Rośliny balkonowe – najpopularniejsze gatunki na słoneczny balkon

Ukwiecony balkon wygląda pięknie i jest namiastką prawdziwego ogrodu. Staje się on ozdobą, a jednocześnie o wiele przyjemniej spędza się na nim czas. Jednak decydując się na rośliny balkonowe, trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w danym miejscu. Kiedy balkon jest mocno nasłoneczniony, należy zdecydować się na takie gatunki roślin, których wymagania będą dopasowane do warunków, w jakich będą spędzać całe dnie.

Kwiaty na balkon pełen słońca

Na takim balkonie bardzo dobrze czuje się wiele roślin. Trzeba jedynie wybrać właściwe gatunki, a później odpowiednio je pielęgnować pamiętając o tym, że:

– Takie kwiaty można sadzić praktycznie cały sezon.

– Nie są one trudne w uprawie.

– Należy je regularnie i obficie podlewać. Przejściową suszę mogą znieść pelargonie i portulaki, inne gatunki podlewa się zazwyczaj codziennie.

– Po podlewaniu woda nie powinna stać w doniczce czy skrzynce: na ich dnie powinna się znaleźć warstwa drenażu.

– Kwiaty balkonowe na nasłonecznionym balkonie najlepiej sadzić w dużych i jasnych pojemnikach, które nie będą absorbować promieni słonecznych. Dzięki temu ziemia nie będzie się dodatkowo nagrzewać, a korzenie przesuszać.

Poniżej znaleźć można takie rośliny na balkon, które doskonale sprawdzą się na słonecznym balkonie.

Pelargonie

Bardzo popularne w latach 90., dziś znowu wracają do łask, szczególnie dlatego, że bardzo dobrze znoszą nagrzewanie, a nawet przejściową suszę i kwitną przez całe lato. Co więcej, są odporne nie tylko na ostre słońce, ale także na chłód i wiatr, dlatego bez przymrozków mogą cieszyć oczy nawet w październiku. Na nasłoneczniony balkon wybiera się pelargonie rabatowe (ze sztywnymi łodygami) albo bluszczolistne (zwisające), jednak raczej nie angielskie (wielkokwiatowe), które są zbyt delikatne. Wśród różnych odmian pelargonii znajdują się takie, które mogą mieć kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne. Odmiany bluszczolistne mogą dorosnąć w skrzynkach nawet do 120 cm długości, tworząc imponującą burzę kwiatów.

Petunie i surfinie

Można je spotkać w różnych odmianach, wielkościach i kolorach. Jedną z odmian petunii są właśnie (różnobarwne) surfinie, czyli petunie długopędowe, o silnie rozgałęzionych i przewisających pędach. Bardzo dobrze wyglądają one w wiszących skrzynkach, z których mogą zwisać nawet na 2 metry.. Petunie to kwiaty idealne na słoneczny balkon, które będą kwitły aż do przymrozków, jednak wymagają stale wilgotnego podłoża, a także regularnego nawożenia. Trzeba to robić specjalnymi nawozami, dostosowanymi do tych właśnie roślin. Wymagające obfitego podlewania petunie i surfinie dobrze jest sadzić w pojemnikach o podwójnym dnie, dzięki którym będą mogły sobie pobierać zapas wody.

Lantana

To roślina ciepłolubna, którą trzeba zimować w pomieszczeniach zabezpieczonych przez niska temperaturą. Najlepiej kwitnie w gorące lata, nieco gorzej w lecie deszczowym i chłodnym. Lantana to półkrzew o krzaczastym, zwartym albo rozłożystym pokroju. Dużą zaletą tej rośliny są atrakcyjne kwiaty, zmieniające barwę podczas kwitnienia. Najpierw są żółte, później pomarańczowe, a następnie czerwone. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, bo wpływa to korzystnie na kwitnienie. Lantany wymagają regularnego podlewania. Dobrze je też nawozić nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Warto mieć na uwadze to, że wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje.

Aksamitki

To kwiaty przystosowane do słonecznych stanowisk. Występują w odmianach o zróżnicowanej wielkości i barwach. Do tego w zależności od gatunku i odmiany, aksamitki mają różną wysokość, a ich kwiaty mają różne odcienie koloru żółtego oraz pomarańczowego. Wystarcza im zwykła, ogrodowa ziemia, ale co najmniej dwukrotnie warto je zasilić niezbyt dużą dawką nawozu o niskiej zawartości azotu. Trzeba je też oczywiście regularne podlewać, w przeciwnym razie będą się szybciej starzeć. Zapach aksamitek odstrasza mszyce i inne szkodniki.

Werbena

To rośliny, które kwitną od czerwca aż do jesieni. Drobne kwiaty werbeny występują w różnych kolorach (białym, różowym, czerwonym, niebieskim czy fioletowym), mogą być nawet dwubarwne (z tzw. oczkiem czy paskami na płatkach). Kwiaty są zebrane w dekoracyjne, gęste kwiatostany, w kształcie główki. Na balkonach bardzo dobrze prezentują się też odmiany o zwisających pędach, tworzących luźne, przewieszające się kępy. Najlepiej zasadzić je w dość dużym pojemniku. W pielęgnacji werbeny najważniejsze jest jej codzienne podlewanie, zasilanie nawozem w czasie kwitnienia oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych łodyg.

Sanwitalia

Nazywana także polegnatką rozesłaną. To balkonowa roślina, która uwielbia Słońce (w cieniu jej pędy nadmiernie się wydłużają i stają się słabe). Ma intensywnie żółte kwiaty (czasem całe, czasem z brązowym środkiem), przypominające miniaturowe słoneczniki. Roślina ta silnie się rozkrzewia i tworzy dość zwarte kępy lekko przewieszających się pędów, dorastających do 20-30 cm. Sanwitalia wymaga regularnego podlewania (nie znosi przesuszenia) i nawożenia nawozem płynnym. Odpowiednio pielęgnowania wygląda pięknie aż do października.

Scewola

To kwiat wybitnie światłolubny i bardzo oryginalny (jeszcze dość mało popularny w Polsce). Scewola ma niebieskofioletowe, fioletowe albo białe kwiaty. Tworzy zwisające pędy, które dorastają do około 60 cm długości. Jest to roślina, która najlepiej rośnie w ziemi kwaśnej (takiej jak do różaneczników). Trzeba ją regularnie podlewać, bo niewielka susza powoduje, że marnieje.

Osteospermum

Ta jednoroczna roślina (kwitnąca od wczesnej wiosny do przymrozków), nazywana jest także stokrotką afrykańską albo gerberą ogrodową. Ma zwarty pokrój i lancetowate, ząbkowane liście. Jej pędy są rozgałęzione, wzniesione lub lekko płożące. W zależności od odmiany dorastają od 25 do 50 cm wysokości. Kolor kwiatów zależny jest od odmiany, spotkać można: białe, żółte, różowe, czerwone, niebieskie albo fioletowe. Stokrotka afrykańska wymaga stanowiska słonecznego, a źle rośnie w półcieniu. Dobrze znosi suszę, a w czasie deszczu jej kwiaty się zwijają.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Ogrodniczym Strączkowscy, gdzie możecie znaleźć szeroki wybór roślin balkonowych – http://www.straczkowscy.pl/rosliny/rosliny-ogrodowe/balkonowe

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

5 porad, jak pracować z ładowarką teleskopową w bezpieczny sposób

Branża budowlana, transportowa czy rolnicza — ładowarki teleskopowe wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych. Pozwalają przyspieszyć pracę, zwiększyć jej efektywność i posiadają przy tym wiele zastosowań. Ich obsługa nie należy jednak do najłatwiejszych. Jakie niezbędne działania należy podjąć, aby praca była nie tylko wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna? Praca z ładowarką teleskopową – zdobycie uprawnień […]

Praca zdalna – odpowiednia aranżacja miejsca pracy w domu

W dobie trwającej pandemii okazuje się, że coraz więcej osób musi przestawiać się na pracę zdalną. Tym samym pojawia się pytanie jak ją zorganizować, by nie doszło do zaburzenia pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym. To właśnie niebezpieczeństwo, które będzie dotyczyć wszystkich osób, które pracują z domu. Trzeba więc postawić jasne granice i jednocześnie zastanowić […]