Czy istnieje sprawdzony sposób, aby efektownie ustawić większą ilość roślin na tarasie lub balkonie? Odpowiedzią jest kwietnik kaskadowy – który idealnie prezentuje rośliny, a jednocześnie nie zajmuje wiele miejsca. W jaki sposób można wykorzystać kwietnik kaskadowy?
Kwietniki na balkon – co wybrać kwietnik na ścianę czy kwietnik kaskadowy
Przez większą część roku, od wiosny do jesieni, balkon to idealne miejsce na kwiaty. Rośliny zielone i kwiaty są niezastąpioną ozdobą balkonów i tarasów. Dodają im przytulności i podkreślają domowy charakter. Nie zawsze jednak na balkonie znajdzie się miejsce, aby je ustawić. Wiele osób decyduje się na kwietniki na ścianę. Czy w każdym przypadku jest to dobre rozwiązanie? Kwietniki zewnętrzne wieszane na ścianie wymagają ingerencji w zewnętrzną elewację budynku. Na taki zabieg często potrzebna jest zgoda administracji. Dodatkowo, kwietniki na ścianę montuje się zwykle dość wysoko, co sprawia, że pielęgnacja roślin wymaga więcej zachodu. Niemniej jednak jest to rozwiązanie, dzięki któremu można pozwolić sobie na zazielenienie balkonu, bez konieczności rezygnowania z mebli i bez zmniejszania metrażu.
Kwietnik kaskadowy dzięki komorom ułożonym na różnych wysokościach daje możliwość skupienia wielu roślin w jednym miejscu. Różnica poziomów sprawia, że rośliny są dobrze widoczne i mają odpowiedni dostęp do słońca. To rozwiązanie nie wymaga trwałej ingerencji jak niektóre kwietniki zewnętrzne. Z pewnością kwietnik kaskadowy to idealny kwietnik na balkon, ale nie tylko.
Kwietniki na kwiaty i rośliny – co powinno je wyróżniać
Kwietnik na kwiaty i inne rośliny powinien być jednocześnie estetyczny i funkcjonalny. Zgromadzone w nim rośliny mają pięknie się prezentować, żeby to jednak było możliwe powinny mieć dobre warunki do wzrostu, prawidłowy drenaż i dostęp do słońca. Kwietnik kaskadowy pozwala tworzyć ciekawe kompozycje kwiatowe. Jest efektowny i nie zajmuje dużo miejsca. Doskonale sprawdzi się jako kwietnik ogrodowy czy kwietnik na balkon.
Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są kwietniki zewnętrzne. Najlepiej jeśli będą to materiały odporne na warunki atmosferyczne i odpowiednio zaimpregnowane. Solidna konstrukcja sprawi, że kwietnik utrzyma nawet większą ilość roślin. Kwietniki kaskadowe przeznaczone są do sadzenia roślin w grupach. Kompozycje, jakie można osiągnąć z tym typem kwietnika są estetyczne i efektowne. Ze względu na ilość kwiatów ich konstrukcja powinna przewidywać zarówno ciężar ziemi, jak i samych roślin. Dzięki temu kwietnik kaskadowy na balkon czy kwietnik do ogrodu będzie trwały i nie ulegnie zniszczeniu na skutek ciężaru lub nie zawsze korzystnych warunków atmosferycznych.
Kwietnik kaskadowy co można w nim posadzić
Kwietnik kaskadowy jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. W sklepach można znaleźć wiele modeli, które nadadzą się na balkon lub do ogrodu. Osoby lubiące majsterkować, z pewnością wiedzą jak zrobić kwietnik kaskadowy samemu. Aby ten typ kwietnika zewnętrznego wyglądał efektownie przez większość roku, warto dobrze przemyśleć, jakie posadzić w nim rośliny.
Kwietnik kaskadowy to miejsce, w którym możemy posadzić wiele gatunków roślin. W zasadzie wszystkie rośliny mogą rosnąć w ten sposób. Nie wszystkie okazy fauny mają jednak takie same wymagania, zarówno pod względem gleby, wilgotności jak i stanowiska. Warto o tym pamiętać skupiając rośliny w grupy. Konieczne jest aby wybrać i połączyć ze sobą kwiaty i rośliny zielone o podobnych wymaganiach.
Jeśli kwietnik kaskadowy ma zdobić balkon od wiosny do jesieni warto przemyśleć wybór kwiatów w taki sposób, aby przez cały czas kwitły. Można postawić na gatunki, które mają długi okres wegetacji i kwitnienia, albo wymieszać gatunki tak, aby wraz z upływem czasu w kwietniku kwitły inne kwiaty. Istnieje wiele metod tworzenia efektownych kompozycji. W kwietniku kaskadowym doskonale prezentują się także rośliny zwisające, albo pnące. W zależności od umiejętności i wiedzy ogrodniczej – kompozycje zdobiące balkon i taras mogą być bardziej lub mniej zaawansowane. Niemniej, w każdym przypadku kwietnik kaskadowy doda roślinom charakteru i poprawi ich prezentację.