mogły służyć nam na dłużej niż jeden sezon. Dzięki odpowiednio dobranym narzędziom praca w ogrodzie nie tylko będzie przyjemniejsza, lecz stanie się także świetnym sposobem na relaks. Co zatem powinno się znaleźć w garażu lub schowku narzędziowym ogrodnika? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Narzędzia do przycinania

Jednymi z najważniejszych sprzętów, które ułatwią ogrodnikowi pracę, są sekatory i nożyce. Dzięki nim wykonasz niezbędne czynności pielęgnacyjne, a więc szczepienie oraz przycinanie pędów i gałęzi. Sekatory należą do zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych akcesoriów ogrodniczych. Dostępne w sprzedaży modele różnią się zastosowaniem oraz konstrukcją mechanizmu tnącego. Jedne będą odpowiednie do przycinania młodych, niezdrewniałych pędów, zaś inne do cięcia twardych pędów zdrewniałych. Do przycinania wyżej położonych gałęzi przyda się specjalny sekator teleskopowy z wysięgnikiem – za jego pomocą poradzimy sobie z cięciem bez konieczności używania drabiny. Pod względem technologii wykonania sekatory dzielimy na nożycowe i kowadełkowe. Te pierwsze są wyposażone w dwa ostrza (jedno wygięte, drugie o haczykowatym kształcie), a te drugie w jedno ostrze. Sekatora nożycowego użyjemy do cięcia miękkich, niezdrewniałych pędów oraz fragmentów roślin, natomiast kowadełkowy wykorzystamy do pracy ze zdrewniałymi i suchymi częściami roślin.

Narzędzia do sadzenia

Amatorska uprawa ogrodu wymaga wykonywania całego szeregu czynności. Aby nasze zielone królestwo mogło odpłacić się nam pięknym wyglądem, musimy wybrać do niego odpowiednie rośliny. Zakładanie ogrodu rozpoczynamy oczywiście od siania i sadzenia. Różne gatunki roślin mają różne wymagania uprawowe: jedne preferują większe nasłonecznienie, inne wolą cień; jedne potrzebują obfitego podlewania, inne są raczej sucholubne. Gdy już wybierzemy dla nich odpowiednie stanowiska, pora zaopatrzyć się w stosowny sprzęt. Każdy miłośnik ogrodnictwa powinien mieć w swoim garażu łopatę, sadzarkę i siewnik. Nie są one specjalnie drogie, a znacznie ułatwiają nam pracę. Kompletując swój niezbędnik do uprawy gleby zwróć uwagę na to, by narzędzia były lekkie, dobrze wyprofilowane i poręczne. Przy niektórych czynnościach w ogrodzie spędzisz sporo czasu, dlatego już na początku zadbaj o to, by pracowało ci się wygodnie i komfortowo. Kryterium, którym warto się kierować przy wyborze akcesoriów do sadzenia, to przede wszystkim jakość wykonania.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Chcesz, by trawnik przed twoim domem wyglądał równo i zdrowo? Choć mogłoby się wydawać, że murawa nie jest specjalnie wymagającym elementem ogrodu, aby móc cieszyć się pięknem zielonego dywanu trzeba poznać kilka trików. Po pierwsze, częste koszenie stymuluje krzewienie i zagęszczanie się trawy. Po drugie, regularne koszenie trawnika zapobiega rozmnażaniu się chwastów. Po trzecie, ścinki pozostające po koszeniu stanowią naturalny nawóz dla darni. Podstawowym narzędziem służącym do pielęgnacji trawnika jest oczywiście kosiarka. Wybór urządzenia powinien być podyktowany przede wszystkim typem trawnika: inne sprawdzi się do przydomowego ogródka, inne zaś będzie dobre dla dużej działki za miastem. Sprzęt musi być dopasowany do warunków w ogrodzie, m.in. dostępności źródeł zasilania oraz ukształtowania terenu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek: począwszy od małych podkaszarek ręcznych, aż po samobieżne traktorki o bardzo dużej wydajności. Wybierając urządzenie zwróćmy uwagę na takie parametry, jak moc silnika, rozruch oraz obecność (lub brak) napędu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami METROZ.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Listwy elewacyjne – na co przede wszystkim zwracać uwagę podczas wyboru?

Każdy, kto buduje dom lub przymierza się do realizacji tego planu, z pewnością w pewnym momencie stanie przed nie do końca oczywistym wyborem, jakim jest decyzja o kupnie listew elewacyjnych. Na co zatem należy przede wszystkim zwrócić uwagę podczas tego rodzaju wyboru? Co jest kwestią najbardziej priorytetową i o czym nie wolno zapomnieć? Koniecznie warto […]

Przedszkole domowe – jak dostosować toaletę do potrzeb dzieci?

Ostatnio bardzo popularne stało się tworzenie przedszkoli domowych. Zapotrzebowanie rynku na przedszkola jest coraz większe, a placówki państwowe nie są w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Jednak, aby otworzyć domowe przedszkole trzeba spełnić szereg warunków. Oczywiście ważne jest merytoryczne przygotowanie do wykonywanej pracy, a więc kwalifikacje pedagogiczne, ale równie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Przede wszystkim […]