Kupując taśmę, materiały krawieckie czy np. blachówkę, ważna jest ilość zamawianego materiału. Kupowanie w większej ilości jest w stanie znacznie obniżyć cenę lub wynegocjować satysfakcjonujący rabat. Jednak jest coś, na co warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu pomiarów oraz posługiwaniu się jednostkami miary przez sprzedawców.
Ilość podawana w metrach
Oferty składane przez sprzedawców mogą różnić się sposobem wyceny danego towaru. Czasem może się wydawać, że wyższa cena oznacza większy koszt, gdy tymczasem okazuje się, że te dwie kwestie wcale nie muszą być równoznaczne. Jednostka długości może być mylnie interpretowana przez kupujących, ponieważ istnieją dwa określenia odnoszące się do ilości. Jedno z nich jest bardziej intuicyjne, natomiast drugie używane jest rzadziej i zdarza się, że może zdezorientować, jeśli jego użycie ma na celu np. wyłącznie uwydatnienie niższej ceny. Metr bieżący a metr kwadratowy to nie to samo. Zatem należy dobrze przyjrzeć się cennikowi i zawartym w nim miarom.
Czym jest metr bieżący?
Jednostką miary, dla której określenia posługuje się głównie długością, a przy tym pozostałe wymiary mają niewielkie znaczenie, jest metr bieżący. Mimo iż jest on używany w oznaczaniu i formułowaniu ilości w odniesieniu do przedmiotów wielowymiarowych, to właśnie długość jest wyznacznikiem determinującym jego ilość. Mierzy się ją w warunkach rzeczywistych. Oznacza to, że w zależności od materiału i sposobu pomiaru (np. pomiary ściągnięte ze zwisającego kabla i tego samego, ale naciągniętego na zwijarce), długość może być zróżnicowana. Ten rodzaj pomiaru można określić jako pomocniczy. Jego zadaniem jest posłużenie do zmierzenia rzeczy, która mieści się na długości 1 metra.
Metr bieżący a metr kwadratowy
Z uwagi na fakt, że metr bieżący może pomieścić wiele metrów kwadratowych, kalkulacja zawsze powinna być przeprowadzona starannie. Należy pamiętać, że metr bieżący nie jest jednostką powierzchni. W zależności od szerokości można uzyskać różne pomiary w m². Dla przykładu: 5 mb tkaniny o szerokości 4 metrów będzie równe 20 m², natomiast 5 mb tej samej tkaniny o szerokości 2 metrów to już tylko 10 m². Różnica w tych dwóch miarach jest widoczna gołym okiem. Metr kwadratowy to po prostu kwadrat o bokach 1 metr na 1 metr. Gdy tymczasem metr bieżący odpowiada jednemu metrowi długości o dowolnej powierzchni – bez względu na pozostałe wymiary np. szerokość, która może być najprzeróżniejsza i rozbieżna w zależności od materiału, który jest mierzony.
Artykuł opracowano przy współpracy z: https://budros.pl/