Markiza tarasowa – idealne rozwiązanie na nadchodzące lato

Markizy tarasowe to jeden z hitów ostatnich lat. Nic w tym dziwnego. Właściciele domów chcąc spokojnie wypoczywać na tarasie w słoneczne dni muszą znaleźć jakieś praktyczne i estetyczne rozwiązanie aby uchronić się przed nadmiernym słońcem. W niniejszym artykule dowiesz się jakie powinny być dobre markizy balkonowe dzięki czemu ich poszukiwanie w sklepach stanie się o wiele prostsze. 

  1. Rodzaje markiz tarasowych
  2. Tkanina markizy – jaka powinna być?
  3. Jaki sposób rozwijania markizy wybrać?
  4. Markizy tarasowe z kasetą, pół-kasetą a może bez kasety?

Markiza rozwijana taśmą czy markiza rozwijana korbą? A może markiza rozwijana na pilot? Jaki materiał? Jaki rodzaj? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje markiz tarasowych

Markizy tarasowe różnią się od siebie przeznaczeniem, rozmiarem, materiałem, systemem rozwijania i kilkoma innymi cechami. Jakie są najpopularniejsze rodzaje markiz, które spotkamy w sklepie? Wyróżnia się przede wszystkim markizy balkonowe, markizy tarasowe oraz markizy koszowe. Markizy tarasowe są większe od balkonowych i stosuje się głównie do osłaniania dużych ogródków i tarasów. Posiadają one w związku z tym odpowiednie wzmocnienia. Markizy balkonowe używane są jak sama nazwa wskazuje do mniejszych balkonów, ale również mniejszych tarasów, loggii czy okien. Ostatni rodzaj to markizy koszowe, które wyróżniają się specyficznym, półokrągłym kształtem. Najczęściej stosuje się je w celu przyozdobienia okien, wejść do lokali, witryn czy drzwi balkonowych. Przegląd popularnych markiz możesz zobaczyć na stronach internetowych marketów budowlanych, np. https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/parasole-pawilony-i-markizy/markizy.html oraz mniejszych sklepach, specjalizujących się w dziedzinie ogrodów, tarasów i balkonów.

Tkanina markizy – jaka powinna być?

Znamy już najczęściej występujące rodzaje markiz. Pora zatem przyjrzeć się bliżej materiałom z których są wykonane. Wiele osób zastanawia się jakie powinny być tkaniny w dobrych markizach. Muszą przecież być wytrzymałe, impregnowane, odporne na silne nasłonecznienie, wytrzymałe. W przypadku dobrych markiz, na pewno pożądanym materiałem jest gęstotkany poliakryl barwiony na masie. W przypadku wersji budżetowych markiz tarasowych, stosowane są często mniej wytrzymałe materiały, takie jak poliproylen barwiony powierzchniowo. Jest to na jakiś czas dobre rozwiązanie, jednak z upływem kolejnych miesięcy barwnik ten może ulegać osłabieniu przez co kolor jest coraz mniej intensywny. Ważne jest to aby materiał był zaimpregnowany, gdyż dzięki temu zapobiegamy powstawaniu pleśni. Powierzchnia naszej markizy mniej przyciąga też wtedy kurz. Pamiętajmy również o aspektach estetycznych. Wybierając kolor poszycia musimy zastanowić się czy będzie pasował nam do elewacji domu oraz do tarasu czy ogrodu. Nie warto silić się tutaj na niepotrzebną ekstrawagancję. Popularne są stonowane kolory, dopasowane do innych elementów wystroju tarasu.

Jaki sposób rozwijania markizy wybrać?

Na rynku dostępne są markizy tarasowe i markizy balkonowe z różnymi systemami rozwijania. Jaki sposób rozwijania markizy wybrać? Dostępne są markizy rozwijane ręcznie za pomocą korbki. Są też dużo bardziej zaawansowane modele z napędem elektrycznym, którym możemy sterować albo zdalnie albo za pomocą odpowiedniego przycisku. Spotyka się również na rynku modele, które mają wbudowane czujniki, np. wiatru lub słońca. Jak zwykle to bywa, za taki sprzęt trzeba już sięgnąć głębiej do portfela. Należy przy ręcznym rozwijaniu pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na warunki pogodowe – jeśli się gwałtownie zmieniają, np. w przypadku burzy, należy zwinąć markizę aby się nie uszkodziła. Modele z elektrycznym sterowaniem i czujnikami robią to za nas, a następnie rozwijają markizę kiedy pogoda się poprawi.

Markizy tarasowe z kasetą, pół-kasetą a może bez kasety?

Markizy tarasowe dzielą się zasadniczo na trzy rodzaje: markizy z kasetą, markizy z pół-kasetą oraz markizy bez kasety. Czym się różnią i czym się kierować w trakcie wyboru? Wersje kasetowe mają zdecydowanie najwięcej zalet. Są wytrzymałe, dzięki czemu kupując takie markizy mamy pewność że będą nam służyć na lata. Polega to na tym, że w kasetach schowany jest materiał, dzięki czemu nie jest on narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak intensywny deszcz, śnieg, porywisty wiatr czy grad. Jak zwykle w takich przypadkach, za wysoką jakością idzie też wyższa cena – markizy kasetowe są droższe od innych rodzajów markiz. Markizy bez kaset nie mają możliwości ukrycia materiału, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na to w jaki sposób demontuje się markizę, tak aby łatwo to było zrobić przed nadejściem każdej zimy. Można też markizy bez kaset zamontować pod zadaszeniem, tak aby były bezpieczne od niekorzystnych warunków pogodowych. Pośrednim rozwiązaniem są markizy z pół-kasetą – jest to dobre rozwiązanie kiedy chcemy produktu dobrej jakości, ale jednak mamy ograniczony budżet. W takim przypadku materiał zwija się i chowa pod aluminiowym daszkiem, dzięki czemu jest w stanie uchronić się przed niekorzystną pogodą.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Atuty nowoczesnego budownictwa bloków mieszkalnych

Różnica pomiędzy blokami z tzw. „wielkiej płyty” a nowoczesnym budownictwem mieszkaniowym dotyczy przede wszystkim lokalizacji. O ile dzisiejsze, nowoczesne budownictwo stawia na planowanie przestrzenne i indywidualne preferencje przyszłych mieszkańców o tyle mieszkania z „wielkiej płyty” były budowane często w miejscach przypadkowych, choć najczęściej sąsiadujących z dużymi zakładami przemysłowymi. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe – kontynuacja wielkiej płyty? […]

Szafa narożna do przedpokoju – wygodne oraz praktyczne rozwiązanie

Zagospodarowanie przestrzeni, niezależnie od tego czy do dyspozycji jest niewielkie mieszkanie czy też duży dom, nie jest łatwym zadaniem. Połączenie ze sobą wszystkich elementów, aby całość prezentowała się spójnie i harmonijnie, wymaga sporo zaangażowania, kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Organizacja przechowywania odzieży Szafa w przedpokoju zwykle pełni rolę garderoby. Tam umieszcza się ubrania wszystkich domowników. A […]