Planowanie przyszłości rodziny zazwyczaj wiąże się z wyborem odpowiedniego miejsca do zamieszkania. Preferencje w tej dziedzinie są różne. Dlatego jedni decydują się na komfortowe mieszkanie w centrum miasta, a inni kupują dom. Ten drugi zazwyczaj kojarzy się z wysokim kosztem inwestycji i lokalizacją poza miastem. Jednak nie zawsze musi tak być. Alternatywnym i bogatym w zalety rozwiązaniem jest dom bliźniak.
Dom w zabudowie bliźniaczej i jego zalety
Zabudowa bliźniacza od wielu lat cieszy się dużą popularnością ze względu na jej liczne zalety. Nie jest też nowym pomysłem, gdyż praktykowano ją już w okresie międzywojennym. Architekturę tego typu można spotkać na terenie starszych miejskich osiedli. Budynki dwurodzinne stanowią formę przejściową pomiędzy domem wolnostojącym a szeregowcem. Są też ciekawą alternatywą dla mieszkań, różniąc się od nich dostępem do działki oraz znacznie mniejszą liczbą sąsiadów za ścianą.
Typowy dom bliźniak jest konstrukcją złączoną z dwóch niezależnych budynków połączonych jedną wspólną ścianą. To właśnie ona jest główną zaletą takiego budownictwa, warunkując też wiele innych korzyści. Tradycyjnie stawiane segmenty stanowią swoje lustrzane odbicie, jednak nie jest to standardem. Współcześni deweloperzy Realizują też projekty, w których każda z części domu jest nieco inna. Jakie zalety ma dom bliźniak? Przede wszystkim są to:
- niższe koszty budowy ze względu na wspólną ścianę nośną,
- niższe koszty eksploatacji – dom bliźniak lepiej utrzymuje ciepło, co przekłada się na koszty ogrzewania,
- ekonomiczne wykorzystanie terenu działki – dostęp do takiej samej przestrzeni bez potrzeby zachowania przepisowych odstępów od granicy z druga posesją,
- dostęp do własnego ogródka,
- większe poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia obecność sąsiadów,
- niższe koszty ewentualnych remontów elewacji,
- atrakcyjna lokalizacja – segmenty buduje się w dzielnicach miejskich, blisko środków komunikacji i infrastruktury. Przykładem są domy bliźniaki w dzielnicy Wawer, które oferuje HDK Invest.
Jakie wady ma dom bliźniak?
Lista wad i zalet poszczególnych typów zabudowy z pewnością jest kwestią indywidualną i zależy od preferencji. Nie można zaprzeczyć, że segmenty mają wiele obiektywnych atutów, którymi są obniżone koszty budowy i eksploatacji. Jednak nie dla każdego przyszłego mieszkańca właśnie te cechy są najważniejsze. Wielu klientów decydując się na bądź co bądź znaczącą inwestycję decyduje się zapłacić trochę więcej za maksymalny komfort, którego nie dają segmenty.
Do głównych wad, z jakimi wiąże się mieszkanie w bliźniaku zalicza się konieczność dzielenia przestrzeni z sąsiadem. Oznacza to podejmowanie wspólnych decyzji co do remontów elewacji lub dachu, wyboru kolorystyki czy materiałów oraz zagospodarowania działki, które nie przeszkadza współlokatorom. Często też bezpośrednia bliskość drugiej rodziny może być powodem konfliktów i sporów o hałasy, zasłaniające słońce drzewa czy psa. Dom bliźniak stwarza też ograniczenia w planowaniu układu pomieszczeń. Zazwyczaj jest on projektowany w górę, co często oznacza dwie kondygnacje – niekoniecznie komfortowe dla osób starszych czy dzieci.
Jak kupić dom bliźniak?
Osoby, które decydują się na mieszkanie w bliźniaku mają do dyspozycji oferty deweloperów. Na terenie Warszawy, w zielonej dzielnicy Wawer, są dostępne domy bliźniaki na sprzedaż (https://www.hdkinvest.pl), prosto od sprawdzonego dewelopera – firmy HDK Invest, która ma na koncie wiele udanych inwestycji i cieszy się dużym zaufaniem klientów. W osiedlu Mrągowska można znaleźć dwukondygnacyjne budynki o różnej powierzchni użytkowej, wyposażone w garaż i niewielką działkę. Ich atutem jest też atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie dużych terenów chronionej przyrody, szlaków turystycznych, infrastruktury i środków komunikacji.
Zakup domu bliźniaka wymaga zapoznania się z ofertą oraz szczegółami poszczególnych obiektów. Na załączonych planach można poznać rozkład pomieszczeń oraz ich powierzchnię. Pozwala to na wybór najlepszego, najbardziej optymalnego lokum. Rezerwacją domów zajmuje się biuro sprzedaży, z którym można się skontaktować osobiście lub telefonicznie.