Ogrzewanie do domu to kluczowa instalacja, bez której nie da się obyć w polskim klimacie. Z tego powodu, wiele osób najpierw długo zastanawia się, zanim w końcu wybierze odpowiednie rozwiązanie, które nada się do wszystkich domowych wnętrz, zapewniając optymalne ciepło i wygodę.
Producenci systemów grzewczych wprowadzają bowiem coraz więcej modeli, o niezmiernie zróżnicowanych parametrach, które mają zapewniać komfort cieplny i przytulną atmosferę w domach. Ze względu na sposób funkcjonowania często wymienia się trzy rozwiązania:
- grzejniki konwekcyjne,
- ogrzewanie na podczerwień,
Czym się wyróżniają i do jakich wnętrz warto je wprowadzać? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.
Różne oblicza ciepła
Każdy z wymienionych rodzajów ogrzewania różni się konstrukcją oraz sposobem działania. Łączy je jednak jego – wszystkie pozwalają skutecznie ogrzać domowe przestrzenie. Które z nich jest stworzone właśnie dla Was?
Ogrzewanie konwekcyjne – siła w tradycji
Klasyczna instalacja konwekcyjna składa się z centralnego pieca, sieci rur oraz grzejników zlokalizowanych we wszystkich pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. Wprowadza ciepło do wnętrza dzięki procesowi konwekcji. Podniesienie temperatury powietrza wokół kaloryfera sprawia, że unosi się ono ku sufitowi, gdzie stopniowo się ochładza. To z kolei sprawia, że zaczyna znów opadać. Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi jest zatem nieustanna.
Dlaczego wiele osób wciąż wybiera właśnie to rozwiązanie? Największą zaletą instalacji jest łatwość i szybkość montażu. Dodatkowo, tego typu grzejniki należą do najtańszych rozwiązań grzewczych, nawet jeśli zdecydujemy się na modele wyższej klasy.
Grzejniki można łatwo zainstalować w niemal każdej przestrzeni, pozwalając zapewnić ciepło w całym domu. Urządzenia wykorzystujące konwekcję znaleźć możemy np. w sklepie Econovli.
Podczerwień – tajemnicze fale, dające ciepło
Ogrzewanie na podczerwień występuje najczęściej w formie praktycznych promienników, montowanych zewnętrznie na ścianach i sufitach lub stawianych bezpośrednio na podłodze, a także jako maty i folie grzewcze, używane jako ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
Fale emitowane przez elektryczne grzejniki na podczerwień ogrzewają wyłącznie ciała stałe, które napotykają na swojej drodze. Dlatego systemy tego typu są niezmiernie wydajne, zwłaszcza w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Nie wymagają bowiem nagrzewania całego powietrza we wnętrzu, aby uzyskać komfortowe warunki.
Promienniki niemal natychmiast się ogrzewają i z łatwością pozwalają utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzach. Dodatkowo, podnosząc temperaturę przegród (np. ścian, sufitów i podłóg), aktywnie przeciwdziałają utrzymywaniu się wilgoci, która mogłaby prowadzić do powstawania wykwitów pleśni i grzybów.
W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, promienniki podczerwieni są też rekomendowane osobom cierpiącym z powodu alergii. We wnętrzach ogrzewanych z ich pomocą nie dochodzi bowiem do ciągłego ruchu powietrza, który prowadzi do podnoszenia pokładów kurzu i roztoczy.
Hybrydy – oszczędności i optymalne działanie
Coraz większe grono odbiorców decyduje się również na zainstalowanie w domach grzejników hybrydowych, konwekcyjno-radiacyjnych. To bardzo ciekawe rozwiązanie, łączące niskie koszty konwekcji z wydajnością i praktycznością promienników.
W modelach tego typu występuje zazwyczaj kilka modułów grzewczych. Domyślnym jest element radiacyjny, który uruchamia się jako pierwszy. Jego wielką zaletą jest niskie zużycie energii. Jeśli ogrzewanie działa wyłącznie w trybie promiennika, wówczas wykorzystuje maksymalnie do 20% całkowitej mocy.
Jeśli zaś potrzebujemy więcej ciepła w szybkim czasie, uruchamiają się elementy aluminiowe, które niemal od razu są gotowe do pracy. Momentalnie nagrzewają pomieszczenie oraz bez trudu utrzymują odpowiednią temperaturę.
Grzejniki hybrydowe są wyposażone w inteligentne termostaty, pozwalające na optymalne ogrzewanie całego domu, przy jak najniższym zużyciu energii, co generuje spore oszczędności. Dodatkowo, urządzenia konwekcyjno-radiacyjne z łatwością wprowadzimy do systemu Smart House, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność i pozwala zarządzać ciepłem w domu w jeszcze bardziej inteligentny sposób.